Tweede vader van veel artiesten 1946-2015 Rijksmuseum Amsterdam laat collectie mode- en 26 CULTUUR SHOW Bassist Chris Squire (67) overleden Show Entertainment 'Straks eindig ik met nul mensen in mijn team' Chris Squire, bassist van de Engel se symfonische rockgroep Yes, is gisteren overleden aan een zeldza me vorm van acute leukemie. Squi re was het enige Yes-lid dat de groep sinds de oprichting in 1968 nooit heeft verlaten. Squire richtte in 1968 samen met zanger Jon An derson de groep op die in de jaren '70 een sleutelrol zou spelen in de ontwikkeling van de symfonische rock. De groep beleefde haar topja ren vanaf 1972 en kende verschillen de samenstellingen. Het grootste commerciële succes waren de hit Owner Of A Lonely Heart en het al bum 90125. Squire was ook als com ponist actief voor Yes. Met de dood van Jaap Buijs, die zaterdag op 69-jarige leeftijd over leed aan de gevolgen van slokdarmkanker, verliest de Nederlandse muziekwereld zon der twijfel zijn markantste mana ger. Buijs vertegenwoordigde op geheel eigen wijze populaire natio nale groepen en artiesten als de George Baker Selection, Nick Si mon en Jan Smit. Hij werd gekscherend Don Jaap genoemd door zijn pupillen. Want tegen Jaap Buijs, de kapitein van de Volendamse muziekwe reld, zeg je misschien één keer 'nee', maar een tweede keer durf de niemand dat. Niet dat zijn ar tiesten dat erg vonden. Buijs bleek achteraf toch altijd gelijk te heb ben. „Jaap is God. Iedereen heeft respect voor hem", weet Jan Smit, die zijn carrière aan de markante Volendammer - altijd sigaret in de mond, hemd open en ketting zichtbaar - te danken heeft. De artiesten managen en het ta lent spotten, dat was zijn leven. Hij rolde eind jaren '60 het vak in door zijn oudere broer Jan en maakte deals met Amerikaanse platenbonzen omdat George Ba ker overzees scoorde. Buijs, krap 20 jaar oud toen, sprak nauwelijks Engels: zijn moerstaal was Volen- dams. Eigenwijs als hij was, liet hij zich er niet door stoppen. Zonder zijn werk wist Buijs zich geen raad. Hoewel de ras-Vo lendammer al voordat hij getrof fen werd door slokdarmkanker va ker met zijn gezondheid kwakkel de, moest en zou hij doorgaan tot zijn dood. Wat het recept was voor zijn succes? Buijs wist het zelf niet, maar met The Cats, Pussycat, Drukwerk, George Baker, Nick Simon, 3JS en Jan Smit vierde hij triomf na triomf. „Ik denk wei eens dat ik niets doe, hoewel ik er natuurlijk wel dag en nacht mee Jaap Buijs bezig ben", zei hij in een inter view met deze krant in 2008. En: „Die jongens zijn gewoon goed, willen hard werken en hebben ui teraard ook kwalitatief wat in huis." Voor Jan Smit was Buijs zijn tweede vader. Van jongs af aan reed de artiestenmanager hem door heel Nederland en Duits land. Buijs maakte van kindster Jantje de populaire Jan. Door de reallifesoap rond Smit - waarin Jan Jaap constant, maar liefdevol zat te narren - werd Buijs een be kende Nederlander. 'Rust zacht vriend', reageerde Smit gisteren op Twitter. Andere artiesten uit Buijs' stal, inmiddels overgeno men door zoon Aloys en dochter Alice, betuigden eveneens hun res pect. „Eind van een tijdperk", zegt Simon Keizer. Nick Schilder: „Ver driet overheerst, maar ik ben blij dat ik hem van dichtbij heb mo gen meemaken. Jaap was een man die onnoemlijk veel voor zijn ar tiesten en de muziekwereld heeft betekend." Zaterdagmiddag was Jan Dulles (3JS) in het ziekenhuis, samen met Buijs' jongere broer. Eerder deze maand kreeg de markante manager te horen dat de kanker was uitgezaaid en hij nog maxi maal een jaar te leven had. Die toch al sombere prognose bleek te positief: zijn toestand verslechter de rap. „Het was zo tragisch om te zien. Hij wilde niet meer op deze manier. 'Jan Dulles.dit moet je niet krijgen', zei hij. Ik: 'Nee, maar daar was ik zelf ook al uit hoor'", zegt Dulles. „Geintjes maken dat móest doorgaan, onder alle om standigheden." De zanger liep weg met een 'hou je goed' van Buijs op zak. „Op dat moment besefte ik dat dat onze laatste handdruk was." Cultuur Miss Montreal zangeres, vreest een beetje voor haar nieuwe baan als coach bij talentenjacht The Voice of Holland door Marlies van Leeuwen en Arno Celder Jaap Buijs met Jan Smit, één van de artiesten van wie hij de belangen behartigde, foto Pim Ras 'New for Now ijf La/uéf jf /Y i Een prent uit 1787 gemaakt door Desrais.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29