lStedeiüripmopeniiagetv Nog één kans voor Grieken - Veiligheidsdiensten willen vliegtuigjes bediend 4 NIEUWS Nederland heeft de jacht op drones geopend. De hele wereld kijkt mee naar de opsporing en het neerhalen ervan. Met radars, netten en ook nog met de ouderwetse valk. COLUMN Een vleestax draai ik graag door de gehakt molen." Kernachtig ver woordde ex-PW-Ka- merlid Van Vliet in het belastingdebat wat een meerder heid in de Tweede Kamer waar schijnlijk ook dacht. Het voorstel van Groenlinks en de Partij voor de Dieren om de btw op vlees te verhogen, omdat de vleesproduc tie zo schadelijk is voor het mi lieu, scoort slecht. Kom niet aan de gehaktbal, wist cabaretier Toon Hermans al in 1965. De gehaktballenbelasting valt daarmee afin de mogelijke vergroening van het belastingstel sel. Vraag is wat er nog wel van die vergroening terechtkomt. Esther Ouwehand (PvdD) daagde premier Rutte uit te erkennen dat er naast de financiële schuld ook een ecologische milieuschuld is. Maar Rutte is een liberaal van het optimistische soort, met strenge begrippen als schuld en boete heeft hij niks. Hij zoekt liever naar oplossingen 'door een ambiti eus klimaatbeleid met ambitieuze doelstellingen te voeren'. Ambitieus? In de grafieken over schone energie heb je een ver grootglas nodig om Nederland te Werkend Nederland wordt niet lastiggevallen met vergroening, behalve een groen sprietje hier en daar in de plannen ontdekken, ergens onderaan, in de buurt van Malta en Luxem burg. Nederland doet veel te wei nig aan klimaatbeleid. Dat moet snel anders, oordeelde de Haagse rechtbank woensdag in een histo risch vonnis. De milieubeweging Urgenda kreeg gelijk in haar klacht dat de overheid tekort schiet om de uitstoot van broei kasgas (de oorzaak van de opwar ming van de aarde) tegen te gaan. De herziening van het belasting stelsel is een mooie gelegenheid dit probleem aan te pakken, bij voorbeeld door grootverbruikers van energie zwaarder te belasten. Het kabinet wil in ieder geval de lasten op arbeid met 5 miljard ver lagen. 'Lastenverlichting voor wer kend Nederland. Dit komt er ze ker!' Dat meldt de WD-website triomfantelijk. Maar werkend Nederland wordt niet lastiggevallen met vergroe ning, behalve een groen sprietje hier en daar in de plannen. Nu komt het goed uit dat het kabinet de steun van D66, GroenLinks, Christenunie en SGP nodig heeft om zijn belastingplannen door de Eerste Kamer te krijgen. De vraag is of het kabinet en met name de WD wel serieus over an dere zaken dan eenvoudige lasten verlichting wil praten. Pechtold van D66, de man die normaal niet uit de achterkamer van Rutte is weg te slaan, aarzelt deze keer om maandag mee te gaan onderhan delen. Hij vindt de inzet van Rut te te mager en vreest de zwar tepiet als de zaak nu mislukt. Een telefoongesprek met de premier na het debat heeft hem niet ge rustgesteld. „Bent u gefrustreerd?", vroeg Het Journaal na het debat. „Zie ik er zo uit?", reageerde Pechtold, en inder daad, hij zag er zo uit. Een week endje rust zal hem goed doen en dan maandag weer ouderwets aan de slag. Een breed politiek akkoord met oppositie, PvdA en WD over ver dergaande vergroening van het be lastingstelsel is noodzakelijk. 'Kli maatbeleid moet geen links of rechts ding worden', zei Urgenda- directeur Marjan Minnesma. Ge lijk heeft ze. En laat die gehaktbal dan maar zitten. 4-daagse busreis, vertrek in: juli en augustus Stel. Een terrorist laadt een drone, of erger, meerdere, vol met nucleair materi aal of een explosief. Hij programmeert een route, gaat ervandoor en wacht af, tot zijn drone het ul tieme doel bereikt. Het Binnen hofbijvoorbeeld. Dan kan het zomaar een op lossing zijn er een stel valken op af te sturen om, als ware het een lasergeleide raket, het onbe mande vliegtuigje neer te klau wen. Zo breed wordt er gekeken, als het gaat om de strijd tegen drones. Maar op dit moment wordt er in Nederland volop geëxperimenteerd met bijvoor beeld het verstoren van radio signalen van de onbemande vliegtuigjes, of het hacken van hun software. Die opties ma ken deel uit van een van de meest innovatieve projecten die Nederland op dit moment kent. Het Rijk heeft in totaal 13 bedrijven ingeschakeld, om ma nieren te ontwikkelen om jacht te maken op drones. Dat is geen overbodige luxe. Als iemand al doorheeft dat een drone rondvliegt - ze zijn door huidige radars niet te de