IINNEN8? BUITEN I 3 (P LEESTIPS Kliko, suloof milko De gemeente wilde een stickerverbod. Dat wist ik te voorkomen Plens water over je billen en klaar €15) tuinen," zegt klikokunstenaar Sluis- kes. „Elke dag zie ik vanaf mijn fiets een eindeloze hoeveelheid saaie bakken die me aankijken. Ze staan zelfs bij de voordeur. Dat kan vrolijker, denk ik dan. Ik verkoop stickers in alle soorten en maten. Inmiddels ben ik er fulltime mee bezig. beerd ook een stickerverbod in te voeren, maar dat heb ik kunnen voorkomen." Sluiskes zat ooit in de jury van een klikoversieractie. „Daar kwamen de leukste ideeën uit: kliko's verpakt in breiwerken, beplakt met theezakjes en voetbalplaatjes. Maar die ideeën mag je niet uitvoeren. Ik heb ook meegewerkt aan een kliko- campagne voor taaipromotie. Daar voor maakten we stickers met in het Fries 'Kopje koffie vuilnisman?'" Dominic Derwisinski en zijn buur mannen in Vestingstad in Arnhem maken van de nood een deugd. „Aan het eind van de week ont staan de leukste gesprekjes rondom de kliko's. Die hebben precies de juiste hoogte om een biertje op te zetten. Bij buurtfeestjes gaat er een kleedje overheen. Wij zijn dol op onze kliko." Spaargaren vindt het maximum aantal kliko's in tuinen bereikt. „Met drie of vier containers zit je tuin vol. Wil je meer scheiden, dan moet de gemeente vaker afval op halen." Alles hangt af van hoe aan trekkelijk het is om afval te scheiden, zegt Spaargaren. „Net als bij energiebesparing. Nederlanders hebben er plezier in om zich daar voor in te zetten, omdat het een goed gevoel oplevert én voordeel. Dat moeten gemeenten met afval scheiding ook zien te bereiken." Creatief met containers. Dat is het motto van de Nederlander met be perkte ruimte voor de plastic bak ken. Zo deelt Nicolette van Mier uit de Arnhemse wijk Rijkerswoerd de blauwe container voor papier met de buren. „Twee containers raken we nog kwijt, een aparte bak voor papier erbij is te veel." Gerrit Jan Sluiskes heeft zijn werk gemaakt van het versieren van kli ko's. „Acht jaar geleden besloot ik een einde te maken aan al dat le lijke groene en grijze plastic in de Voetbalplaatjes Zo versieren zijn klanten hun kliko met populaire stickers van grote tulpen- of zonnebloemvelden, maar ook met grote afbeeldingen van het werk van Herman Brood, Vincent van Gogh of een portret van Mari lyn Monroe. Ook een filmscène uit The Godfather is bij hem te koop. „Van de Herman-Broodstickers heb ik er negenduizend verkocht. Ik ben nog in gesprek om ook werk van Escher op een sticker te mogen afbeelden," zegt Sluiskes. Veel meer dan je kliko vol stickers plakken om ze er kunstzinnig uit te laten zien, kan niet, zegt Sluiskes. Een kliko schilderen is ver boden, de bak is immers nietje eigen dom. „De gemeente Winters wijk heeft gepro- vrijdag 26 juni 2015 GO v ®S Na de grote boodschap de billen schoonmaken met papier; de Neder lander weet niet beter. Daar komt ver andering in: de Japanse trend komt naar ons land. De AquaClean douche- wc van Geberit heeft een geïnte greerde spa, die de billen schoonspoelt met lichaamswarm water. Je kunt de temperatuur en de sterkte van de straal zelf instellen. De douche-wc heeft ook een ladydouche en zelfs een ingebouwde föhn. STRUCTUUR IN HUIS Architect en auteur Herman Hertzber ger legt in 'Architecture and structuralism' uit wat structuralisme precies is. In het boek komen veel voorbeelden aan bod. (NAi Booksellers, €29,50) KLEUR BEKENNEN Materia len, patro nen en kleuren: het interi eur moet goed bij elkaar passen, maar óók bij jou. Met de tips in Bright Bazaar leer je deze wat je moet doen om goed te combi neren. (TerraLannoo, €25) LEKKER LATEN VERWILDEREN, DIE TUIN Intensief tuinieren, daar heeft niet iedereen tijd voor. In het boek 'Ver wilderen' legt onze Romke uit hoe je een tuin mooi kunt laten ver wilderen. Handig! (Atlas Contact, LOK DE DIEREN JE BALKONNETJE OP In 'Geef dieren een (t)huis' lees je hoe je dieren naar het balkon of de tuin kunt lokken. Inclusief bouwtekenin gen voor een nest kast of inecten- hotel. (Kosmos Uitge vers, €17) Een kliko kopen kost ongeveer 55 euro. De kliko deed in de jaren zeventig zijn intrede in Nederland. Sommige gemeenten hebben een chip tegen diefstal in de containers geplaatst. De naam kliko verwijst naar de firma Kliko, een samentrekking van de eigennamen Klinken berg en Koster; zij ver kochten de eerste afval containers. De kliko heet in som mige plaatsen sulo, milko of otto. In gemeenten waar in woners betalen per keer dat de kliko wordt opge haald, liggen de afval- kosten lager dan in plaatsen waar een stan daard afvaltarief geldt. Dat scheelt bijna 80 euro per jaar voor een gezin. Zo zijn er 21 ge meenten waar gezinnen een basistarief van 52 euro betalen, de rest van de kosten hebben inwoners zelf in de hand. De groene kliko aan de straat zetten kost I euro per keer, de grijze 8 euro. In Arnhem gebruiken ze kliko als bijzettafel voor de buurtborrel. Hiernaast: klikoversierder Gerrit Jan Sluiskes. fotos koenverheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55