Alles Halve Prijs Zeeland tussen de oren PZC COLOFON Light Uitkomsten van experiment is 2 ZEELAND Hersenonderzoek toont dat reclame VW werkt: mensen krijgen sterkere emoties bij beelden van provincie. Straf voor mishandeling Vanaf 30 juni Tonny Wisse COMMENTAAR Er bestaat zoiets als een Zeeuws gevoel. Althans, hersen onderzoek toont meetbaar sterkere emoties aan bij beel den uit de provincie. Wat dit resultaat precies waard is, moet nog blijken. Maar het lijkt veelbelovend. Het is wel licht ooit mogelijk de zin en onzin van reclamecampagnes vooraf te bepalen. Dit soort neuromarketing is een beetje eng, omdat uit het onderzoek blijkt dat de emotionele respons zeer primair is. Die overkomt je als het ware. Hoe dan ook, de bevestiging van een soort Zeeuws gevoel op basis van de tv-commercial Land in zeel is een welkome opsteker voor de VVV. Deze provincie heeft een lange geschiedenis van moei zame promotie. Dan een actie zonder draagvlak. Dan weer een presentatie die alleen maar op de lachspieren werkt. Of valse be scheidenheid die verhindert dat de Zeeuwen zich als één man ach ter een reclamecampagne scha ren. Wie hier wat nieuws wil neerzetten, moet veel overwin nen. Daarom is het goed dat dit onderzoek eventuele nieuwe twijfel over de huidige serie tv-re- clames wegneemt. Land in zee! maakt in elk geval iets los. Recla me over Zeeland wordt hier soms overdreven kritisch ontvan gen. Dat werkt verlammend. Dit soort onderzoek helpt nieuwe uitingen op hun waarde te schatten. De bevestiging van een soort Zeeuws gevoel is een welkome opsteker voor de VW T: 0118-434021 T: 0118- 434021 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak In die supermarkt in Vlissingen wordt bij de koffie graag het sportie ve nieuws besproken. Vooral de vele grote loopevenementen met de Kust- marathon als favoriet. De naar eigen zeggen zeer sportief aangelegde slager zei daar wel voor te voelen, maar niet de hele, dat was wel een erg grote kluif. En de kwart en eenachtste marathon zijn enkel voor dames, mopperde hij. Maar er is ook nog de lightmarathon, wist een collega, dat was wat voor on ze slager! Zal wel, bromde die. „Hoe zo light, dat is zeker voor minder vet te sporters Man betrapt met drugs op zak Een 18-jarige man uit Ter- neuzen is aan de Westkolk- straat opgepakt. Hij had 21 gram hennep, een joint en een kleine hoeveel cocaïne op zak. De man werd zondag 28 juni rond 17.55 uur door agenten gecontroleerd na dat ze een sterke wietgeur bij de verdachte en zijn twee companen vandaan ro ken komen. Daarop vroe gen ze of het drietal drugs op zak hadden. Daarop ant woorden de mannen ont kennend. Ze zijn door de dienders gefouilleerd en bij de verdachte kwam drug te voorschijn. Bovendien had de man ook nog een mes bij zich. Hij is direct aange houden en vastgezet, de drugs en het mes zijn in be slag genomen. Dronken man slingert op A58 De politie heeft zondaga vond op de A58 ter hoogte van Kapelle een 69-jarige automobilist man uit Vlis singen aan de kant gezet; de man had vijf keer de toe gestane hoeveelheid alco hol op. Agenten kregen rond 19.08 uur de melding dat er een auto over de snel weg slingerde. Vervolgens kwamen ze het voertuig te gen en zagen de bestuurder een gevaarlijke manoeuvre maken, waarbij hij bijna in de middenberm reed. Drietal betrapt met inbreektuig Aan de Vierwegen in Kapel le zijn in de nacht van zon dag op maandag rond vier uur drie mannen aangehou den. Bij controle van het bestel busje waar het drietal in rondreed bleken ze inbre kerswerktuigen bij zich te hebben. Agenten namen on der andere schroeven draaiers