Schrijver om aan de muur te hangen bioscoopkrakers CULTUUR 27 Derrick-regisseur Dietrich Haugk dood Typhoon komt met nieuwe plaat De regisseur van de populaire Duitse crimise- rie Derrick, Dietrich Haugk, is zondag overle den. Dat heeft zijn familie gisteren bekendge maakt. Haugk is 90 jaar geworden. Hij begon in het theater, maar werkte al snel voor de te levisie waar hij uiteindelijk veertig jaar actief was. Hij maakte diverse succesvolle krimi's. Typhoon werkt aan een vervolg op Lobi da basi. De opvolger heet Moro lobi, verklapte hij gisteren in HP/De Tijd. „Het verhaal van Lobi da basi is nog niet klaar", aldus Glenn de Randamie, zoals hij ei genlijk heet. Moro lobi betekent 'meer liefde' en moest eigenlijk deze zomer uitkomen. Door het succes van Lobi di basi kwam hij er niet aan toe aan zijn nieuwe ep te werken. Ep staat voor 'exten ded play" en is een techniek om de speelduur van een grammo foonplaat te verlengen. Een van de nummers, Zolen boven m'n kruin, is geïnspireerd op een kunst werk van de Zwolse Marit Ott. Hij wordt een literaire rockster genoemd. En in november verschijnt zijn nieuwe roman. In de najaarsaanbieding van uitgeve rij De Geus pakken ze flink met hem uit. We hebben het natuurlijk over Karl Ove Knausgard, de Noorse schrijver die met zijn autobiografi sche reeks Mijn strijd wereldwijd roem oogst. Onbeschaamd op alle niveaus en zonder zich iets aan te trekken van wat 'men' (vrouw, kinderen, familie, vrienden) van zijn ontboezemingen vindt, gooi de hij zes delen en duizenden pa gina's lang zijn leven in het ge zicht van de lezer. Een prachtige, literaire exercitie. In november verschijnt in Ne derland het zesde en laatste deel van de serie: Vrouw. Ruim 1.400 pagina's dik (u leest het goed). De Geus pakt flink uit met zijn literaire rocker. Vier pagina's pro motie in de najaarsaanbieding en een apart insteekfoldertje. En veel ronkende quotes, vooral uit Noor wegen 'Vrouw is een meester werk. Dank voor de strijd, Karl Ove,' stond in Ekstra Bladet. Ha- mar Arbeiderblad vond Vrouw 'Knausgards grote kunstwerk'. De Geus zelf trommelt: 'Een krachtig slot van een ongeëve naard project in de hedendaagse li teratuur.' Het mooist is het foldertje. In grote, witte letters staat er: Ieder een Knausgard(t).' Met daaronder de namen van Knausgardfans (on der anderen Herman Koch, Her man Brusselmans en Zadie Smith). Maar dan, bij het openslaan, transformeert het foldertje tot een heuse uitklapposter. Van Karl Ove Knausgard natuurlijk! Een literai re uitklapposter! Nog niet eerder vertoond in de geschiedenis van de aanbiedingsfolders. Geposeerd nonchalant staat Karl Ove daar op de klinkers van een Amsterdamse gracht. Half lang haar, guitig baardje. Leren jas je, overhemd keurig hoog gesloten (wat nou rocker?) en wat plompe schoenen onder een niet al te strakke broek (niet van leer). Zou hij weten dat die foto tot een poster zou worden gepromo veerd? Dat hij uitgeklapt zou wor den en beoordeeld, vastgehouden tussen een hand op ooghoogte en een hand op kruishoogte? De schrijver is een held gewor den, een voetballer. De schrijver is er nu ook om aan de muur te han gen, of boven het bed van de vrou welijke lezer. De schrijver is een pin-up geworden. Hoe heeft het zover kunnen ko men? mold Schwarzenegger heeft zijn hond meege nomen. Tijdens het in terview ligt Gustav, een bruine labrador die de acteur naar zijn in 1972 overleden vader ver noemde, geduldig aan zijn voeten. Als het beest aanstalten maakt weg te lopen, commandeert de voormalige gouverneur van Californië: „Lig!" Gustav gehoorzaamt meteen. Schwar zenegger heeft nog niets van zijn autori taire en enigszins hautaine uitstraling verloren. Sinds hij zich weer als acteur manifesteert in Hollywood grossiert hij alsof er niets is veranderd opnieuw in filmrollen als sterke man. Ge lukkig ook met een gezon dosis ironie. Het beste voorbeeld is zijn aandeel in de film Terminator Genisys, het sciencefictionepos dat stevig