Cerpentier troeft Briquet in barrage af met razendsnelle tijd Zes Zeeuwen in top drie na eerste weekeinde Meer dan zeventig boten van start in Zierikzee Tweede plaats voor Van de Zande SPORT 15 Deelnemers aan Deltaweek worden vanaf kotter door wedstrijdleiding in bedwang gehouden. Terwijl de wijzers van de klok langzaam richting kwart voor elf tikken, dobbert mosselkotter ZZ6 Nooit Gedacht rustig op de Oosterschelde. In de stuurhut van de Schuit van Schipper Patrick Kouijzer drinkt een zestal man nen koffie en ondertussen smeert een groepje vrouwen wat boter hammen in de kajuit. Op het voor dek zit nog een enkeling van het zojuist doorgebroken zonnetje te genieten. Het lijkt een zorgeloze zaterdag te worden. Even daarvoor was dat wel an ders. De mosselboot diende name lijk als startschip tijdens de eerste serieuze races van de Deltaweek. Zo'n veertig zeilboten - in drie ver schillende klassen - werden aan de westkust van de Zeelandbrug op pad gestuurd door middel van een schelle toeter vanaf de ZZ6 Nooit Gedacht. En ook aan de oostzijde van de verbinding tus sen Zuid-Beveland en Schou- wen-Duiveland kregen ongeveer dertig schepen te horen dat zij aan hun wedstrijd mochten begin nen, zij het vanaf een ander start schip. „Bij de start gaat het er soms even hectisch aan toe", vertelt wedstrijdleider Jan Lamper. „Alertheid en concentratie zijn dan een absolute vereiste." Vanaf het startschip moeten drie seinen worden gegeven. Eén tien minu ten voor aanvang, één drie minu ten voor het beging en één start schot wanneer alle boten op de startlijn liggen. Ook wordt er door de wedstrijdleiding afgeteld. Een maal van start moet er worden ge keken of iedereen wel echt tegelij kertijd aan de wedstrijd is begon nen. De 'valsspelers' krijgen straf en moeten terugvaren naar de startlijn en opnieuw beginnen. Dit zorgt voor een hectisch tafe reel waarbij het lijkt alsof ieder een roerloos rondvaart. „Eigenlijk is dat ook wel een beetje zo", zegt Wim Dominicus, voorzitter van het evenement. „Ie dereen moet dezelfde weg afleg gen, van de startlijn naar een boei of poort en vervolgens weer terug. Hoe je vaart, maakt niet zo veel uit. Als je maar om de boei of door de poort gaat. Alle zeilers ma ken namelijk andere beslissingen. Dat heeft met de omstandigheden te maken, de wind en stroming bijvoorbeeld. Want dat is wat zei lers doen, zo veel mogelijk rende ment uit de omstandigheden pro beren te halen." Dominicus blijft tijdens de wedstrijden meestal aan wal en vervult de administratieve taken. Maar hij staat nauw in contact met wedstrijdleider Lamper, die alle omstandigheden die de voor zitter noemde in de gaten houdt. „We doen er aan boord alles aan om de omstandigheden zo goed mogelijk te meten en erop te anti ciperen wanneer deze verande ren", legt de Goesenaar uit. „Zo was er vrijdag weinig wind en be sloten we het parkoers van de aan- brengrace in te korten. Maar het kan ook gebeuren dat we de race juist verlengen door een extra ron- de toe te voegen wanneer de weersomstandigheden goed zijn." Zaterdag was dit het geval. De zon scheen, het was droog en het belangrijkste: er waaide een lek ker windje over de Oosterschelde. Er werd dan ook besloten om het maximale aantal rondes, in totaal drie, te varen. In de hoogste klas se, de ORC 1, legde het schip Far- east 28R deze rondes als beste af. Met één tweede en twee eerste plaatsen sprokkelde het 2248 pun ten bijeen. Stortemelk (1859 pun ten) en Coin Coin (1470 punten) werden tweede en derde. Ook was er Zeeuws succes. Schipper Evert van de Zande uit Zierikzee werd in de ORC 2 twee de met zijn boot Anne Mazurka. Hij ging hard van start in de warri ge botenstoet, maar moest later op de dag toch