[StedentrijrwMwêrpëïv Duel Feyenoord in Halsteren verboden Zelfs in pyjama gingen ze de straat op. Ook Christos Economou sloot aan in de rij om geld op te nemen. NIEUWS 3 GRIEKSE SCHULDENCRISIS Griekse banken zijn vandaag dicht. De afgelopen maanden haalden Grieken al miljarden euro's van hun rekening. Na de mislukte onderhandelingen dreigde zondag een bankrun. eze geldauto maat is tijde lijk buiten dienst. Dank u voor uw be grip'. Chris tos Economou (69) zet zijn brille tje op maar kent de boodschap nu wel. Op zijn zondagse zoektocht naar cash is dit de vierde flappen- tap die droogstaat. National Bank geeft hier, aan de Michalakopou- lou Avenue in Athene, niet thuis. 'Tijdelijk'. De dag tevoren idem dito toen hier vijftien mensen stonden te wachten op een bijvulling van de biljetten - die achterwege bleef. Twee politiemannen keken toe. Bij banken, maar ook bij EU-instel- lingen stonden vaak helmen en schilden van de oproerpolitie te gen de muur. Het peloton agenten dat vlakbij een sigaretje rookte of naar de meisjes keek, had zich bin nen een paar minuten in slagorde kunnen opstellen. Dat gebeurde niet. Als de verslaggever een foto maak van de tekst op de pinauto maat begint een man te schelden. „Hij zegt dat het jouw schuld is", vertaalt de vrouw met een glim lach naar de druktemaker die een glaasje op lijkt te hebben. Dan vraagt ze: „Bent u Duitser?" De met de bijzondere achter naam gezegende Christos Econo mou is echter de rust zelf. „Kom, we gaan een andere automaat zoe ken", zegt de gepensioneerde eco noom van een Grieks verzeke ringsconcern. Even naar huis bel len dat het later wordt, gebaart hij. Waarom zoekt hij cash, zo vroeg op zondagochtend? De Eco- nomousjes hebben maandag bei den een afspraak bij de dokter. Twee keer 60 euro voor een con sult, contant afrekenen alstublieft. „Ik heb nog 250 euro cash. Daar redden we het wel mee, maar het kan krap worden als dit lang gaat duren", zegt hij. Op zwart zaad zitten ze niet. Huur, gas, water, licht worden au tomatisch afgeschreven. Hij heeft een speciale creditkaart om te tan ken en eentje voor de supermarkt. „De basisbehoeften zijn gedekt." We moeten het niet overdrijven. Als je rustig leeft en 'je vrouw geen gekke dingen koopt', gaat het wel, zegt hij. En oh ja, elke maand maakt hij 300 euro over naar hun zoon die werkt als acteur en het moet doen met 200 euro plus kost en inwoning bij het theater. Desondanks staat Economou er op de jus d'orange op het terras te betalen. 2 euro en 50 cent, waar van 13 procent wordt afgedragen aan btw, zo staat op het bonnetje. Eigenlijk zouden we helemaal moeten stoppen met cash, vindt de econoom in ruste, die groot voorstander blijkt van 'traceer baar' (digitaal) geldverkeer. Dan kun je nagaan wie zijn belasting afdraagt en wie niet. Hij zou zich nog wel kunnen vinden in wat twee buitenissige Duitse CDU-parlementariërs Axel Fisher en Rüdiger Kruse eerder voorstel den: laat de Duitse regering ieder een die naar Griekenland met va kantie gaat 500 euro teruggeven. Voorwaarde is dat je bonnetjes moet kunnen overleggen waaruit blijkt dat de hotels en restaurants inderdaad hun belasting hebben afgedragen. Duitse humor om te zeggen dat de Hellenen er een zootje van maken. Het hele belastingsysteem zou op de schop moeten. Niet alleen in Griekenland, maar in heel Euro pa, zegt Economou. Hij onder schrijft een voorstel van Yanis Varoufakis, de verguisde Griekse minister van Financiën, die dege ne die op grote voet leeft meer be lasting wil laten betalen dan wie op de kleintjes past. Daarover hoor je weinig in de Griekse me dia. Maar ja, bezweert hij, de Griekse media zijn in handen van de superrijken die hun geld