leunt op de voor gaande vier producties uit de reeks. Opnieuw is Schwarzenegger te zien als de robot T-800 die zich nu als een bescherm heer opwerpt voor Sarah Con nor, de vrouw wier zoon de aarde van de ondergang moet redden. „Ik heb even getwijfeld om deze rol opnieuw te spelen", bekent Schwarzenegger. „Maar toen ik het script had gelezen, kreeg ik enorm veel zin. Het kostte mij geen enke le moeite de stem van de Terminator weer te pakken te krijgen. Het is als fiet sen: je verleert het nooit." Ook in de nieuwe film heeft Schwarz enegger weinig dialoog. De spaarzame zinnen die hij mag uitspreken, treffen doel. Na de klassiekers lijfspreuken uit de vorige Terminator-films („I'll be back" en „Hasta la vista, baby") mag hij nu enkele keren het zinnetje „I am old, but not ob solete" („Ik ben oud, maar nog niet afge schreven") uitspreken. „Je kunt nooit voorspellen of het publiek dit oppikt. Dat gold ook voor de vorige catchfrases uit Terminator." De verleiding is groot deze geestige constatering ook op Schwarzenegger zelf te betrekken. Per slot van rekening gaan bij hem ook de jaren tellen. Volgende maand wordt hij 68. De fit ogende actie held, in wiens gezicht zelfs de groeven ge spierd lijken, heeft een passend ant woord op deze suggestie. „Ik ontken mijn leeftijd, zo simpel is het. Ik weet dat ik niet meer het lichaam heb van veertig jaar geleden. Ik moet te genwoordig veel meer moeite doen om er zo goed uit te zien. Ik let op mijn eetge woonten en train nog steeds. Ik wil nog jaren meetellen." Hij heeft een paar tumultueuze jaren achter de rug. Tijdens zijn periode als gouverneur van Californië werd bekend dat de republikeinse politicus, vader van vier kinderen, ook een kind had ver werkt bij zijn huishoudster Mildred Bae- na. De acteur kwam daar pas na jaren ach ter. Zijn vrouw, de journaliste Maria Shriver (een nicht van voormalige presi dent John F. Kennedy), pikte dit niet en maakte na 25 jaar een einde aan hun hu welijk. Het is een episode uit zijn leven waarover Schwarzenegger niet graag praat. In het openbaar heeft hij alleen ver klaard dat hij 'veel spijt heeft van wat hij zijn familie heeft aangedaan.' De van origine Oostenrijkse krachtpatser zit niet bij de pakken neer. Inmiddels heeft hij een nieuwe vlam: Heather Milligan, een therapeute die 27 jaar jonger is. Over hun liefde doet de acteur niet geheimzinnig. Tij dens de Europese pro- motietoer voor Termina tor Genisys is Schwarzen egger onder meer in Parijs op straat met haar gesigna leerd, omringd door lijfwachten en enkele paparazzifotografen. Afgezien van zijn privéomstandighe- den lijkt Schwarzenegger weinig veran derd vergeleken met zijn gloriejaren als actieheld in Hollywood. Hij praat na ruim veertig jaar in Amerika nog steeds Engels met dat sappige Oostenrijkse ac cent. Hij lijkt die karakteristieke tongval, zijn handelsmerk, te cultiveren. De filmagenda van Schwarzenegger is inmiddels overvol. Na Terminator gaat hij nog twee oude rollen herhalen. Onder meer in Conan the Barbarian, een actie film die hem destijds op de kaart zette. En Tripiets, een komedie met Danny de Vito, als opvolger van Twins, waarin zij een onwaarschijnlijke tweeling speelden. Nu blijkt het om een drieling te gaan. Het derde kind wordt gespeeld door Ed die Murphy. De kans dat Schwarzenegger ooit nog gaat samenwerken met Paul Verhoeven, met wie hij in 1990 Total recall maakte, lijkt klein. De acteur is de Nederlandse re gisseur nog altijd dankbaar voor de sa menwerking. „Paul heeft een belangrijke rol gespeeld tijdens mijn beginjaren in Hollywood. Hij heeft er toch voor ge zorgd dat ik serieus werd genomen." DINSDAG 30 JUNI 2015 door Maarten Moll Boven en onder: scè nes uit de nieuwe film Terminator Cenisys. Mid den: de film poster, foto's Melinda Sue Gordon en Francois Guillot Oud maar niet afgedankt door Ab Zagt Terminator Genisys gaat volgende week in Ne derland in première.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27