en een breekijzer in beslag. De drie mannen (26,34 en 44 jaar oud), allen zonder vaste woon- of verblijfplaats, zijn daarop meegenomen naar het poli tiebureau. Mishandeling buschaufeusse Bij het busstation aan het Stationspark in Goes is zon dagavond rond 21.40 uur een buschauffeuse mishan deld. Kort daarna wisten agenten bij een horecagele genheid op de Kreukel- markt de 19-jarige verdach te aan te houden. Al voor dat de man de bus instapte, begon hij haar uit te schel den. Vervolgens ging hij er vandoor met strippenkaar ten. Daarop zette het slacht offer de achtervolging in. De man gooide vervolgens met een metalen houder en raakte daarbij haar voet. MIDDELBURG. De rechtbank in Middelburg heeft Ilja R. (28) uit Terneuzen een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht weken plus nog eens acht weken on voorwaardelijk van een eerder vonnis opgelegd. Er was een la gere straf geëist. R. en zijn vriendin verble ven tijdelijk bij Emergis in Kloe- tinge en kregen op 27 juli 2013 ruzie omdat R. hun relatie wil de beëindigen. Bij die ruzie had hij zijn vriendin een flinke duw en enkele trappen tegen hoofd en rug verkocht. Daar naast werd R. veroordeeld voor huisvredebreuk omdat hij sa men met zijn vriendin een leeg staande woning had 'gekraakt'. Jawel, het bestaat echt: het Zeeuwse gevoel. Weten schappers hebben het nu zelfs zichtbaar weten te ma ken, aan de hand hersenon derzoek dat recent in Til burg is uitgevoerd. En voor op drachtgever VW Zeeland is het een geruststellende gedachte, want daarmee is aangetoond dat haar landelijke tv-commercial wérkt. De uitkomsten zijn een stevi ge stap voorwaarts in wat 'neuro marketing' wordt genoemd, de tak van wetenschap die onder zoekt hoe reclame-uitingen het menselijk brein beïnvloeden. Duidelijk was al dat beslissingen van consumenten over uitgaven vaak voortkomen uit emoties. Pas achteraf gaat men rationalise ren waarom het de beste beslis sing is. Of in elk geval lijkt te zijn. Wie erachter wil komen hoe effectief een reclamecampagne is, moet dus de eerste emoties meten. VW Zeeland wilde dat weten voor haar tv-commercial 'Land in zee!', dat voor het derde achtereenvolgende jaar landelijk wordt uitgezonden. Is deze wel effectief? Of kan de VVV beter inzetten op bijvoorbeeld sociale media om toeristen naar de pro vincie te trekken? CELTH, het Centre of Experti se Leisure Tourism Hospitali ty (samenwerkingsverband van drie hogescholen - waaronder HZ - en het bedrijfsleven), kreeg opdracht het uit te zoeken. Vijf tig niet-Zeeuwse proefpersonen ondergingen een test. Eerst kre gen zij een reeks van honderd fo to's van Zeeland voorgeschoteld. Daarna zagen ze een tv-commer cial, gevolgd door een tweede reeks van opnieuw honderd Zeeuwse foto's. De helft van de deelnemers zag de VW-com- mercial, de andere helft een auto reclame. De proefpersonen kregen 32 elektroden op hun hoofd ge plakt, zodat een EEG (elektro-en- cefalogram) van de hersenactivi- teit kon worden gemaakt. Daar op is te zien in hoeverre impul sen direct een emotionele res pons oproepen, nog voordat het bewustzijn er enig effect op kan hebben. De uitkomsten zijn helder: de Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0118- 434021 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeline Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN KAPELLE KAPELLE GOES Emotie bij 'S/E\l^ Vlietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115 - 614 082 Bij ziekenhuis ZorgSaam Een proefpersoon wordt voorbereid op het EEG. foto Leo Adriaansen door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30