effeweg.nl Aanslag in Sousse drijft geloofsruzie op de spits Regering Tunesië zoekt naar maatregelen In de stad zijn mensen tegen extremisme. Conservatisme sluimert op de stranden. 50.0001 Geheime deal Srebrenica NIEUWS 13 Genieten in het Sauerland! SOUSSE. „Vanuit hier zijn zeker zes, zeven jongens op jihad ge gaan", zegt Mouez Labidi (45). „Gewoon jongens hier uit de buurt." Labidi staat vlakbij de Omar Ibn al-Khattabmoskee in de wijk Corniche, een van de moskeeën die centraal staat in de strijd tussen extremisten en ge matigde gelovigen in Tunesië. Honderden Tunesiërs demon streerden dit weekeinde in de toe ristische trekpleister Sousse te gen extremisme. Maar in de arme re buitenwijken van de stad, soms een paar honderd meter van de stranden waar toeristen liggen, sluimert conservatisme. In wijken als Kalaal Kbira en Hay Riad zwijgen de mensen te gen vreemdelingen. Ze zeggen niemand te kennen die op jihad is gegaan. Het enige waarover ze praten, is de sluiting van ruim tachtig moskeeën die de Tunesi sche regering afkondigde na de aanslag van vrijdag. „Een echte moslim doet zoiets niet, en ik beschouw de dader niet als Tunesiër", zegt een oude re man op de trappen van de Ezahra-moskee in de wijk Sah- loul. Het sluiten van gebedshui zen is volgens hem niet het juiste antwoord. „Tunesië is een islami tisch land. Hoe kun je dan moskeeën sluiten? De imam ver vangen, dat snap ik. Maar de mos kee dicht? De dader studeerde. Ga je dan ook de universiteiten sluiten?" Tunesië worstelt met haar extre misten. Het land is hofleveran- cier van buitenlandse strijders in Syrië, Irak en Libië, naar schat ting zijn zeker drieduizend jonge mannen afgereisd. Volgens nieuwszender Al Jazeera komen er van hen 'misschien wel dui zend' uit Sousse en omgeving. Na de aanslag van vrijdag, waar bij 39 mensen omkwamen, kon- 'Imams vervangen snap ik, maar de moskee dicht? De dader studeerde. Ga je ook de universiteiten sluiten?' digde de regering een tijdelijk uit reisverbod af voor mannen jon ger dan 35 jaar. De man op de trappen van de Ezahra-moskee zegt geen jihadis- ten te kennen. „De moskee staat onder controle van de overheid. De jongens worden gehersen spoeld via sociale media, hun ouders weten het vaak niet eens tot de jongens zijn vertrokken. Niemand in hun omgeving." Omgeving Dat gold voor schutter Seifeddine Rezgu, die vrijdag dood en ver derf zaaide. En voor Yassine Labi di, die samen met een handlan ger in maart 22 mensen ver moordde in het Bardo Museum in Ttmis. Niemand in hun omge ving zou iets gemerkt hebben van hun radicalisering. Of de jihadisten die eerder de Omar Ibn al-Khattabmoskee be zochten ook daadwerkelijk daar geworven zijn, is onduidelijk. Vol gens Labidi (geen familie van de Bardo-schutter) streden salafisti- sche extremisten en gematigde moslims daar om de macht. Vorig jaar viel de politie binnen en ar resteerde acht mannen: „De sala- fïsten wilden de imam het wer ken onmogelijk maken en er een eigen man neerzetten." De strijd in de moskee is de zelfde als die op nationaal niveau in heel Tunesië plaatsvindt. On der dictator Zine el Abidine Ben Ali stonden praktiserende mos lims onders streng toezicht van de staat. Na zijn val in 2011 traden zo wel de seculieren als de conserva tieven naar buiten, en extremis ten namen een aantal moskeeën over. Sindsdien