De schaduwzijde van de gedoodverfde FIFA-favoriet SPORT 5 Blatter zorgt voor verwarring bij eerste publieke optreden Is Fransman wel dé man om de met schandalen be smeurde wereld voetbalbond schoon te vegen? FIF A-voorzitter Sepp Blatter heeft tijdens zijn eerste publieke optreden na de ver rassende aankondi ging van zijn afscheid voor de nodige ver warring gezorgd. De 79-jarige Zwitser was aanwezig bij een pre sentatie op de bouw plaats van het nieu we FIFA-museum in Zürich. Hij zou daar bij hebben bena drukt, dat hij niet is afgetreden. „Ik heb wel mijn man daat in handen ge legd van een buiten gewoon congres", zo verkaarde Blatter. Met andere woorden, mocht er nog steeds een meerderheid van lidstaten hem steu nen, dan zou hij mo gelijk toch zijn vijfde termijn als hoogste voetbalbaas kunnen hervatten. Blatter werd eind mei herkozen. Vier dagen later kondigde hij verrassend zijn vertrek aan. Blatter voelde als preses toch te weinig steun bij de wereldvoetbalbond, die zwaar is getroffen door tal van corrup tie- en omkopings schandalen. Op 20 juli is een vergade ring van het dagelijk se bestuur waarin een datum wordt vastgesteld voor het buitengewone con gres, dat tussen de cember 2015 en fe bruari 2016 moet plaatsvinden. Tijdens dat congres wordt op nieuw gestemd over de voorzittersfunctie van de FIFA. ROTTERDAM. Vergeet Diego Mara- dona, David Ginola en de andere paradijsvogels. In de race om het FIFA-presidentschap dienen zij slechts als kleurrijke opvulling. Een man die wel kan meedoen om de knikkers is Michel Platini. Op het UEFA-congres in Praag, dat Platini vandaag voorzit, wach ten voetbalbobo's met ingehou den adem of hij zich kandidaat stelt. Want pas dan ontbrandt de strijd om de machtige FIFA-zetel écht. Dat Britse wedkantoren Platini tot topfavoriet bombarderen, is niet zo gek. De zestigjarige Frans man heeft het totaalpakket. Naast zijn cv als voetbalbestuurder kan hij teren op een glansrijke voetbal carrière. Vraag een willekeurige tiener uit Parijs of Marseille wie de beste Franse voetballer ooit is en hij zal Thierry Henry of Zinedi- ne Zidane noemen. Vraag het zijn vader en die zal zeggen: Platini was beter. Critici wijzen echter op de scha duwzijde van de voormalige ster voetballer. Zij zien hem als de to venaarsleerling van Sepp Blatter (79), die alle listen heeft geleerd om te overleven in de keiharde we reld van het internationale voet bal. Het pact tussen Blatter en Pla tini dateert van 1998. Frankrijk or ganiseert het WK, met Platini als motor van het evenement. Blatter, dan nog secretaris-generaal van de FIFA, neemt het in de race om het voorzitterschap op tegen de machtige UEFA-president Lenn- art Johansson. Hij ziet zich ge steund door Platini, die Johansson publiekelijk aanvalt. Platini zegt zich te zullen 'terugtrekken in een klooster om het bloedbad niet mee te hoeven maken', mocht de Zweed onverhoopt de verkiezing winnen. Voor wat hoort wat: in 1999 benoemt Blatter zijn vriend tot adviseur van de FIFA. Peetvader Als Platini zich in 2006 kandi daat stelt voor het voorzitterschap van de Europese voetbalbond, komt dat Blatter uitstekend uit: de UEFA ligt regelmatig overhoop met de FIFA en een meer welge zinde bond zou een hoop ellende schelen. Platini neemt het op te gen de inmiddels 77-jarige Johans son, met wie hij eerder de vloer aanveegde. Geheel in de stijl van 'zijn peetvader' Blatter ronselt Pla tini stemmen bij de kleine, veelal Oost-Europese voetballanden. En wint nipt van de Zweed. Onder Platini krijgt de UEFA steeds meer weg van grote broer FIFA. Hij vergaart steun van de kleine landen door ontwikkelings programma's in landen als Azer- beidjan, Macedonië en Albanië op te zetten. Ook zet hij de deuren van de Europa League open voor Oost-Europa en breidt