Onderzoek naar spermabanken miniveranda NIEUWS 9 SCP: 'kaalgeplukt' Nederlanderschap voor terrorist 'Omstreden transplantatie hoofd over twee jaar1 Kraanmachinist mag 51.160 euro houden Mensen mogen volgens internatio nale afspraken niet staatloos wor den, maar je zou terroristen wel al lerlei voorrechten kunnen afne men die verband houden met hun nationaliteit. Dat stelde fractielei der Kees van der Staaij van de SGP gisteren voor tijdens een debat over terrorisme. Hij wil een 'kaal geplukt Nederlanderschap' voor terroristen. Het is wel mogelijk veroordeelden hun Nederlanderschap te ontne men, maar dat kan alleen als ze ook nog bij een ander land horen. Beroep in zaak marteling toeriste De man die in Australië zeventien jaar cel kreeg wegens gruwelijke en wekenlang durende marteling van een destijds 21-jarige Neder landse toeriste moet volgens aan klagers in Melbourne langer zit ten. Zij gaan in hoger beroep. De straf is volgens hen 'ontstellend ontoereikend'. Alfio Granata werd vorige maand tot zeventien jaar cel veroordeeld, waarvan dertien jaar zonder kans op vrijlating on der voorwaarden. Granata was schuldig bevonden aan verkrach tingen, marteling en mishande ling van de Nederlandse. Hij hield haar eind 2012 zes weken lang in een soort hotel gevangen samen met zijn toenmalige vriendin Jen nifer Peaston. Het slachtoffer is nog steeds getraumatiseerd. Met alleen het Nederlanderschap kan dat niet. Maar dat moet dan maar zo ver mogelijk worden uit gekleed, vindt Van der Staaij. Recht op bijstand, toeslagen en be noeming in openbare dienst moe ten onmogelijk worden gemaakt. Ook zouden terroristen niet meer mogen stemmen. „Het kiesrecht kan alleen bij bepaalde terroris tische misdrijven ontnomen wor den. Ik zie niet in waarom dat niet bij alle terroristische misdrijven kan", aldus Van der Staaij tijdens het debat. Veel vrouwen laten uitstrijkje maken Meer dan de helft van de vrou wen van zestien jaar of ouder heeft in de afgelopen vijfjaar een uitstrijkje laten maken. Dit blijkt uit een gisteren verschenen onder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CSB). Vrouwen tussen de dertig en zestig jaar krij gen in het kader van het bevol kingsonderzoek eens in de vijf jaar een uitnodiging om hun baar moeder te laten controleren op de aanwezigheid van kankercellen. De huisarts voert deze tests uit. Ruim 78 procent van de vrouwen in deze leeftijdscategorie heeft dit daadwerkelijk laten doen. Bijna 9 procent heeft dergelijk onderzoek nog nooit laten doen, aldus het CBS. Dit betreft vooral jonge vrou wen. De eerste, zeer omstreden, hoofd transplantatie ter wereld zou in 2017 plaats kunnen vinden. Dat meldt de Italiaanse neurochirurg Sergio Canavero, die de transplan tatie wil uitvoeren. De Rus Valery Spiridonov heeft zich vrijwillig aangemeld als patiënt. De 30-jari- ge Rus lijdt aan een zeldzame ziek te waarbij zijn spieren beetje bij beetje oplossen, het Werdnig-Hoffmansyndroom. Tijdens de operatie zal het hoofd van Spiridonov van zijn lichaam worden gehaald en op een donor lichaam worden geplaatst. Hij zal vervolgens een maand in kunstma- tige coma worden gehouden om te herstellen. De operatie roept in medische kringen veel weerstand op. Veel artsen houden het voor onmogelijk. Canavero wil het te gendeel bewijzen; hij heeft veel er varing met het uitvoeren van transplantaties aan het hoofd. GRONINGEN. Na een bittere strijd van twee jaar mag een fortuinlijke kraanmachinist een vondst van ruim 50.000 eu ro houden. De man vond bij graafwerkzaamheden een weckfles stampvol bankbiljet ten. Hij bracht het geld naar de politie, maar die nam het in be slag omdat het vermoeden be staat dat het van criminele her komst is. De machinist spande een rechtszaak aan om het geld toch te mogen houden. Het Openbaar Ministerie heeft gis teren besloten de rechtsgang te