Rabelink tovert 'konijn uit de hoge hoed' Koopmansdank en Fred in actie voor de tweemaster klipper Morgenster SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Opstappers KNRM Neeltje Jans scherpen kennis en vaardigheden aan tijdens grote oefening met klipper op Oosterschelde. Groot alarm vanaf het water. De klipper Morgenster uit Zierik- zee is op een zand bank gelopen en er zijn zes mensen ge wond geraakt. Bij de oefening die het KNRM reddingstation Neeltje Jans woensdagavond hield op de Ooster schelde is van paniek onder de red ders geen sprake. Natuurlijk ont breekt de adrenaline die bij een echte noodkreet wel door je lichaam giert, zegt opstapper Arno Hilleman uit Vrouwenpolder. „Maar ook dan heeft het geen enkele zin om als een kip zonder kop met z'n allen over het dek te gaan rennen. Eerst zoek je de rust: wat is er precies aan de hand?" Reddingboot Fred die in het boot huis aan de Oosterscheldekant ligt, gaat vooruit om poolshoogte te ne men. Met de Koopmansdank, die van af de Noordzeezijde van de Storm vloedkering moet komen, is continue contact. Daar worden ondertussen op basis van de eerste berichten bran cards en andere materialen in orde ge bracht. Wat er beter kan? „De onder linge communicatie", vermoedt op stapper Bart-Jan van Zetten uit Oost- kapelle in het heetst van de strijd. Van beide reddingsboten gaan red ders over; de hulp moet goed op el kaar worden afgestemd. „Je komt op een vreemd schip, in dit geval een zeilend schip. Daar moet je eerst een veilige omgeving creëren om te wer ken", verduidelijkt schipper Johannes Post de acties van de bemanning. Post geeft voorafgaand aan de oefe ning opdracht dit keer in koppels te werken. „Kijk maar wie je lief of leuk vindt", is het grijnzend. De intentie is serieuzer: „Je probeert steeds nieu we elementen in de oefeningen aan te brengen. Is alles steeds hetzelfde dan is de sjeu er zo af." Met die koppels zit het wel goed, net als met de sfeer in het team als ge heel. „Je moet wel", verklaart Hille man: „Je kan dit alleen als je het sa men doet. Het is ontzettend belang rijk dat je op elkaar kunt vertrou wen". Aan boord van de Morgenster buigt ook de vaste EHBO-instructeur van reddingstation Neeltje Jans zich over de slachtoffers om ter plekke de EHBO-kennis van de redders te upda- 'Het heeft geen zin om als een kip zonder kop met z'n allen over het dek te gaan rennen' ten. „Hoe je moet overstappen weet je ondertussen wel, maar met zo'n oe fening wordt alles weer eens in de praktijk gebracht. Dus ook je EHBO-kennis", ziet Hilleman als het grote pluspunt van de avond. En dan moeten tot slot ook nog de zeilen van de Morgenster („Dat doen we niet vaak") worden gestreken, zodat de klipper naar de haven kan worden te ruggesleept. De frikandel na afloop laat op zich wachten. „Je hoeft niet gek te zijn om dit te doen, maar het maakt het wel een stuk eenvoudiger", zegt Koen van Zetten over de vrije tijd die hij en de rest van de beman ning in de KNRM stoppen. „Je moet een beetje gek zijn tussen aanhalings tekens", zegt ook schipper Post. Maar bovenal: „Je moet iets in je hart of in je lichaam hebben dat maakt dat je mensen wilt helpen. En je moet van water houden, dat natuurlijk ook." KNRM Neeltje Jans zoekt nog op stappers (m/v), zeker voor overdag. Burgemeester Gerard Rabelink toverde dit 'konijn' gisteravond uit de hoge hoed tijdens de ge meenteraadsvergadering. Daar kwam de voltallige raad met een amendement op de proppen om inhoud te geven aan de zienswij ze van de gemeente Schouwen- Duiveland op het rapport Maat werk in Brandweerzorg 3.0. Na als werkgroep uitgebreid te hebben gesproken met brandweermensen zelf, verzoekt de raad het college onder meer te onderzoeken of de vestiging van een nieuwe post in Nieuwerkerk kan zorgen voor een goede dekking in het gebied tus sen Bruinisse, Zierikzee en Brou wershaven. Deze zou dan in de plaats kunnen komen van de brandweerposten in Dreischor en Oosterland. Wat Rabelink betreft wordt daar een onderzoek naar de precieze locatie in Zierikzee aan toegevoegd. Komt de nieuwe ka zerne daar aan de noordkant te lig gen, is er voor Dreischor sprake van een aanrijtijd van zes minu ten. Voor Oosterland en Nieuwer kerk verandert er in dat geval niets. „Een konijn uit de hoge hoed", reageerde Daniel Joppe (CDA) op het idee van Rabelink. „Een duveltje uit een doosje", gaf ook Robert Lievense (LSD) aan. „Voortschrijdend inzicht", vatte Wout van den Berg (VVD) de nieuwe invalshoek samen. Hoe wel Rabelinks suggestie onver wacht kwam, konden de fracties goed met zijn aanvulling leven. „Voor ons is het onacceptabel dat woonkernen niet binnen de op komstnormen liggen", verwoord de Lievense het standpunt van zijn fractie. Of dat nu opgelost wordt door een nieuwe post in Nieuwerkerk of door een post ten noorden van Zierikzee is LSD om het even. Alle opties moeten on derzocht. VRIJDAG 26 JUNI 2015 'Je moet een beetje gek zijn' De communicatie moet optimaal zijn. Schippers en opstappers zijn door middel van headsets met elkaar verbonden. De oefening wordt ook gebruikt om wijzer te worden: haal je een slachtoffer van boord en zo ja, doe je dat via de snelle Fred of via de comfortabeler Koopmansdank. KNRM-ers (met in het midden Arno Hilleman) in actie op de Morgenster. Rechtsachter de Fred en de Koop mansdank. foto's Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman Arno Hilleman, opstapper door Esme Soesman ZIERIKZEE. Een kazerne aan de noordkant van Zierikzee zou qua aanrijtijd positief uit kunnen pak ken voor het dorp Dreischor. Zon der dat de kazerne in Oosterland daarvoor verdwijnen moet. Burgemeester Gerard Rabelink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78