Muis achter de toetsen van eeuwenoud orgel Huren dorpshuizen moeten kostendekkend 1 IN GOES Eh 28 JUNI w 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Nieuwe voorzitter en leden voor Wmo-adviesraad Schouwen Geld voor een aangepast zadel F Wat een simpele video moest worden, is nu een film van een halfuur, waarin een muis uitlegt hoe het orgel werkt. VAN 13.00 TOT 17.00 UUR GEZELLIG WINKELEN DOE JE IN #ECHTGOES.NL In de regio Pontes heeft gezonde kantine Giro verhuist naar Zierikzee Rondje Kunst in galeries en ateliers Mijn dorp, mijn stad De film van organist Mar van der Veer (foto) en Jan Oosterloo wordt op groot scherm vertoond, onder het orgel, foto Marieke Mandemaker door Sophie Stockman ZIERIKZEE. Het orgel van de Nieu we Kerk in Zierikzee is een pronk stuk uit 1848. „Maar als er niet op gespeeld wordt, zijn de toeristen snel weer weg", vertelt organist Mar van der Veer. Daarom is het or gelspel vanaf zaterdag te zien en horen in de film Een Hele Pijpenla, waarin een tekenfilmfiguurtje van een muis uitleg geeft. Aanvankelijk zou Jan Oosterloo een film maken waarin Mar van der Veer een aantal stukken laat horen. Leuk voor bezoekers van de kerk, als het orgel op dat mo ment niet wordt bespeeld. „Dat is uitgegroeid tot iets veel groters", blikt hij terug met een lach. Wat een simpele video moest worden, is nu een film van een dik half uur waarin wordt uitgelegd hoe het orgel werkt. Mét behulp van een heuse orgelmuis, een teken filmfiguurtje dat uitleg geeft. Dat maakt de film ook geschikt voor educatieve doeleinden, denkt Van der Veer. De organist improvi seert op Komt Vrienden in het Ronde, In Holland Staat een Huis en Zomer in Zeeland. „Dat zijn herkenbare melodietjes, en daar om voor iedereen leuk." Bij In Hol land Staat een Huis speelt hij im provisaties die huizen verbeelden. „Zo is de ruïne een chaotisch stuk muziek." Van der Veer sluit een vervolg op de film niet uit. „En misschien maakt de film het orgel ook popu lairder. Het is zo jammer dat kin deren geen orgel meer leren spe len." De eerste vertoning is zater dag om 17.00 uur na het zaterdag middagconcert. De Nieuwe Kerk is in de zomermaanden geopend voor publiek. De film kan ook op verzoek worden vertoond. door Esme Soesman ZIERIKZEE Als het huurcontract voorde dorpshuizen in 2017 met tien jaar verlengd wordt, dan moet die huurprijs wel kostendekkend zijn. Dat is de visie die Zeeuwland heeft ingebracht richting gemeente Schouwen-Duiveland. De gemeen te heeft een visie op maatschappe lijke voorzieningen in de maak. „Het belang van de dorpshuizen staat voor ons buiten kijf', zegt Zeeuwlanddirecteur Antoine de Ceuster. Zijn organisatie heeft er alle be lang bij dat het in de verschillen de kernen op Schouwen-Duive land gonst van de activiteiten. Een dorpshuis is een plek waar mensen elkaar kunnen ontmoe ten en daar hangt leefbaarheid nauw mee samen, schetst De Ceuster. Tegelijkertijd vindt Zeeuwland dat het daar niet al leen voor op hoeft te draaien. „Ze ventig procent van de woningen op Schouwen-Duiveland is koop woning, dertig procent is huur. Een dorpshuis wordt door ieder een gebruikt, ook door mensen met een koopwoning." Zeeuwland heeft voor elk dorpshuis een onderhoudsprogno- se in de maak, zodat de kostendek kendheid van de huren inzichte lijk kan worden gemaakt. In de tweede helft van 2015 verwacht De Ceuster uitsluitsel. ZIERIKZEE Pontes Pieter Zeeman in Zierik zee heeft de Gezonde Schoolkanti ne Schaal gewonnen. Dat houdt in dat de schoolkantine voldoet aan de eisen van het Voedingscen trum om gezonde kantine ge noemd te mogen worden. Een gezonde schoolkantine be staat voor minimaal 75 procent uit de Schijf van Vijf-producten (fruit, broodjes, salades) en maxi maal 25 procent producten buiten de Schijf van Vijf (koek, snoep en snacks). In de Pelgrimskerk aan de Platboslaan 1 in Haamstede is zondag om 10.00 uur een dienst met acteur Bruce Kuhn, die vertelt over ontmoetingen met Jezus. Hij volgt daarin Marcus in zijn Evangelie. De voorganger is ds. Ineke de Heer. Na de dienst is er koffie en thee. ZIERIKZEE De Giro di Schouwen-Duiveland, die verreden wordt op 2 augustus, verhuist van het strand van Renes- se naar de binnenstad van Zierik zee. Daar