corendon Nieuwe doorbraak in strijd tegen kinderkanker NIEUWS 11 Artsen ontdekken dat een bestaand medicijn agressieve tumoren kan helpen bedwingen. De perfecte zomer- en winterbestemming corendon.nl/egypte AMSTERDAM. Onderzoekers van het AMC hebben een genetische oorzaak ontdekt in de strijd tegen één van de meest fatale vormen van kinderkanker. In het lab toon den ze aan dat bestaande medicij nen de groei van die zeer agressie ve kankercellen tegen gaan. Elk jaar hebben zo'n dertig jon ge kinderen in Nederland heel veel pech. In hun bijnieren ont staan neuroblastomen; tumoren die zo snel groeien, dat de kanker vaak al is uitgezaaid voor hij wordt ontdekt. Soms hebben de loodzware behandelingen succes. Maar vaak gaat het alsnog mis en keren de tumoren in zeer agressie ve vorm terug. Die tumoren zijn tot nu toe onbehandelbaar. Twee van de drie kinderen met neuro- blastoom overlijden. In het gezaghebbende tijd schrift Nature Genetics hebben onderzoekers van het AMC hun bevindingen gisteren gepresen teerd. Hun onderzoek kwam in een stroomversnelling nadat zij tu morweefsel hadden afgenomen van patiëntjes die waren opgege ven, vertelt onderzoeker Jan Mole naar van het AMC. „Tot voor kort gebeurde dat niet. Zo'n biopsie is een ingrijpende operatie voor een kind dat niet meer is te redden." Amerikaanse en Franse onderzoe kers bleken hetzelfde te hebben gedaan, ontdekten de Amsterdam se onderzoekers op een congres. Uit al die gegevens bleek een duidelijk patroon. Molenaar: „De teruggekeerde, agressieve tumo ren hadden vaak dezelfde geneti sche mutaties. Het mooie is dat er een medicijn bestaat tegen genen met dergelijke afwijkingen. Dat hebben we getest in het lab. Tu morcellen die we bij muizen in- spoten, kregen we met deze MEK-remmers weg. We zijn nu een Europees klinisch onderzoek aan het opzetten om de medicij nen bij kinderen te testen." Oprichtster Leontine Heisen van de stichting Villa Joep spreekt van een 'historische mijlpaal'. Sinds haar zoontje Joep (toen 4,5) in 2003 aan neuroblastoom over leed, zamelt de stichting geld in voor onderzoek naar die zeldzame vorm van kinderkanker. „Dit is de eerste echte stap naar een medi cijn. Alle stapjes die afgelopen twaalf jaar zijn gezet, hebben bij gedragen aan dit resultaat. Daar openen we vandaag samen met de onderzoekers een fles champagne op." Molenaar noemt de resulta ten veelbelovend, maar waar schuwt voor te veel optimisme. „Eén medicijn zal de patiëntjes nooit beter kunnen maken. Een behandeling met bestralingen, zeer zware chemokuren en opera tieve verwijdering van de tumo ren zal nodig blijven." De meeste Nederlandse kinde ren met neuroblastoom gaan nu voor immunotherapie naar een ziekenhuis in Philadelphia. Samen met een of twee ouders moeten ze daar zo'n zes maanden verblij ven. Ook die ingrijpende en kost bare behandeling zal voorlopig no dig blijven. De taak van Villa Joep, die onge veer een miljoen euro per jaar op haalt voor onderzoek naar de ziek te, zit er dus nog niet op. Leontine Heisen: „We hebben Joep beloofd om te blijven strijden tot die rot- ziekte de wereld uit is. Joep krij gen we er niet mee terug, en al die andere dappere patiëntjes die ik heb leren kennen evenmin. Maar hopelijk kunnen we in de toekomst levens van kinderen red den. Dan is elke euro die we opha len de moeite waard geweest." All Inclusive All Inclusive DINSDAG 30 JUNI 2015 Hoop voor jonge patiënten door Annemiek van Dongen 30 Elk jaar krijgen zo'n dertig kinderen in Nederland neuroblastomen, een zeer agressieve vorm van kanker. Twee op de drie patiëntjes overleven de ziekte niet. JtH&Xbi Joep was 4,5 toen hij in 2003 overleed aan neuroblast- oom. foto's familie van Joep Joeps moeder Leontine Heisen richtte Stichting Villa Joep op om geld in te zamelen voor onderzoek. 8 DAGEN va 8 DAGEN va een magische beleving www.egypt.travel^ Hurghada Stella Makadi Garden Marsa Alam Tulip Resort Vertrek juli Vertrek juli Direct aan het zandstrand a-la-carterestaurant Miniclub voor de kids Diverse zwembaden Leuke activiteiten voor jong en oud Spa Center 5 zwembaden (1 met 7 m lange glijbaan) Miniclub (4-12 jaar) en een minidisco Gebruik van faciliteiten bij Stella Makadi Beach 2 a-la-carterestaurant Leuke activiteiten voor jong en oud Prachtige Spa Health Club ANVR (wi/ W SGR 023-75106 06 0fb* reizen Prijzen zijn p.p. en gebaseerd op een 2 pers. bezetting voor 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11