Blunder brengt KNVB in benarde positie KNVB snel met Blind rond de tafel Ook geen ceremoniële rol voor gevallen bondscoach 17 Louis van Gaal heeft wat anders te doen, Frank de Boer wil niet, en Ronald Koeman zal wel gek zijn om nu alsnog aan boord te sprin gen. Na het onvermijdelijke ont slag van Guus Hiddink rest de KNVB weinig andere keus dan Danny Blind tot bondscoach te benoemen, een jaar eerder dan de bedoeling was. Het brengt zo'n beetje alle be trokkenen in een uiterst pijnlij ke, benarde positie. Hiddink zelf vertrekt bescha digd door de achterdeur, na een dienstverband dat een groot litte ken achterlaat op zijn rijke car rière. Tegelijk staat KNVB-direc- teur Bert van Oostveen acuut on der zware druk, als gevolg van een aanstelling die volkomen de verkeerde bleek. ZEIST. De KNVB gaat op korte termijn met Danny Blind (53) om tafel om te onderhandelen over de nieuwe situatie bij Oranje. Blind, geboren in Oost-Souburg, heeft al een con tract om vanaf 2016 als bonds coach te fungeren, maar die stap lonkt dus al per direct. Blind zeifis momenteel op va kantie in het buitenland en dus doet zijn management on der leiding van Rob Jansen de gesprekken. Als Blind bonds coach wordt, komt er automa tisch een vacature in de staf. Mogelijke opties voor de func tie van tweede assistent naast Ruud van Nistelrooij zijn niet dik gezaaid. Het moet iemand zijn die weet hoe Danny Blind werkt, die het vertrouwen van de spelers heeft of kan win nen, die ervaring meebrengt als coach, maar er niet op uit is En voor Danny Blind betekent deze catastrofe bij voorbaat al een valse start, als de assistent die medeverantwoordelijk is voor de huidige situatie in de EK-kwalificatie, maar die straks wél als eindverantwoordelijke aan het roer staat. Stel je voor dat Oranje straks Hiddink vertrekt beschadigd door de achterdeur na een dienstverband dat een groot litteken achterlaat op zijn rijke carrière verliest in de cruciale interlands tegen IJsland (3 september), Tur kije (6 september) of Tsjechië (13 oktober); het zet Blind bij voor baat onder een haast ongezonde hoogspanning. Het afbreukrisico voor de Zeeuw, vrijwel onerva ren als hoofdcoach, is nu al onge kend hoog. Goedbeschouwd is het alle maal terug te voeren op de beslis sing van eind 2023, om Hiddink te benaderen als opvolger van Louis van Gaal. Van Oostveen maakte destijds bovenal een poli tieke keuze, kiezend voor een ge lauwerde trainer die de pers vrij wel altijd op zijn hand had. Hid dink moest Oranje weer aaibaar maken, als tegenpool van de ex travagante schoolmeester Van Gaal. Een blunder, zo bleek heel snel. Hiddink kwam bij Oranje vi sie, ijver, scherpte en communica tie tekort, resulterend in een dra matisch dienstverband. De ogen schijnlijk veilige keuze van de KNVB pakte faliekant verkeerd uit, bovenal omdat het in de solli citatieprocedure te veel op de bühne lette, en te weinig op de inhoud. Guus Hiddink viel bo venal zelf, maar hij sleurde Bert van Oostveen met zich mee, op zijn minst tot het randje van de afgrond. om zelf de eerste viool te spelen. De namen van Henk Fraser, Mar co van Basten en Hennie Spijker man worden genoemd. Zij liggen wel alle drie vast bij een club. Een coach als Fred Rutten zou ook in het profiel passen en is vrij. De eerste taak voor Blind wordt om duidelijkheid terug te breng en bij Oranje. 'Eén denkwijze', zo als Wesley Sneijder het onlangs omschreef. Zowel in de manier van spelen als in discipline buiten het veld. Een stempel drukt Blind nu so wieso al. Die ruimte gaf Hiddink hem en Van Nistelrooij volop. Maar de laatste tien, twintig pro cent om spelers écht bij de strot te grijpen, die bereik je nooit als assistent. Dat moet de hoofdcoach voor zijn rekening nemen. Maar Blind is niet ineens een won derdokter en bovendien heeft hij straks meteen een paar harde no ten te kraken. Zoals wat te doen met Van Persie en Huntelaar. Kie zen voor een van de twee, zoals Louis van Gaal deed, is een optie voor Blind, maar wel een met ha ken en ogen. Want niemand kan nu voorspel len hoe vooral Van Persie er begin september voorstaat. Daarnaast was Blind eerder alleen zelfstan dig hoofdcoach bij Ajax. Daar hield hij het maar kort vol. Is zijn profiel dat van de ideale tweede man. Of is er meer? DINSDAG 30 JUNI 2015 einde van slecht huwelijk ANALYSE VOETBAL door Sjoerd Mossou door Maarten Wijffels Danny Blind foto ANP Guus Hiddink bij Oranje werd geen succes, foto Maurice van Steen/ANP Moment 3, oktober. Oranje komt weer snel achter en verliest van IJsland. Wat een contrast met het WK. Hiddink is de slechtst presterende bondscoach. Moment 4. Met de koning op bezoek in Zuid-Korea. De KNVB zegt dat de coach een plan van aanpak heeft, die zegt zelf van niets te weten. De bond is boos. Moment 5, Nederland - Ka- zachstan. Van Persie en Huntelaar maken openlijk ruzie. Er is geen duidelijke hiërarchie in Oranje. Hiddink grijpt niet in. Moment 6, november. Hiddink zegt voor het duel met Letland te zullen opstappen bij verlies. Een overwinning volgt, desondanks blijft hij warrig over de toekomst. Moment 7, juni 2015. Sym bolisch met de kennis van van daag: Hiddink fe liciteert assis tent Blind met de zege op Let land. Toen al was duidelijk dat de bondscoach het stokje snel zou overgeven. Twee weken later is het zo ver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17