vechten seculie ren en extremisten een machts strijd uit, die tijdens de verkiezin gen in december door seculieren en gematigde moslims werd ge wonnen. Inmiddels is in de Omar Ibn al-Khattabmoskee een door de overheid goedgekeurde imam neergezet. Het gebouw en haar bezoekers worden echter streng in de gaten gehouden. „Ik denk dat de politie het met een weet, als er vanuit de moskee jihadisten worden geworven", zegt Labidi. De jongens die ver trokken op jihad kende hij 'alleen van gezicht'. „De meeste jongens waren goed opgeleid, jonger dan 24 jaar. Volgens mij zijn ze nog niet teruggekomen. Geen idee wat er met ze gebeurd is." Ruim voor de val van de mos limenclave Srebrenica hadden de VS, Frankrijk en Engeland al besloten de Nederlandse Dutchbatters geen luchtsteun te verlenen. Dat blijkt uit on derzoek van VPRO-program- ma Argos. Het besluit viel ruim voor de val van de enclave, maar Nederland werd nooit op de hoogte gesteld. Als er wél luchtsteun was verleend, was Srebrenica vermoedelijk niet gevallen en de dood van dui zenden moslims voorkomen, denkt toenmalig minister van Defensie Joris Voorhoeve. Hij noemt de ontdekking 'buiten gewoon ernstig' Dader: geen religieus motief De man die in Frankrijk vastzit omdat hij vrijdag zijn baas zou hebben onthoofd en een ont ploffing wilde veroorzaken bij een chemisch bedrijf, zegt geen religieuze motieven te hebben gehad. Yassing Salhi (35) heeft verklaard dat hij ru zie had met zijn vrouw en met zijn baas, zegt een bron dicht bij het onderzoek. Mogelijk geval ebola in Radboud In het Radboud universitair medisch centrum in Nijmegen is gisteren een patiënt binnen gebracht die mogelijk besmet is met ebola. De man, die in een isolatiekamer zal verblij ven, is in een risicogebied ge weest. Het duurt een tot twee dagen voordat bekend is of het echt om ebola gaat. Hof VS keurt injectie goed Het Amerikaans hooggerechts hof heeft gisteren een omstre den dodelijke injectie voor exe cuties goedgekeurd. In de staat Oklahoma werd midazolam ge bruikt. Het duurde tot wel drie kwartier voor de ter dood ver oordeelden stierven. Het hof verwierp dat midazolam zorgt voor een pijnlijke dood. effeweg.nl www.effeweg.nl/weg of bel 0529 - 46 96 67 Vraa0 oia,zê gratis, brochure «ciia,! DINSDAG 30 JUNI 2015 Moskeeën gesloten door onze correspondent Rik Coverde Tunesië heeft na de aanslag in Sousse duizend extra agenten ingezet bij toeristische attracties, foto AP DEN HAAG SAINT-QUENTIN-FALLAVIER NIJMEGEN WASHINGTON meer dan tevreden vakantiegangers! m 5 DAAGSE BUSREIS NU VANAF Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 30-06-2015 t/m 07-07-2015 met actiecode 2127. V. - Vertrek: 20 juli, 17 aug, 14 sept, 12 okt, 9 nov, 14 dec 20juli - van^ï'voor€370 €25 KORTING! Laatste plaatsen! Gebruik actiecode: 2127! Ga mee met Effeweg.nl en geniet van een zorgeloze 5-daagse all-inclusive vakantie in het Sauerland! Een uitmuntende verzorging, uitgebreid entertainment en gezellige excursies! All-inclusive arrangement - Hotel Marleen 3* 4 hotelovernachtingen /Alle consumpties, 4x ontbijtbuffet dagelijks van 17:00-24:00 5x lunch(pakket) Fakkelwandeling met schnapps /4x 3-gangendiner 3x avondprogramma Welkomstdrankje Boottocht Diemelsee (apr-nov) 1x koffie en gebak Vervoer per luxe touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13