4 I IINNENM Groene uitstoot uit minifabriek Wildernis in de stad Rommel is kunst Meubels in de steigers Ze zijn er nog: échte speciaalzaken van ondernemers die niet raken uitgepraat over hun product. Zoals Femke Vos de Wael van PLANTaardig, een stadstuinwinkel in Middelburg. Kruiden Expositie Design Ik smelt als ik kijk naar hoe het blad van een varen zich vanuit een rolletje ontvouwt Groen 8PD00R EUAN VAN'TWESTEINDE WIE WAT WAAR WEBSITE 4~h it is mijn droom." Femke Vos de Wael H (37) spreidt haar armen in haar in ja- _Hnuari geopende stadstuinwinkel. „Grappig hoe ka merplanten lange tijd uit het zicht waren en nu weer helemaal mogen. Die vergeten planten breng ik samen in de winkel." De naam PLANTaardig is geïnspi reerd op haar lievelingsboek: Plant aardigheden. Een boekje uit de jaren zeventig van Treeske Blase met zwart-wittekeningen van An neke Hohmann. „Als kind was ik al bezig met bloemen en plantjes. Vooral met ontleden. De verganke lijkheid vind ik prachtig. Ik had een microscoop. Daar legde ik sap van uitgeperste blaadjes onder om te bestuderen." Om de twee weken rijdt de bloe mist naar de bloemenveiling in Aalsmeer. Daar zoekt ze naar plan ten van kwekers die geen chemi sche producten gebruiken om hun stekjes zo snel mogelijk tot wasdom te brengen. Het liefst komt Femke thuis met kamerlindes. Het tere blad heeft bescherming nodig. Raak je ze aan, dan worden ze bruin. Daarom zet ze die altijd op een speciaal plekje vlakbij het raam, waar niemand erbij kan. Verder laadt ze veel planten in haar busje die een tijdlang uit de gratie waren, maar nu weer hip zijn. Cac tussen, Chinese lantaarntjes, herts hoorns, kindj e-op-moeders-schoot en graslelies waarvan de stekjes aan de stengels van de moeder plant groeien. Ze is ook niet vies van lelijkerds als de hanging basterd, een rechte lange sliert met luchtwortels. Maar het zijn vooral varens die Femke fascineren. Ze springt op. In de rode aardewerken pot lijkt het groen groener dan groen. „Zo mooi. Ik smelt als ik kijk naar hoe het blad zich vanuit een rolletje ontvouwt." Voor wie zijn buren niet wil belas ten met plantjes water geven tij dens de vakantie, runt Femke ook het PLANTaardig plantenhotel. „In het hotel komen en gaan planten. Elk met hun eigen verhaal. Er zijn ook planten die zich niet meer laten transporteren, dan komt het hotel gewoon aan huis. Kanariepiet Boeren deden dit vroeger ook. Die hadden ruimte in de kassen of de schuur om daar 's winters de pot ten te stallen van balkons of uit stadstuintjes om ze te redden van de vorst. Dat verhaal is me altijd bijgebleven. Ik heb dat idee in mijn eigen vorm in de winkel geïntrodu ceerd." Femke verhuurt ook planten. „We kelijks breng ik huurders nieuw groen, zonder dat ze er voor hoeven zorgen. Een cactusfamilie van zes of zeven reist nu door Middelburg. Het tourschema staat op Facebook." Aan de lees- en doetafels onder de lichtkoepels waar ook een kanarie piet woont, geeft Femke work shops. Bijvoorbeeld in het opdraaien van een kokedama, een mosbal. Ook verzorgt ze kinder feestjes waarbij de kinderen 'stok- kemannen' knutselen die in een boomhut wonen. „En in augustus verzorg ik een kinderprogramma voor de Culikaravaan, een food- truckfestival." vrijdag 26 juni 2015 PLANT MET VERHAAL Femke Vos de Wael PLANTaar dig stadstuin winkel met planten, werkplaats en platen- hotel Zuster straat 10 Middelburg plantaardig middel- burg.nl 44 Met deze keramieken fabriek hoef je je geen zorgen fe maken over verontreini gende uitstoot. De minifabriek wordt namelijk gevuld met kruiden. De achter liggende gedachte van het ontwerp? De natuur zal verontreinigende fabrieken overwoekeren. Aarde en basili cumzaadjes worden meegele verd. €34,95, www.cadeau- cadeau.nl 400 kraampjes met aparte planten, de coraties en interieur staan op de Farm Country Fair te Aalten. Dit jaar is het thema: het plat teland. Ze hebben maar één missie: Amster dam groen maken. De twee dames Mila en Emma openden groene winkel Stad- tuinwinkel Wildernis aan de ESilderdijk- straat in Amsterdam voor meer groen in huis, in de (mini)stadstuin, op het balkon en op je dak. Je kunt er niet alleen allerlei groen voor binnen of buiten halen, de dames organiseren ook cursussen over planten en tuinieren. www.wildernisamsterdam.nl -> Vazen van fietsbanden en was- middelflessen omgetoverd tot her tenkoppen. Sommige verpakkingen die we klakkeloos weggooien wor den door kunstenaars omgetoverd tot iets decoratiefs. Het is te zien op de ex positie 'Mooi(?) verpakt' in Schie dam. Femke Vos de Wael voelt zich thuis tussen haar planten. FOTO MECHTELO JANSEN Dat steigerbuizen en -hout niet alleen meer in de bouw worden gebruikt is geen geheim. De trend van de industri ële look zet stevig door. De combinatie van de sterke materialen zorgt ervoor dat de tafels zowel prima binnen als buiten te gebruiken zijn en ze gaan ook nog eens lang mee. Zo i maken eige naren van eigentijdse meubelen een kap stok, siera- denrek of tuintafel, eigentijdse- meubelen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56