Plons, meteen erin Charles Linssen fotografeert Zeeland 16 ZEELAND GEBOEKT Charles Linssen opent zijn boek met: „Dwaal met me mee langs de Zeeuwse kustranden en kijk../' Ik zeg het maar meteen: als jassen en dassen nodig zijn, blijf ik ver van de zee. Erger nog, ik ben een mooiweer- zwemmer in het kwadraat. Het water hoort een graad of vierent wintig te zijn, de golfjes mogen slechts een paar centimeter zijn, windkracht hooguit twee, ik wil geen chloor maar zee, en liefst heb ik het hele strand voor mezelf alleen. Maar onder de juiste om standigheden geniet ik als geen an der. Weg met de wereld, zorgen zijn voor morgen, niks wachten, plons, meteen erin. Nooit heb ik zo het gevoel te leven als wanneer ik zwem. Niets is zo heerlijk, zo bevrijdend, zo nutteloos en nood zakelijk tegelijk. Een dichteres met Zwemsonnet ten op haar naam heeft daarom bij voorbaat mijn sympathie. In 1988 publiceerde Emma Crebolder bij het Zeeuws Kunstenaars Centrum een bundel onder deze titel. Een bijzondere verschijning is ze on der de dichters. Meestal variëren die een oeuvre lang op één melo die, maar zij begint iedere keer van voren af aan. Ze wacht niet op dat onbegrijpelijke moment van inspiratie, maar zoekt voortdu rend de confrontatie met een nieuw thema. Haar laatste drie boeken, Vergeten, Vallen en Verzoe- Emma Crebolder nen, vormden een veelluik. Voor dien vulde ze haar bundels met ge dichten over één onderwerp, ze stonden nu eens in het teken van golfbanen, dan weer draaide het om haar herinneringen aan Zeeuws-Vlaanderen, de streek waar ze als Emmy van der Velde werd geboren. Zeeuws-Vlaanderen is een con stante in haar werk, maar vanuit Sint-Jansteen ging ze over heel de wereldbol heen. Wat bijvoorbeeld tot een bundel leidde met het the ma 'de geschiedenis van een Ban- toestam en de Kringloop van het leven'. In de Zwemsonnetten gaat het soms ook exotisch toe: ze springt het Tanganyikameer in, de Zuidchinese Zee, het Titicameer in Peru. Maar er wordt eveneens gezwommen in het Steense-Wiel, het Clingse-Wiel en de Noordzee. Ik blijf rillend aan de kant, maar buig voor Emma Crebolder die in het sonnet 'De Schelde' als geen ander het zwemgevoel vangt: 'zout genas/ de wonden van het klimmen/ naar onbekende schim men.' Over Zeeland Elk jaar verschijnen er wel boeken met foto's van Zeeland. Kust, strand, drei gende luchten, strak ke akkers, romanti sche zonsondergangen. Als inwo ner van Zeeland vind je het al gauw gewoon. Maar kijk mee door de lens van een licht- en luchtgevoelige fotograaf, en je be grijpt waarom toerisme hier één van de belangrijkste inkomsten bronnen is. Charles Linssen - oud-wet houder van Goes - steekt de lief de voor zijn gewest niet onder stoelen of banken. Via sociale media doet hij fotografisch ver slag van zijn Zeeuwse uitstapjes. Er verscheen al eens een kalen der met foto's van zijn hand. Nu is er het boek Over Zeeland. Het Zeeuws volkslied nog meer. Op het eerste gezicht een fotoboek, bepaald niet onverdienstelijk. Veel kust. Maar ook een avond- zicht op Wolphaartsdijk, een beeld van de Oostburgse waterto ren, akkerland op Zuid-Beve land, een spruitjesveld op Schou- wen-Duiveland. Dat de fotograaf aan zijn ge west verknocht is, onderstreept hij nog eens door de tekst van het Zeeuws Volkslied - 'Geen dierder plek voor ons op aard' - integraal op te nemen. Voorafge gaan door enkele eigen gedich ten en aangevuld met regionale volksliederen - Zuid-Bevelands, Zeeuws-Vlaams, Zierikzees, Strooskerks. Eén superromantische foto moet u twee keer bekijken. Een omhelzing in goudgeel licht op het strand van Westkapelle. Ziet u de mobieltjes? Westkapelle. foto's Charles Linssen door Mario Molegraaf Langs Zeelandbrug. Sint-Jansteen (1942) De bundel Zwemsonnetten verscheen in 1988. de kustrand Dreigende lucht boven het Veerse Meer. Langs de rand van Neeltje Jans. Charles Linssen Uitgeverij Het Paard van Troje 64 pagina's 14,95 euro Oostburg, watertoren. door Jan van Damme Langs de Yerseke Moer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81