Speciaal onderwijs dumpplek 14 NIEUWS Voor de klas staan in het speciaal onderwijs wordt steeds zwaarder. 'Ze zuigen je gewoon leeg.' Te veel leraren zonder diploma Dode bij Belgisch busongeluk Ontsnapte man neergeschoten Bruidspaar krijgt lift politie AMSTERDAM. Een gemiddelde dag op haar werk in de klas van een Amsterdamse school voor speciaal onderwijs? Karin (45, niet haar ei gen naam) moet even zuchten. „Eigenlijk ben ik de hele dag aan het 'dempen'. De kinderen moet je voortdurend tot de orde roepen. Ze zuigen je gewoon leeg." Het is niet zo dat Karin niet voor hetere vuren heeft gestaan. Letterlijk. Ze was brandweercom mandant en runde een eigen be drijf. Pas later kwam ze in het on derwijs terecht. „Ik ben gewend hard te werken en lange dagen te maken. Ik heb gelukkig elke dag nog lol in de klas. Maar ik zie colle ga's om me heen er ziek van wor den. Ze hebben gewoon niet de competenties om met deze leerlin gen om te gaan." 'Deze leerlingen' zijn kinderen met een vorm van autisme, met hechtings- of emotieregulatie- stoornissen. „Het zijn kinderen die niet een beetje bang of beetje boos kunnen worden. Ze raken meteen in paniek of worden ra zend. Ze hebben geen rem", weet Karin uit ervaring. „Roepen ook in de klas 'ik maak je dood'." Het speciaal onderwijs is er voor kinderen met een lichamelij ke beperking, maar er zijn ook scholen voor leerlingen met een verstandelijke handicap of met ge dragsproblemen. De SP heeft on derzoek gedaan onder 858 docen ten en schoolleiders naar de wer komstandigheden op dat soort scholen. Een paar uitkomsten: 64 pro cent heeft minder plezier in het werk door de hoge werkdruk, 47 procent ziet met lede ogen aan dat de klassen steeds groter wor den en 92 procent van de onder vraagden ziet de problemen van de leerlingen zwaarder worden. SP-Kamerlid Tjitske Siderius is geschokt door de uitkomsten van het onderzoek. Volgens haar heeft de invoering van passend onder wijs het speciaal onderwijs veel schade toegebracht. Door passend onderwijs worden kinderen met een beperking zo veel mogelijk op een gewone school geplaatst. „Daardoor is er minder geld voor speciaal onderwijs." Daarnaast worden de klassen steeds groter. „Die waren altijd be grensd op twaalf of vijftien leerlin gen. Dat wordt steeds vaker losge laten", concludeert Siderius. Er ko men meer leerlingen in één klas, terwijl de onderwijsassistenten worden wegbezuinigd. Het gevolg is wel dat op het speciaal onder wijs leerlingen met verschillen den problemen in één klas wor den geplaatst. „Zo ontstaat een cocktail van problemen", stelt het SP-Kamerlid. Ook in de klas van Karin ge beurt dat. Een kind met het syn droom van Down kan zo het klas genootje worden van een kind met een gedragsprobleem. „We noemen dat 'losse flodders': kinde ren die een hoge intelligentie heb ben, maar door hun gedragsproble men toch moeilijk zijn. Ze komen dan in de klas met kinderen die een lage intelligentie hebben. Soms moet ik in één les op vijf ver schillende niveaus lesgeven. Dat is voor mij niet fijn, maar voor de medeleerlingen ook niet." Een Amsterdams bruidspaar kreeg zaterdag de schrik van zijn leven toen de trouwauto van de weg werd gehaald. Het stel was op weg naar de trouwlocatie en zat volgens de politie, zonder het te weten, in een gestolen auto.De agenten waren zo aardig het paar een lift te geven en zo belandden bruid en bruidegom op de achterbank van een poli tieauto. Eén van de agenten maakte een selfie en plaatste die met onher kenbare gezichten op de facebookpa- gina van politiebureau Overtoomse Sluis. Daar wordt enthousiast gerea geerd op de actie van de agenten. 'Deze actie geeft alleen maar aan dat ook politiemensen gewone mensen zijn met een hart'. Bijna een kwart van alle lessen op middelbare scholen wordt gegeven door leraren die daar niet het juiste diploma voor hebben. Dat meldde RTL Nieuws zaterdag op basis van opgevraagde cijfers bij het ministe rie van Onderwijs. Uit het onder zoek blijkt ook dat leerlingen die veel les krijgen van onbevoegde do centen, slechter scoren op hun exa mens. Vooral op het vmbo staan veel leraren zonder de juiste papie ren voor de klas, zo bleek uit eerder onderzoek. De Algemene Onder wijsbond (AOb) liet eerder al weten er niet blij mee te zijn dat leraren onbevoegd voor de klas staan, maar erkende ook dat het soms niet an ders kan. Dertien Britse kinderen die in de bus zaten die zondagochtend verongelukte op de A18 bij het Belgische Middelker- ke zijn inmiddels naar huis vertrokken. De volwassene en twee kinderen die bij het ongeval zwaargewond raakten zijn niet in levensgevaar. Bij het onge luk overleed een begeleider. De bus kwam uit Brentwood, vlakbij Londen, en had 42 inzittenden aan boord, onder wie 34 kinderen tussen 10 en 12 jaar oud. Zij waren op weg naar het Duitse pretpark Fantasialand en zouden in Luik overnachten. Door nog onbeken de oorzaak verloor de chauffeur vlak voor tien uur bij Middelkerke de contro le over het voertuig, waarna hij tegen een pijler van een brug botste. Vervol gens kantelde de bus. Een politiemacht van 1.300 tot de tanden gewapende agenten heeft gisteravond met succes de jacht op een tweede moordenaar, die drie weken geleden in de Amerikaanse staat New York uit de zwaar bevei ligde Clinton Correctional Facility ontsnapte, afgerond. Uit deze gevan genis wist nog nooit iemand te ont snappen. De 35-jarige David Sweat werd nabij de grens met Canada aan gehouden. Hij is daarbij neergescho ten. Afgelopen vrijdag kwam zijn kompaan, de 49-jarige moordenaar Richard Matt, om het leven in een vuurgevecht met de politie. Hij werd aangetroffen nabij een vakan tiehuisje. Toen hij hoestte, zagen agenten hem in de bosjes. Juf komt amper toe aan les door Hanneke Keultjes 7,WPTYlpjlfk TAIPEIHet aantal gewonden door een brand in een waterpark in Taiwan is opgelopen tot ruim 500. Zeker 183 slachtoffers zouden er slecht aan toe zijn. De brand ontstond zaterdagavond op een podium na een stofexplosie. Lokale media meldden dat er een 'kleurfeest' aan de gang was, waarbij feestgangers werden bedolven onder kleurenpoeder. foto AFP AMSTERDAM DEN HAAG 33 Van de 3.500 TT-bezoekers die de politie gisterochtend rond Assen heeft gecontroleerd, bleken er 33 nog te veel alcohol in hun bloed te hebben zitten. De hoeveelheid 'restalcohol' was zo hoog dat ze een boete kregen. Twee bezoekers moesten hun rijbewijs inleveren. MIDDELKERKE NEW YORK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14