tecteren - dan is er eigenlijk geen mogelijkheid de kleine, ra zendsnelle vliegtuigjes neer te halen. Dat realiseerden veiligheids diensten zich, toen ze vorig jaar in aanloop naar de Nucle air Security Summit in Den Haag verschillende dreigings scenario's schetsten waaraan de bijeengekomen wereldlei ders blootstonden. Reden voor Nederland om actie te ondernemen. Vorig jaar ging de overheid op zoek naar een 'dronejager'. Wie een goed idee had, kreeg een startkapi taal om de ideeën verder te ont wikkelen. Robin Radar Sys tems uit Den Haag kwam op nummer één terecht. Want Het Rijk heeft in totaal 13 bedrijven ingeschakeld die aan manieren werken om op drones te jagen voordat actie kan worden on dernomen, moeten de onbe mande vliegtuigjes eerst in het vizier van een radar komen. Een lastige klus. Als een dro ne langs een gebouw vliegt, kan een 'gewone' radar geen on derscheid maken tussen de muur en een vliegtuigje. En vo gels en drones onderscheiden was tot voor kort eveneens on mogelijk. Maar Robin Radar Systems heeft inmiddels beide problemen getackeld. „Wij kun nen drones niet alleen de tecteren, maar ook volgen wel ke route ze afleg gen", zegt directeur Siete Hamminga. Daarvoor zijn de ra dars die het Haagse be drijf al had verder ontwik keld. „We wisten al hoe we vogels moesten detecteren, we verkopen radars die daarvoor zijn bedoeld. Die staan ook op de Polderbaan bij Schip hol. Als een vogel in de motor van een vliegtuig terechtkomt, kan dat voor enorme schade zorgen. Een F16, die maar één mo tor heeft, valt zelfs als een propje naar beneden." Tijdens een demodag lieten alle deelnemers afgelopen week zien wat ze kunnen. Er schoven zoveel buitenlandse partijen aan - waaronder gehei me diensten - dat niet alle toe schouwers binnen konden wor den gelaten. Maandag verschij nen alle bedrijven voor een ju ry, in de loop van de zomer blijkt welke dronejagers defini tief verder mogen voor de over heid. Robin Radar Systems is de enige partij die al zo ver is op het gebied van detectie van dro nes, zegt Hamminga. Mis schien het ultieme bewijs: „On ze drone detectie radar is on langs ingezet bij de beveiliging van de G7 in Duitsland." Anders dan alle deadlines die de afgelopen maanden zonder al te veel rumoer sneuvelden, lijkt die van komend weekend hard. Mi nisters van de 18 andere eurolan den konden zich er gisteren maar met moeite toe zetten de Grie ken nóg meer ruimte te geven. Toch besloten ze, hun irritaties even opzij zettend, ook de aller laatste Griekse voorstellen nog een serieuze blik te gunnen. Intussen wordt volgens bron nen in Brussel hard gewerkt aan een plan-B, dat de eurozone moet beschermen als zich toch het scenario ontrolt dat niemand wil: Griekenland uit de euro. Het zou gaan om een reeks van maat regelen, variërend van kapitaal controle tot humanitaire hulp. Dijsselbloem ontkende dat ook de eurogroep er al mee bezig is: „We zoeken zo hard naar een op lossing dat we het daar niet over hebben gehad." Dat was kort na dat het vierde en deze keer crucia le eurogroepoverleg in een week compleet was mislukt. Terwijl de leiders van de eurozone een ak koord afwachtten, zaten de 19 mi nisters in een urenlange impasse. Griekenland hield vast aan zijn eigen voorstellen van maan- Bondskanselier Merkel legt de nieuwe deadline op zondag. Voordat de beurzen opengaan wil ze dat er een oplossing is dag, met vooral lastenverzwarin gen en weinig bezuinigingen. De schuldeisers legden licht aange paste nieuwe voorstellen op tafel, die op hun beurt weer prompt door de Grieken werden afgewe- www.effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 Ferry Mingelen Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijt en vervoer per luxe touringcar Highlights: Kleine Zeemeermin, Kasteel Amaliënborg, oude haven Nyhavn,Tivoli Bezoek ook het Zweedse Malmö! Ook stedentrips mogelijk naar: M/O/V til Berlijn - Londen - Praag - Parijs - Antwerpen Wereld kijkt door Carla van der Wal door onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL. Griekenland en zijn schuldeisers mikken op komend weekend voor een finaal akkoord over de Griekse schuldenlast. Gis teren dreven de al maanden ru ziënde partijen in een steeds bitsi- ger sfeer alleen maar verder uit een. Brussel bereidt zich op het ergste voor, Dijsselbloem wil za terdag nieuw overleg. Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4