Vestingwallen Sluis worden in ere hersteld Terneuzen wil zichzelf op de kaart zetten als 'Stad van de Vliegende Hollander' ZEEUWS-VLAANDEREN 7 si ffim Hulst wil voor Clinge wachten op nieuwe wet Bloemist dingt mee naar titel Ter Reede Vlissingen viert Veteranendag Schrijfster Agnes Andeweg publiceert een boek over de historie van De Vliegende Hollander. Een mooie kans voor een nieuwe start van een promotiecampagne. ImM Terneuzen moet eindelijk werk gaan maken om zich zelf te profileren als Stad van de Vliegende Hollan der, vinden de mensen die de stad promoten. Want die kans voor open doel werd in het recente verle den te vaak gemist. Ja, kapitein Wil lem van der Decken duikt geregeld op bij feestelijkheden als de ope ning van de jaarlijkse Havendagen, in de Herengracht staat een roestig en door meeuwen ondergescheten ijzeren beeld van het schip (ont werp van Piet Griep), de harmonie heet De Vliegende Hollander, net als het eetcafé in het oudste stukje Terneuzen, maar verder... Terneuzen liet een prachtkans op een deal met De Efteling liggen. Toen de gelijknamige attractie er werd geopend, zag de stad geen kans daarop direct in te spelen. Mar keting? Promotie? Nooit van ge hoord. Centrummanager Tanya Joustra en stadsmanager Corina Besseling vinden dat heel erg jam mer. Ze willen samen met het ha veninformatiecentrum Portaal van Vlaanderen de legende terughalen naar de stad. Compleet met het wrak van het oude, houten schip dat onlangs werd opgetakeld voor de Afrikaanse kust en opgekalefa terd wordt teruggebracht naar Ter neuzen en een plaatsje krijgt bij het nieuwe informatiecentrum aan de Binnenvaartweg. Cultuurwetenschapper Agnes Andeweg van de Universiteit Maastricht en het University Col lege Utrecht heeft de Terneuzense bestuurders en ondernemers bij de hand genomen met haar onder zoek en gelijknamige boek De Vliegende Hollander en Terneu zen (ondertitel: Van internatio naal symbool tot lokale legende). Andeweg zegt het heel nuchter: „De Vliegende Hollander heeft nooit bestaan. Toch leeft hij al tweehonderd jaar voort, in Neder land en daarbuiten. En de kans dat hij ooit sterft is klein, als we het verhaal mogen geloven. De Vliegende Hollander is een Neder landse held. Toch komt hij oor- De Vliegende Hollander is niet alleen een kapitein of schip, maar ook een paard, trein, pen, fiets en sporter spronkelijk uit Engeland. Hij maakte al vroeg in zijn bestaan de oversteek van Engeland naar Ne derland en belandde verder in Zuid-Afrika, Indonesië en de Vere nigde Staten, om maar een paar van zijn bestemmingen te noe men." Maar de razende kapitein kwam niet altijd in Terneuzen, heeft Andeweg uitgedokterd. Soms was z'n thuishaven Vlissin- gen, Texel, Rotterdam en Amster dam. Dus, als Vlissingen het goed aanpakt en Terneuzen het laat af weten, moet kapitein Van der Dec ken (glimlachend uitgebeeld door Terneuzenaar Willy de Meijer) straks verkassen naar Vlissingen... Andeweg: „De Vliegende Hol lander is een spookverschijning die scheepslieden op de wereldzeëen teistert, zo gaat het verhaal. Maar De Vliegende Hol lander is niet alleen de naam voor een kapitein of zijn schip, maar ook voor allesbehalve spookachti- ge paarden, treinen, vulpennen fietsen, schaatsers, wielrenners, voetballers en ga zo maar door. Kortom, De Vliegende Hollander is een vat vol tegenstrijdigheden." Het boekwerkje geeft antwoord op de vraag waar het verhaal van daan komt en hoe het over de we reld is verspreid en ook wat er nou zo Hollands is aan het verhaal en waarom het bij Terneuzen hoort. Welke stad kan pronken met een spookverhaal over een schip dat eeuwig de wereldzeeën moet bevaren? Dat door een vloek