staken, zodat de kraanmachi nist nu definitief de rechtmati ge eigenaar van het geld is. DEN HAAG De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) gaat on derzoek doen naar spermaban ken. Er zal gekeken worden of de klinieken de dossiers op orde hebben. Aanleiding zijn grote misstanden bij een spermabank in Barendrecht die sinds 2009 ge sloten is. Dat maakte minister Edith Schippers van Volksgezondheid gisteren in een brief aan de Twee de Kamer bekend. De IGZ krijgt ook meer macht om toezicht te houden op spermabanken. Uit onderzoek blijkt dat aan de donorgegevens van het Me disch Centrum Bijdorp in Ba rendrecht getwijfeld moet wor den. „Dit betekent dat het mat chen van een donor aan een do norkind niet met zekerheid te doen is", aldus Schippers in de brief. Donorkinderen hebben echter sinds 2004 het recht om te weten wie hun vader is. De minister gaat kijken naar mogelijke juridische stappen te gen de oud-directeur van Bij dorp. Verder wil ze deze donor kinderen van deze kliniek zoveel mogelijk helpen. Er komt een in formatieloket waar de kinderen met vragen terecht kunnen en ze wil met donoren en donorkin deren een DNA-bank opzetten om alsnog kinderen aan hun na tuurlijke vader te koppelen. Zeven agenten bestraft voor dood arrestant Zeven Belgische agen ten zijn veroordeeld voor hun rol bij de dood van een arres tant. Ook een psychia ter en diens directeur zijn schuldig bevon den. Jonathan Jacob (26) was onder in vloed van amfetami nes en agressief toen hij in januari 2010 werd opgepakt. Acht agenten probeerden hem in bedwang te houden, zodat hij een kalmerend spuitje kon krijgen. Jacob zak te in elkaar en stierf. Elke dag 32.000 wagens minder in de spits Sinds het kabinet in 2011 maatregelen nam om de spits te verlich ten, mijden elke dag zeker 32.000 perso nen- en vrachtwa gens de spits. Dat komt jaarlijks neer op 6 miljoen minder voertuigen op de weg op de drukste mo menten van de dag, meldt minister Mela- nie Schultz (Infra structuur en Milieu). Vier jaar geleden be gon zij met een nieu we aanpak om de spits te verminderen. Echtpaar sterft tegelijk na 67 jaar samen Een Nieuw-Zeelands echtpaar dat al 67 jaar getrouwd was, is vrij wel gelijktijdig overle den. De man (94) overleed aan de gevol gen van kanker, twee uur voordat zijn vrouw (92) bezweek aan de gevolgen van een hersenbloeding. Ze lagen naast elkaar toen ze stierven, om ringd door familie. „Hun heengaan is ver drietig maar geluk kig", zei zoon Robert Nees tegen The New Zealand Herald. nog steeds graag naar het festival, maar hebben ze geen zin meer in sjouwen met een tent en willen zij slapen op een echt bed." Het zijn vooral de 30-plussers die voldoende verdienen om bo venop de toch al prijzige festival kaartjes (Lowlands kost dit jaar 195 euro) ook een extra campingre kening te voldoen. De zogeheten Gllamcamp van Lowlands wordt net als het Rab bit Resort gebouwd door het be drijf CampSolutions. Oprichter Wouter Leuven ver wacht op Lowlands ongeveer acht honderd gasten. „Maar als mensen eenmaal de mogelijkheden ken nen, zal dat aantal flink groeien", voorspelt hij. Leuven leidt rond over het Rab bit Resort waar tenten in 'dorpjes' verdeeld liggen onder de wilgen en eiken. Medewerkers vlechten licht snoeren om de takken of pompen dikke luchtbedden op. Behalve Dream Lodges biedt de camping ook reguliere tenten (75 euro per persoon), tipi's met veldbedden (142,50 p.p.) en gekleurde houten hutjes in de stijl van een poppen huis (235 euro p.p.). „We gaan on derzoeken wat bezoekers nog meer wensen. Ik stel me zo voor dat we volgend jaar met een bak fiets over het terrein gaan om ont bijtjes op bed te bezorgen." VRIJDAG 26 JUNI 2015 DEN HAAG MELBOURNE DEN HAAG VLADIMIR Valery Spiridonov foto Maxim Zmeyev/Reuters ANTWERPEN DEN HAAG PARAPARAUMU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9