bjjJd^rwzjn.nJ d h gundkoojj uJM ,53 4 NIEUWS GRIEKSE SCHULDENCRISIS Griekenland stevent af op bankroet, de rest van de eurozone wacht nerveus op moeilijk te vermijden moment: Grexit. I_ De Griekse overheid moet morgen 1,6 miljard euro overmaken aan het IMF. De ECB wil de noodsteun niet uitbreiden. af. Zelfs Griekenland-vriend Sapin kon niet anders dan Dijsselbloem bij vallen: „Verlenging vragen van een programma waar je tegen bent op voorwaarden waar je tegen bent? Dat klinkt niet erg logisch." Of de overige achttien zaterdag ook nog zijn gaan gokken op een nee van het Griekse parlement tegen het referendumvoorstel van de eigen re gering, is onduidelijk. Tsipras en Varoufakis hadden dan met hangen de pootjes moeten terugkeren naar de onderhandelingstafel. Een Griekse bron had de Europese ministers die illusie in de uren voor de stemming in Athene al kunnen ontnemen. Met een van woede ver trokken gezicht: „Natuurlijk gaan die idioten voor stemmen. Ze zijn bezig ons land compleet op te blazen." ook compleet overvallen, wandelden de Grieken daarna het vertrek uit en dat was het: de redding van 's we relds tweede munt in minder dan 140 lettertekens afgebroken. Wat de Grieken precies voor ogen hadden, is hogere wiskunde, maar ge lukkig gaf Varoufakis zaterdagavond een klein inkijkje in zijn ingenieuze strategie. Griekenland kon geen ja zeggen te gen de Brusselse voorstellen, want die waren nog steeds geënt op de oude aanpak die juist de Griekse eco nomie volledig had ontwricht. Met nee was het overleg afgebroken. Dus moest er een referendum komen. Als de Griekse regering dat referendum was ingegaan met een positief ad vies, was de uitkomst altijd fout ge weest: bij ja een slecht akkoord, bij nee geen regering meer. En dus gaf Athene een negatief stemadvies. Nu zou de regering altijd winnen: bij nee zou de verantwoordelijkheid naar het Griekse volk gaan en kon de regering blijven zitten, bij ja zou de regering de wil van het volk uitvoe ren en kon ze ook blijven zitten, al dus het evangelie van Varoufakis. Zijn gok was dat de rest van Euro pa zich zo lam zou schrikken van de harde opstelling dat er wel concessies zouden komen. Hij miskende dat het politieke krediet na maanden getalm en geëmmer volledig op was. „Hij heeft gepokerd", aldus de Oostenrijk se minister Hans Jörg Schelling. „En wie pokert, kan ook verliezen." Dijsselbloem kapte de maand verlen ging die Varoufakis vroeg, een cru ciaal onderdeel van zijn strategie, na mens de achttien ministers keihard De stemming in Brus sel is diep onder nul. „Je kunt er donder op zeggen dat Grie kenland al de komen de dagen in acute problemen komt", zegt eurogroepnes- tor en Duits minister van Financiën Wolfgang Schauble. Zijn Franse colle ga Michel Sapin wanhoopt: „Hoe lang ze het redden, weten we niet. Misschien hebben ze toch nog er gens geld waarvan wij niet wisten." Veel ministers liepen zaterdag rond met een gezicht als een oor wurm. Alleen de Griekse minister van Financiën Yanis Varoufakis pro beerde geforceerd een glimlach om zijn mond te toveren, al was duide lijk zichtbaar dat hij op zijn tanden moest bijten. Zijn oude reflex om voor elk onheil anderen de schuld te geven, bleef intact. Niet Griekenland, maar Brussel was de oorzaak van de breuk. Dat bleef volgens Varoufakis maar met voorstellen komen die Griekenland verder in de afgrond duwden. Het moment van de breuk was volgens ingewijden al even verbijste rend als het plotseling aangekondig de Griekse referendum, dat komende zondag moet plaatsvinden. Dat moet 'Hij heeft gepokerd. En wie pokert, kan ook verliezen' gaan over een programma en daaruit voortvloeiende voorstellen die na dinsdagavond 12 uur allebei niet meer bestaan. Een referendum over niks dus. Overvallen Experts van de Europese Commissie, de ECB en het IMF waren vrij dagnacht nog welgemoed bezig hun laatste geschilpunten uit de weg te ruimen, toen de Griekse equipe per tweet te horen kreeg dat er een refe rendum kwam en zij haar werk on middellijk moest neerleggen. Zelf 5 dagen Van der Valk Landhotel Spornitz 5 dagen Parijs 10 dagen Toscane, Umbrië en Rome J Ess.-t ;sjt 8/10 dagen Barcelona Gaudi en Dali Van der Valk Barcarola 12 dagen Rondreis Roemenie iïiïiYnTivRÏÏ Griekse ministers applaudiseren na de toespraak van de Griekse premier Alexis Tsipras (rechts) voor het parlement waarin hij pleit voor een referendum over het financiële nood plan voor Grieken land. foto Petros Karadjias/AP Potje blufpoker komt Grieken duur te staan door Frans Boogaard Hans Jörg Schelling Oostenrijkse minister van Financiën v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 29 juni 720 juli 710,31 aug 21 sept Vertrekdata: 20 juli 17 aug 714 sept 7 5 okt Vertrekdata: 20 juli 710,31 aug 712 okt Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Vertrekdata: 6, 20 juli 73,17,31 aug 714 sept 75 okt WJKMl Vertrekdata: 24 aug 7 7,21 sept75,17, 26 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4