geen haven meer binnen kan en andere schepen, die het passeert, onheil brengt. Terneuzen deed het tot nu toe niet of in elk geval te wei nig. Agnes Andeweg geeft de be stuurders en ondernemers een ste vige duw in de rug. Aan de slag er mee. MEER INFORMATIE CLINGE. B en W van Hulst hebben besloten geen nieuw bestem mingsplan voor Clinge op te stel len. De verjaringstermijn van het huidige plan, tien jaar, verloopt binnenkort. In plaats van een nieuw plan vast te stellen, wil het college de huidige situatie vastleg gen in een zogenoemde beheers- verordening. Het college wil wachten op een nieuwe wet, de Omgevingswet, die in 2018 van kracht wordt. De wet maakt het makkelijker om ruimtelijke ontwikkelingen bij te sturen. Hulst vindt dat Clinge in 2018 beter onder het regime van de Omgevingswet kan vallen. OOSTBURG. Bloemenzaak Isabel- lahof-Greenroom in Oostburg mag Zeeland vertegenwoordi gen bij de landelijke verkiezing 'bloemist van het jaar' van de VBW, de branchevereniging van bloemisten. Isabellahof-Green room kreeg de hoogste beoordeling in de provinciale verkiezing, waarvoor bloemisten zichzelf konden aanmelden. De myste- ryshopper van de organisatie was zo tevreden, dat hij of zij de zaak beoordeelde met de per fecte score: een 10. Ook stem men van een vakjury en het pu bliek telden mee. De uiteindelijke winnaar wordt op 4 november bekend gemaakt. SLUIS De restanten van de vroeg achttiende-eeuwse vestingwal len en -grachten rondom Sluis worden in ere hersteld. De pro vincie Zeeland en stichting Het Zeeuwse Landschap gaan histo rie met landschap combineren. „Als je goed kijkt, kun je de restanten van de vestingwallen nog zien", vertelt Winant Half- werk van de Provincie Zeeland. Het gaat dan niet om de hoofd omwalling met bomenbeplan ting erop, maar om het gebied er omheen. De provincie en de stichting willen de structuur van de oude wallen beter zichtbaar maken door het reliëf te verster ken. „We gaan gedeeltes meer uitdiepen en ophogen." In de uit gediepte delen blijft in natte pe rioden het water staan. „Zo kun je ook zien waar de grachten zijn geweest." Het gebied wordt inge zaaid met gras en moet een 'bloemrijk grasland' worden. Na de zomervakantie begint de ver gunningprocedure en eind dit jaar wordt begonnen met de uit voering van het plan. Nog niet al le grond is in eigendom van Het Zeeuwse Landschap. Halfwerk: „De helft is aangekocht en de rest komt daar beetje bij beetje bij. Uiteindelijk kun je rondom Sluis wandelen of fietsen." VLISSINGEN. Ter Reede in Vlis singen zal zaterdag weer het bi vak zijn voor veteranen die de ze dag niet naar Den Haag kun nen, maar tóch Veteranendag willen meebeleven. Voor het achtste jaar organiseren WVO Zorgcentrum Ter Reede, Stich ting Walcheren Mozaïek en Ter Reede-bewoner /veteraan Dick Nelemans deze dag. Ook geïnteresseerden en be trokkenen zijn welkom, onge acht leeftijd of missie. Om 11.00 uur begint het officiële gedeel te met doedelzakspelers en 'Michiel De Ruyter'. Aanslui tend is er muziek en dans. VRIJDAG 26 JUNI 2015 Pronken met spookverhaal door Wout Bareman Het boek duikt uitgebreid de ge schiedenis in. Agnes Andeweg: „De Vliegende Hollander heeft nooit bestaan. Toch leeft hij al tweehonderd jaar voort, in Neder land en daarbuiten. En de kans dat hij ooit sterft is klein." foto's Ronald den Dekker Het boek 'De Vliegende Hollander en Terneuzen' van schrijfster en onderzoekster Agnes Andeweg is uitgegeven door Den BoerDe Rui ter uit Vlissingen. Het is een paperback van 96 pagi na's en kost 12,50 euro. Het ISBN-nummer van het boek is 9789079875665. door Sophie Stockman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 90