Dafne wint van zonneauto Acht jaar geleden sloegen gezinsleden Van U. al alarm 6 NIEUWS Ook familie vermoorde oud-minister Els Borst opgelucht dat missers in zaak Bart van U. worden erkend. ANDERHALVE SECONDE SNELLER t\» n DEN HAAG. Naar buiten toe heeft de familie van Bart van U., die be halve Loïs nog vier zussen heeft, nooit willen reageren. Maar aan het onderzoek van de commissie Hoekstra, die de afgelopen tijd in kaart bracht wat er allemaal mis ging rond de verdachte van de moord op z'n eigen zus Loïs en oud-minister Els Borst, werkten ze volop mee. De familie heeft daar een duide lijke reden voor, zegt commissie voorzitter Rein Jan Hoekstra: „Ze hebben jarenlang gewaarschuwd voor hun zoon. Ze zijn nog steeds bang dat mócht hij vrijkomen, er opnieuw problemen zullen zijn." Daarbij speelt mee dat de familie ook vreest voor de eigen veilig heid, zegt Hoekstra. „Hij heeft al zijn eigen zus omgebracht, hè." Dat Bart ooit nog zijn eigen fami lie iets kan aandoen, lijkt ondenk baar, omdat hij waarschijnlijk nooit meer vrijkomt. Maar de angst van ouders en zussen is be grijpelijk. Jarenlang waarschuw den ze voor Bart. Verontrustende voortekenen waren er zat, maar hulp kwam nooit. Al in 2007, bijna zeven jaar voordat hij in februari 2014 Els Borst bij haar huis in Bilthoven van het leven berooft, meldt een van zijn zussen bij de politie dat Bart al twee jaar schizofrene trek ken vertoont. Vanaf 20ti raakt hij vanwege wapenbezit in conflict met justitie en wordt meer en meer duidelijk dat hij aan waan ideeën leidt. Hij weigert zich te laten behan delen, waardoor een celstraf onge woon hoog oploopt tot drie jaar. Van U. vecht dat vonnis aanvanke lijk aan en blijft maar vrij man. Uit het rapport Hoekstra komt dui delijk naar voren dat de familie keer op keer probeert Bart in de hulpverlening te krijgen. En ook de 'patiënt' zelf vraagt later meer malen tevergeefs of hij zijn cel straf mag uitzitten, omdat hij ver der in de war raakt. Misschien nog het meest schrij nend is de manier waarop Van U. in het voorjaar van 2023 wordt weggestuurd bij het politiebureau in Nieuwegein. Van U. stond 'niet geregistreerd'. Minister Ard van der Steur van Veiligheid en Justi tie omschreef dat gisteren als 'men kon niet vinden dat hij in derdaad moest worden opgeslo ten'. Van U. wordt weggestuurd met de mededeling 'dat hij maar bij het CJIB een formulier voor 'openstaande zaken' moet opvra gen'. Zijn familie wordt ondertus sen steeds wanhopiger. En angsti ger. Zijn zussen willen hem ge dwongen laten opnemen. Zijn ouders vervangen de sloten van hun huis. Op 30 januari 2014 maakt Van U. stennis op een politiebureau in Rotterdam. Hij wil zijn celstraf uit zitten en zegt 'anderen iets aan te doen'. Zelfs dan lukt het hem niet. Negen dagen later vermoordt hij Els Borst. Bart is even in beeld als verdachte, maar als DNA op zijn messen niet matcht met dat van Borst, gaat een streep door zijn naam. Pas als hij begin 2025 zijn zus Loïs afslacht, verraadt zijn eigen DNA dat hij ook de moordenaar van Borst moet zijn. DNA dat ze na zijn veroordeling tot drie jaar cel in 2012 allang in be- FOUTEN IN ZAAK BART VAN U. zit hadden moeten hebben. Bart van U. had al voor de moord op Borst vast moeten zit ten of geholpen moeten worden, erkenden minister Van der Steur en Herman Bolhaar, baas van het Openbaar Ministerie, gisteren. Bei den maakten excuses aan de fami lies van Van U. en Borst en beloof den maatregelen om gevaarlijke verwarde personen eerder te kun nen pakken. D66-leider Alexander Pechtold, die partijgenote Els Borst natuur lijk goed kende, had gisteren nog contact met de familie van Borst. „Voor hen is het zwaar om te ver nemen van al die fouten, maar te gelijk is alles duidelijk. Ze zijn op gelucht dat er niet wordt weggedo ken, maar dat de missers worden erkend." Pechtold spaarde gisteren daar om nadrukkelijk de (politiek) ver antwoordelijken, zoals OM-top- man Bolhaar en minister Ard van der Steur. „We moeten vooral le ring trekken uit deze reeks van fouten. Dit is geen moment om te gaan zwartepieten." Datzelfde geldt voor de meeste andere par tijen in de Tweede Kamer, die wel spreken van een 'schokkend dra ma' waarin 'fout op fout' is gesta peld. Van der Steur wacht waar schijnlijk nog wel een debat waar in hij andermaal door het stof moet. Een paar van de 'systeem- fouten' in het justitiële kwamen namelijk al in 2008 en 2023 aan het licht, maar ook toen is niet in gegrepen. ^*\v"^Vx:XVx>' AMSTERDAM Sprintkampioene Dafne Schippers wist gisteren in het Olympisch Stadion in Amster dam een sprintwedstrijd van 100 meter te winnen van zonnewagen Nuna van het Nuon Solar Team, de wereldkampioen in het zonneracen. „In de eer ste race maakte Nuna een langzame start en ver loor met een verschil van 9 seconden. In de twee de ronde was het verschil anderhalve seconde, met Dafne aan de winnende kant", zegt een lid van het studententeam. Het team hield de wed strijd ter voorbereiding op het verdedigen van de wereldtitel zonneracen, half oktober in Australië. De studenten van de TU Delft doen voor de acht ste keer mee aan de tweejaarlijkse World Solar Challenge, ze wonnen al vijf keer. foto's ANP en EPA Familie is nóg bang voor Bart door Victor Schildkamp en Tobias den Hartog Minister Van der Steur (Justitie): „Dat dit leed had kunnen worden voorkomen, raakt mij diep." foto ANP Na aanvaringen met de politie over zijn wapenvergunning, wordt Van U. in 2012 veroordeeld tot drie jaar cel. Het OM reageert te laks en heeft hem niet daadwerkelijk in de cel gezet. Na die veroordeling wordt ook verzuimd z'n DNA af te nemen voor in de databank. Was dit wel gedaan, dan was hij kort na de moord op Borst gepakt en had hij z'n zus nooit kunnen do den. Hoewel binnen het OM zorgen waren over de psyche van Van U. heeft het OM te lang gedacht dat ze hem 'niet kwijt konden' in de ge zondheidszorg. Door communicatie fouten tussen justi tie en de gezond heidszorg 'verdwijnt' belangrijke informa tie over Van U. om hem te kunnen laten behandelen. Sinds 2013 probeer de Van U. op allerlei manieren om zijn straf alsnog uit te zit ten. Hij maakte sten nis bij gevangenissen en politiebureaus, maar door geman keerde iet waren ba liemedewerkers niet bekend met wie ze te maken hadden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6