allang van de bank hebben gehaald en stemming maken uit naam van ge wone man die voor de kosten van het staatsfaillissement opdraait. We komen bij de geldautomaat van Alpha Bank. Mooi gebouw, in een wijk die zich Hilton noemt omdat het sjieke Amerikaanse ho tel vlakbij staat. Weer geen geld. De Grieken gaan ook dit te boven komen, zegt hij wijs. Ze zijn wel wat gewend met de bijna burger- 'lk heb nog 250 euro cash. Daar redden we het wel mee, maar het kan krap worden als dit lang gaat duren' oorlog na de WO-II, het kolonels bewind, de megacorruptie onder Papandreou. En nu dit gedoe met 'de sympathieke meneer Dijssel- bloem', zoals Economou zegt. Volgens de peilingen willen Grieken massaal bij Europa horen, maar willen ze niet meer spelen volgens de regels van Brusselse geldschieters. Wat maakt Grieken beter dan Portugezen die alle pijn van werkloosheid en gekorte uit keringen wel accepteren? Econo mou zucht: „Economie is geen we tenschap maar een praktische me thode om mensen te manipule ren. En dat doe je hiermee." Hij trekt een briefje van 10 uit zijn borstzak. „Al die miljarden wor den niet in de economie gestoken, maar rondgepompt door finan ciële instellingen. Het Griekse volk wordt hier niets beter van. Dat is wat echt aan de gang is." iiifiiuiimrsss HHHH SSStWlS 3-daagse busreis, vertrek in: juli en augustus HALSTEREN. De oefenwedstrijd Feyenoord-FC Dordrecht, die op 18 juli gespeeld zou worden in Halsteren, gaat niet door. Burge meester Frank Petter van Bergen op Zoom heeft het duel op sport park De Beek verboden, vanwege de vrees voor supportersrellen. De politie adviseerde Petter negatief, vanwege 'de mix van Dordrecht- en Feyenoordsuppor- ters'. Die zou explosief zijn. Bo vendien vreest de politie dat ook NAC-aanhang wel eens in Halste ren kan opduiken. „Daar komt bij dat het sportpark in Halsteren las tig ligt als er een calamiteit ge beurt. Sportpark De Beek kent maar een toegangsweg." Petter overlegt of een andere tegenstan der voor Feyenoord is te vinden, met minder risico. Lukt dat, dan is er 18 juli alsnog een wedstrijd. Willem-Jan van Tongeren, voorzitter van RKSV Halsteren, noemt het 'heel erg jammer' dat het duel niet doorgaat. „Maar we 'De politie gaf mij een negatief advies, vanwege de mix van Dordrecht- en Feyenoordfans' begrijpen het wel. Dat er drei ging heerste, was bij ons niet be kend. Maar het advies ligt er. Je kunt beter geen risico's nemen." De club had alles al geregeld. „Het zou erg zuur zijn als het he lemaal afgelast moet worden. Voor ons, de vrijwilligers en de regio. Maar Feyenoord is in ieder geval aanwezig. En we hebben er alle vertrouwen in dat er, on danks de korte termijn, een ande re tegenstander komt." Petter ver wacht halverwege de week uit sluitsel daarover, Van Tongeren denkt dat die er vandaag al komt. Feyenoord-coach Giovanni van Bronckhorst reageerde giste ren, na de eerste training van zijn team, teleurgesteld. „Dit is heel jammer. We zullen op zoek moe ten naar een oplossing." www.effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 sg MAANDAG 29 JUNI 2015 Op jacht naar laatste cash door Bob van Hüet 'D Lange rijen Grieken hopen bij een pinautomaat van een filiaal van Alpha Bank in Athene contant geld te kunnen be machtigen. foto EPA/Alexander Vlachos Christos Economou econoom 1-733: Inclusief: 2x hotelovernachting, 2x ontbijt en vervoer per luxe touringcar Highlights: de Meir, Grote Markt, Diamantpaviljoen, het Rubenshuis, de Schelde Hotel op een toplocatie in hartje Antwerpen! Ook stedentrips mogelijk naar: M/O/ï til Berlijn - Londen - Parijs - Praag - Kopenhagen Frank Petter, burgemeester Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3