zullen start en finish plaatsvinden bij fietscafé De Ge kroonde Suikerbiet. Vanwege de nieuwe locatie aan de Nieuwe Haven worden ook de rou tes vernieuwd. Voor informatie en inschrijven: www.girodischouwen-duiveland BURGH-HAAMSTEDE In galeries en ateliers in Burgh- Haamstede en omstreken is het zondag Rondje Kunst. De exposan ten zijn Rina van Dijk, Veronie Rens, Jan Rens, Inge Rens, Jos Eng- bersen, Jeanne Opgenhaffen, Mira de Koning, Marijke Romijn, Jan van Buiten, Luc Maes, Marlène de Bie, Stephan Ihrman en Elly Mes. Alle adressen staan op de website van de organisatie. www.rondje-kunst.nl ELLEMEET Leden gezocht Biljartclub De Antilo pen is op zoek naar nieuwe leden. Elke woensdagmiddag speelt het team com petitie van 13.00 tot 17.00 uur in het dorpshuis in Ellemeet. OUDDORP Award Duinzicht Fletcher Hotel-Restau rant Duinzicht in Oud dorp heeft de Zoover Award Silver gekre gen. Die award wordt ZIERIKZEE uitgereikt als de ge middelde beoordeling van hotelgasten mini maal een 8,5 is. Duinzicht werd door 308 gasten beoor deeld. ZIERIKZEE Sense live op radio Vanavond, in de laat ste aflevering van Rosd Live, is akoes tisch popduo Sense uit Goes te gast bij Ra dio Schouwen-Duive land tussen 21.00 en 22.00 uur. Na deze af levering maakt het programma een zo merstop. Vanaf sep tember is Rosd Live ie dere laatste vrijdag van de maand bij Ra dio Schouwen-Duive land. Het college van burgemeester en wethouders van Schouwen-Duive land heeft met ingang van 1 juli vijf nieuwe leden van de Wmo-ad viesraad benoemd. Dat zijn Anne- marie de Jonge-Constandse uit Zierikzee, Marlies Wendt uit Brui- nisse, Nelli Cooman-Rosier uit Nieuwerkerk, Chris Hartoog uit Bruinisse en Jaap Stoutjesdijk uit Zierikzee. De nieuwe leden vul len de in 2014 ontstane vacatures op én de vacature die is ontstaan door het overlijden van lid Hans van Dam. Daarnaast is met ingang van 1 ja nuari 2016 mevrouw Marianne Velthuis uit Burgh-Haamstede be noemd tot onafhankelijk voorzit ter. Zij volgt daarmee Ron van Kan op die deze functie vanaf 2007 vervult. DREISCHOR Ze hebben zich er helemaal suf voor gelopen, maar het resultaat mag er zijn. Leerlin gen van basisschool De Klimop in Dreischor leverden gisterochtend een cheque van 1000 euro af bij Manege Balans in het dorp. Geld dat door de manege gebruikt wordt om een groot boogzadel van te kopen; een aangepast za del voor mensen met een lichame lijke beperking. De leerlingen haal den het geld eerder dit jaar op met een sponsorloop. Instructrice Lutina Wattel nam de cheque na mens de ruiters van de manege in ontvangst. Joris en Joost demon streerden de zadels, gezeten op de paarden Tinko en Wodka, ter plekke. Voor de leerlingen was er limonade en een appeltje om te snoepen, al kwamen er ook een paar bij de paarden terecht, foto Katja van Noort (Kaaa fotografie) tips? mail naar redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE- Dorpshuis de Schutse, 16.00-18.00 uur: He rensociëteit; 20.00-23.00 uur: Klaverjasvereni- ging; Weststraat 18, 14.00-17.00 uur: Tentoonstelling Partituur van zoet en zout; Museum de Burghse Schoole, 13.00-16.00 uur: Scheepsmodellen en attributen oud- Westenschouwen; DREISCHOR Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Tentoonstel ling Rien Poort vliet 'Het Brie- schend Paard' en Textielwerken van Els Lemkes;Tref- punt de Dorsvloer, 13.15 uur: Spreek uur dokter. KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudènde, 13.00-17.00 uur: 't Wienkeltje. NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.30-9.45 uur: Trombosedienst. NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 20.00 uur: Darten. OUDDORP Beachclub 't Gors- je, 10.00 uur: Strandyoga; Gale rie De Overkant, 11.00-17.30 uur: Ex positie Heieen Mos; Strandweg 2, 22.00 uur: Concert at Sea Café. RENESSE Atelier Uit de Kunst, 10.30-17.00 uur: Expositie Mar- jet Hendrix. SCHARENDIJKE Brouwersdam, 14.00-00.00 uur: Concert at Sea. SEROOSKERKE De 'Praet'tuin, 10.00-17.00 uur. ZIERIKZEE Nieuwe Haven, ge hele dag: Delta- week: Aanbrengra- ce naar Zierikzee; Sint Lievensmon- stertoren: Expositie Silhouetten tegen het licht; Fizi, De Weverij, 20.00 uur: Le Meraviglie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77