Srebrenica-tolk: excuses nemen leed niet weg Wie een paar honderd euro neertelt, kampeert in een hut met boxspring en een eigen 8 NIEUWS Overnachten in een gaar tentje met klamme slaapzak hoeft niet meer. Festivals bieden nu comfortabele hutten, yurts en tipi's op de camping. 'Ik stel me zo voor dat we volgend jaar met een bakfiets ontbijtjes op bed bezorgen' fans en blubberliefhebbers, onder de naam 'Grasnapolsky' een afge sloten terrein voor comfortkam- peerders. Die troffen bij aankomst een opgezette tent met opgemaak te luchtbedden en zelfs een sauna en een hottub. Vorig jaar betaalden 520 logés de 250 euro per persoon voor vier nachten. Dit jaar raakte de cam ping al binnen een maand uitver kocht. Bij deze ontwikkeling past ook de succesvolle introductie in 2013 van het festival Where The Wild Things Are. Daar kopen alle bezoekers een kaartje in combinatie met een boe king op bungalowpark De Eem- hofin Zeewolde. Ook het populaire Lowlands ex perimenteerde al met comfortabe ler overnachtingsmogelijkheden, maar opent in augustus voor het eerst een geheel eigen biotoop voor de luxejunkie. Woordvoerder Bente Bollmann van festivalorga nisator Mojo: „De vraag naar meer gemak neemt toe. Buitenlandse evenementen bieden vaak al dui zenden plekken per weekend aan. Nederland zal ook die kant op gaan." Bollmann verklaart de trend aan de hand van de vaste Lowlands-bezoekers: „Vaak waren die er al bij tijdens de eerste editie 22 jaar geleden. Toen waren ze bij voorbeeld 17. Inmiddels willen ze Naast de excuses is minister van Defensie Jeanine Hennis ook een schadevergoeding overeengeko men met de nabestaanden van Ri- zo Mustafic, de elektricien van Dutchbat, en Nuhanovic zelf, die als tolk werkte op de Nederlandse compound. De rechter had dit in eerdere instantie al bevolen. Dutchbat was tijdens de oorlog in Joegoslavië gestationeerd in de Bosnische moslimenclave om de veiligheid te garanderen. De drie moslimmannen werden in 1995 van de Nederlandse basis wegge stuurd en vielen meteen in han den van de Serviërs. Hoeveel er aan de nabestaan den is betaald, is niet bekend ge maakt. Een aanbod van 20.000 eu ro was eerder door de nabestaan den boos van de hand gewezen. Volgens advocate Liesbeth Zeg veld gaat het niet om miljoenen. „Daar is Nederland het land niet naar. Maar het is een fatsoenlijk bedrag", stelt ze. Dat het kabinet openlijk excu ses maakt heeft Zegveld verrast, vooral omdat Defensie heel lang geweigerd heeft dat te doen. Zij denkt dat Hennis hier persoonlijk de hand in heeft gehad, nadat zij eerder op haar ministerie in een besloten gesprek met de nabe staanden al spontaan haar excuses had aangeboden. „Hennis zei toen: 'Ik kan de klok niet terugdraaien, ik was er toen niet. Maar I apologize, ik bied mijn excuses aan'. Dat ze dat nu 'Meer nog dan excuses en schadevergoeding wilden mijn cliënten dat Nederland de feiten onder ogen zou zien' ook naar buiten toe doet, siert haar." Voor haar cliënten is het vooral be langrijk dat de Nederlandse rege ring nu heeft erkend dat het fout was om de drie mannen van de Nederlandse basis te sturen, stelt Zegveld. „Meer nog dan excuses en de schadevergoeding wilden zij dat Nederland eindelijk de fei ten onder ogen zou zien." Voorhoeve Nuhanovic reageert vanuit Bosnië gereserveerd op de verklaring van Defensie, omdat de afspraak al eer der rondkwam. „Het heeft twintig jaar geduurd. Dat betekent dat er een hele generatie politici nodig was voordat een Nederlandse De fensieminister dit durfde uit te spreken. Het was beter geweest als toenmalig verantwoordelijke Joris Voorhoeve of zijn opvolger Frank de Grave al de moed had den gehad om dit te doen. Het heeft te lang geduurd." De juridische strijd opgeven is volgens Nuhanovic nooit een op tie geweest. „Ik ben de enige over levende, mijn vader en broer zijn dood. Ik heb gedaan wat ik moest doen. That's it." Nuhanovic beseft dat hij door moet met zijn leven, nu de slepen de zaak eindelijk is afgewikkeld. „Maar het echte probleem, de scha de die ik heb geleden en zal lij den, daar heb ik mee te leven, net als mijn vrouw en kinderen, die daar nog elke dag mee om moeten zien te gaan." Het kost 790 euro voor 2 personen, maar dan slaap je wel op een echte boxspring met een dubbeldik ma tras én onder een frisgewassen dekbed. Bovendien kijk je fraai uit over de recreatiepias met aan de andere oever de tenten van het fes tivalterrein van Down the Rabbit Hole. Daarbij heb je elektriciteit onder het tentdoek en weet je ze ker dat douchen geen polonaise wordt in een lange rij voor het badhuis. De zogeheten Dream Lodge - een forse tent met een miniveran- da, desgewenst inclusief tuinmeu bilair - is het pronkstuk van het Rabbit Resort, een luxe camping waarbij het reguliere kampeerter rein verbleekt tot een vlakte vol or deloos canvas. Op het Rabbit Re sort geen rijen voor het verstopte toilet of door de haringen van de buurman doorkliefde luchtbed den, maar ruime gereserveerde plekken waar de festivalganger na een verkwikkende nachtrust uitge rust aan een nieuwe dag vol mu ziek kan beginnen. Zo'n 500 bezoekers - van de in totaal 15.000 festivalgangers - zul len er dit weekend overnachten tij dens festival Down the Rabbit Ho le, waar onder anderen Iggy Pop, Ryan Adams en Damien Rice op treden. Daarmee is het luxereser vaat nog wel vele malen kleiner dan het traditionele kampeerwei- land, maar toch explosief gegroeid ten opzichte van vorig jaar. Het is een trend die zich over de gehele breedte van het festival landschap voltrekt. Op zoek naar luxe en gemak kiezen bezoekers in toenemende mate voor alterna tieven voor de drassige festival camping. En die andere mogelijk heden zijn er volop. Zo introduceerde de Zwarte Cross in Lichtenvoorde, traditio neel het domein van motorcross- Festival wordt luxeresort Wouter Leuven CampSolutions Tijdens het festival Down the Rab bit Hole, dit weekeinde in het Gelder se Beuningen, kunnen festivalgan gers overnachten in tipi's, pipowa- gens, luxe legertenten en andere comfortabele onderkomens, foto's Koen Verheijden door Laurens Kok DEN HAAG Twintig jaar na dato maakt het kabinet excuses voor het wegsturen van drie moslim mannen van de Dutchbatbasis in Srebrenica. Nabestaande Hasan Nu- hanovic, die zijn vader en broer ver loor bij de genocide, is opgelucht dat de strijd om erkenning nu voor bij is. „Het heeft veel te lang ge duurd." Liesbeth Zegveld advocate door Stefan Raatgever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8