hij het aan tal deelnemende teams in de Champions League uit. Onder zoeksjournalist Thomas Kistner, auteur van het boek FIFA Maffia: „Platini is een mini-Blatter. Hij heeft al zijn lessen in zich opgeno men en dezelfde tactieken toege past binnen de UEFA." Kwalijker is nog dat Platini een andere eigenschap van Blatter overneemt: wegkijken bij corrup tie. De Griek Spyros Marangos, die voor de Cypriotische voetbalbond werkte, klapt in 2010 uit de school. Hij was erbij toen vijf UE- FA-leden in een advocatenkantoor 11 miljoen euro aan smeergeld ver deelden in ruil voor hun stem op Polen en Oekraïne voor het EK van 2012. Liefst vijf mensen willen onder ede getuigen, laat de Griek weten. Platini's UEFA doet er alles aan de zaak maar niet te hoeven onder zoeken. Tijd wordt gerekt, een af spraak geannuleerd. Als Marangos vervolgens besluit om zijn verhaal in de publiciteit te gooien, heeft hij binnen de kortste keren een aanklacht van de UEFA aan zijn broek hangen. Het resultaat is dat Marangos' zware aantijgingen nooit zijn onderzocht. Opvallend genoeg neemt de Griek anno 2015 Platini niets meer kwalijk. „Hij zou de beste FIFA-voorzitter zijn. Ik heb niet aan hem getwijfeld", meldt hij. Marangos heeft de voet balwereld de rug toegekeerd nadat Qatar enkele jaren geleden het WK van 2022 binnensleepte. „Dat kan nooit kloppen." Dubieuze rol Bij de veelbesproken toewij zing van dat WK speelt Platini een dubieuze rol. Zo roept een etentje in december 2010, in het Elysée paleis in hartje Parijs, vele vragen op. De voetbalvedette schuift daar aan bij de Franse pre sident Nicolas Sarkozy, de kroon prins van Qatar en de eigenaar van Paris Saint Germain. In de ba rokke eetzaal is volgens Platini niets onoorbaars besproken. Maar feit is dat hij kort daarna stemt voor het WK in Qatar, waar de voetbalomstandigheden met tem peraturen tot 50 graden Celsius be paald niet ideaal zijn. En dat Frankrijk lucratieve contracten uit Qatar ontvangt. Het roept nog meer vragen op als Platini's zoon Laurent in janua ri 2012 een topfunctie krijgt bij Qa tar Sports Investments. Het is uit gerekend het bedrijf dat een jaar eerder Paris Saint Germain heeft overgenomen. Platini zweert dat de baan van zijn zoon niets van doen heeft met zijn stem op Qa tar. Journalist Kistner ziet het op zijn minst als een teken van arro gantie. „Platini had zijn zoon kun nen vragen: neem alsjeblieft een ander baantje, want dit roept de schijn van partijdigheid op. Maar kennelijk ziet hij zoiets niet als een probleem." Het geflirt met Qatar valt ook moeilijk te rijmen met het door Platini hoogstpersoonlijk ingevoer de Financial Fair Play. Een maatre gel die het Europese voetbal juist moet beschermen tegen het bui tenlandse grootkapitaal. Verdeel en heers, wegkijken bij corruptie en een opmerkelijke stem op een dubieus WK. Toch laat de hautai- Geheel in de stijl van 'zijn peetvader' Blatter ronselt Platini stemmen bij de kleine, veelal Oost-Europese landen ne Fransman elke aantijging achte loos van zich afglijden. Voetballief hebbers over de hele wereld zien Platini als dé man die de FIFA kan schoonvegen. Dat hij de afgelopen maanden meermaals op Blatters vertrek heeft aangedrongen, sterkt die ge dachte. Maar volgens Kistner mag niemand zich in slaap laten sus sen. „Platini begrijpt dat Blatters positie onhoudbaar is geworden, maar door de bank genomen zijn ze nog vrienden. Blatter zoekt naar iemand die het verleden met rust wil laten. Platini is daarvoor geknipt." MAANDAG 29 JUNI 2015 Door de bank genomen zijn Michel Platini (rechts) en Sepp Blatter (links) nog vrienden, foto Michael Buholzer/AFP 'Michel Platini is een kleine uitvoering van Sepp Blatter* door Emiel Poeiert en Koen Voskuil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40