wat toegeven. In to taal pakte hij 2451 punten door een keer tweede, derde en vierde te worden. Nummer drie Switch van Kees Meijer uit Goes zette exact dezelfde prestatie neer, ter wijl Vindio eerste werd door alle drie de races te winnen. De Bevelandse amazone verwees in Nieuwland Bastiaan Broeksema (rijdend op Lady Dy M) en Pieter Jan de Visser (Deca- day) naar de tweede en derde plaats. De Zeeuws-Vlamingen Martijn Cerpentier en Ellen Bri quet vertolkten in de klasse M de hoofdrol. Met de finish in zicht haalde Briquet uit Vogelwaarde met de schimmelmerrie Snow White een paal naar beneden. Het was een foutje dat onbestraft leek te blijven. Maar het laatste woord was aan streekgenoot Martijn Cerpen tier. De ruiter uit Koewacht schopte met de merrie Arena's Dalai de L'impermeable welis waar ook een paal uit de lepels, maar de tijd van 42,95 (bijna vijf seconden sneller) sprak in het voordeel van Cerpentier. „Dalai de L'impermeable is een paard met een leeuwenhart. Dit was on ze eerste wedstrijd in M. Ze denkt in het parkoers altijd goed mee", aldus de winnaar. Dalai de L'impermeable is een paard met een leeuwenhart Dit was de eerste wedstrijd in M Martijn Cerpentier In de klasse L besliste Wilma Stouten met de merrie Cascada de strijd in haar voordeel. Als eer ste starter in de barrage stuurde de amazone de Vermont-dochter foutloos in 42,04 seconden rond. Naar later bleek gooide de combi natie uit Serooskerke de deur hiermee in het slot. Cees Wisse haalde met de merrie Byacinthe nog alles uit de kast. Maar de combinatie uit Rit- them haalde een paal naar de bo dem en eindigde daarmee op de tweede stek. „Ik rijd Cascada nu een half jaar", vertelde Stouten na haar overwinning. „Een fijn paard dat iedere wedstrijd progressie maakt. Voor het hogere werk moet ze nog wel sterker worden. Een kwestie van kilometers ma ken." ZIERIKZEE. Het eerste weekeinde van de Deltaweek is achter de rug. Zaterdag en gisteren stonden er de nodige wedstrijden op het programma op de Oosterschelde. Geconcludeerd kan worden dat Zeeland aardig meedeed. In de hoogste klasse, de ORC x, was één Zeeuwse deelnemer. Nor- bert Clareijs voer met zijn boot Xar een thuiswedstrijd en kwam in het 'weekendklassement' net naast het podium terecht. Hij staat na twee dagen zeilen op de vierde plaats. Een niveau lager waren de Zeeuw se prestaties iets beter. In de ORC 2 staan twee boten op de ereplaat sen. De eveneens uit Zierikzee af komstige Evert van de Zande staat met zijn schip Anne Mazurka op de tweede plaats, terwijl Rinus de Jong uit Wemeldinge de nummer drie is met de Wemeldinges. Diezelfde podiumverdeling is te rug te zien in de ORC 3-klasse. Op de tweede plaats is de Waterzooi van de uit Zierikzee afkomstige Arjen Zwart terug te vinden en de Middelburgse boot Beau Ba teau van Henk van Zweden staat momenteel derde. Het lijkt wel alsof de Zeeuwen er een patent op hebben, want ook in de C-klasse bij de rond- en plat bodems zijn de tweede en derde plaats in het bezit van zeilers uit Zeeland. Schipper Danker Rijk uit 's-Heer Arendskerke staat na de race van gisteren op de tweede stek met de Zwaerte Paerel. Dron- cke Oort van Dirk van Duivendijk uit Tholen volgt op de derde plaats. MAANDAG 29 JUNI 2015 Van naar stelletje ongeregeld race in goede banen door Daniel Vervelde rode letters, rechts) tijdens de start van de ORC 2. foto Anusjka Martens De Zierikzeese boot Anne Mazurka door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND. Marie ke de Baret uit 's-Heer Abtskerke vormde gisteren op het Hippisch Centrum De Kroo met de merrie Champagne Z de beste springcom- binatie in de klasse Z. door Daniel Vervelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50