6 I luizenpaspoort Verliefd, verloofd, daarna getrouwd en sinds een paar weken de gelukkige bezitters van hun eigen huisje. Jackie (22) en Luc (28) zijn samen met hun toekomstige buren nauw betrokken bij het ontwerp van hun nieuwbouwwoni ng. Neem de kalksteen waarmee wordt gebouwd; het duurste daaraan is het stellen van de machines arDOOR MARTIJN SCHRAVEN 4~h~ n deze kamer komen giraf- jes op de muur," Jackie wijst op de ruimte naast de H hoofdslaapkamer. Ze geeft hiermee meteen een in kijkje in de toekomstplannen van het vorig jaar getrouwde stel. „Als we gesetteld zijn is dat het eerstvol gende wat er komt," voegt ze eraan toe. „Ja, na negen maanden dan hè," zegt Luc. Enkele jaren geleden was het Jac kie die vanwege de liefde de grens overstak. Om in Hoogstraten bij Luc te kunnen gaan wonen. Nu ste ken ze samen weer over naar Ne derland en vestigen ze zich in Jackie's geboortedorp Galder. Luc is geboren in het Belgische Wortel: „Ik zal blij zijn als ik weer terug ben in een dorp. Hoogstraten is me toch net iets te druk." Dat hij daar voor de grens over moet, vindt hij geen probleem. „Ik woon zo dade lijk nog steeds maar 13 kilometer van mijn ouders af. Die grens die daar tussenzit, dat maakt me niet zoveel uit." Of hij op termijn ook de Nederlandse nationaliteit aan zal nemen, heeft hij nog niet besloten. Vooralsnog niet, in elk geval. „Dat ligt eraan wat de boekhouder zegt," zegt hij. „Het zal wel fijn zijn om straks hier een telefoonabonne ment af te kunnen sluiten. Want de telefoonkosten lopen momenteel wel behoorlijk op." Klussen doen ze voornamelijk in het weekend en op vrije dagen, 's Avonds is niet te doen in verband met hun werk. Luc moet vaak al tussen drie en vier uur 's ochtends weg en is regelmatig pas na nege nen thuis. Jackie werkt in Middel burg en is dagelijks ook meer dan twaalf uur van huis. Collectief Klussen en keuzes maken omtrent de kleuren in huis gaat in volledige harmonie. „We maken eigenlijk nooit ruzie. Dus ook hierbij niet," zegt Jackie. Luc heeft ook al be dacht hoe dit zo te houden: „Ik zet de IKEA-kasten straks wel in m'n eentje in elkaar." Jackie en Luc hebben deelgenomen aan een collectief particulier op- GALDER vrijdag 26 juni 2015 Ze kozen voor een eenvoudige badkamer met douche en toilet. De keu ken is bijna klaar. Kleine dorpskernen als Galder zien veel jonge stellen vertrekken bij gebrek aan betaalbare nieuwbouwwoningen. Dit kan ten koste gaan van de leefbaarheid in een dorp. Denk bijvoor beeld aan het verdwij nen van crèches en scholen. Met het stimu leren en ondersteunen van cpo-projecten (col lectief particulier op drachtgeverschap- projecten) willen ge meenten starters graag binnen het dorp hou den. Door de collectieve aanpak en de steun van gemeente en provincie worden de woningen betaalbaar voor star ters en jonge gezinnen. Zo betaalden Jackie en Luc 'slechts' 156.000 euro voor hun woning. Het project in Galder bestond uit zestien wo ningen. Aangrenzend aan dit onlangs opgele verde project is nog ruimte voor een vol gend cpo-project.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58