GRATIS 4 ARRANGEMENT Cappendijk Auto's Terneuzen OM eist boete voor dodelijk ongeluk Industrieel Museum in Sas van Gent doet historie van de provincie herleven ZEELAND 13 bij aankoop van een nieuwe of Select Volvo 4**** Hotel De Blanke Top Dief aangehouden in gestolen auto Oude machines, nieuwe technieken en veel interactieve activiteiten moeten museum aantrekkelijk maken voor jong en oud. Mr. F.). Haarmanweg 49, Terneuzen T: 0115-697455 www.cappendijk.nl Het Industrieel Museum Zeeland in Sas van Gent moet kinderen uitdagen. Om het mu seum ook voor hen aantrekkelijk te maken én om ze op jonge leef tijd te interesseren in techniek. De jongste bezoekers kunnen bij de balie een 'doedoos' met sleu tel meenemen voor een puzzel- tocht door het museum. Met de sleutel zijn zeven rode boxen te MORGEN OPEN seum zaterdag pas echt top. Wat Bennie er overigens niet van weer hield om ook deze week nog een groep pensionado's van het Oost-Vlaamse provinciehuis rond te leiden. Net als de meeste kinde ren zijn ook de oudere Belgen blij verrast als ze de garderobe van het museum zien. De kapstokken han gen in de lucht. Ieder kan een haakje met bijbehorend mandje naar beneden halen om zijn jas aan op te hangen en zijn tas in op te bergen. Werknemers van de Cokesfabriek stopten een eeuw te rug hun dagelijkse kloffie in de mandjes, omdat ze tijdens werk tijd een overall droegen. Vanuit de garderobe stap je zo een voorraadmagazijn binnen, waar een heel regiment onder delen voor machines en een grote variëteit aan produc ten liggen. Niet van één be drijf, maar van een scala aan, deels voormalige, fa brieken uit de Kanaalzo openen, waarin opdrachten zit ten. De educatieve puzzeltocht is niet het enige waarmee het mu seum kinderen wil lokken. Een 3D-printer, een apparaat dat teke ningen van kinderen tot hun ver bazing en verrukking in 3D af drukt, zal ook een trekker zijn, ver wacht Bennie Vermandel. Hij is één van de tientallen vrijwilligers, die het museum draaiend hou den. Groepen scholieren of kinde ren die hun verjaardag in het mu seum vieren, mogen in het practi cumlokaal een laboratoriumjas aantrekken en zelf suikerscrub, badzout of haargel maken. En, on der begeleiding, proefjes doen. Di verse schoolklassen namen de proef al op de som. En hoewel het gebouw morgen pas officieel open is, zijn al veel groepen rondge leid. Het museum zou aanvan kelijk al in januari open gaan en een aantal belangstellen den had al geboekt. Enkele honderden mensen zijn dus al eens in het Indus trieel Museum geweest. Maar voor Bennie Vermandei en zijn collega's is 'hun' mu- Vermandei legt uit dat de in richters van het museum ervoor kozen om de industriële Zeeuwse geschiedenis thematisch te presen teren en niet per bedrijf. „Zo kun je dus spullen van bedrijven als Dow of de Cokesfabriek op diver se plaatsen in het museum tegen komen. Alleen de suikerindustrie heeft een aparte plek. Omdat er tot eind vorige eeuw twee suiker fabrieken in Sas waren en omdat die ook bij de allereerste indus triële vestigin gen in de pro vincie hoorden." De enorme zee container, waarin de suikerge schiedenis ook in een film wordt verteld, valt nauwelijks op in de suikerloods uit 1920, waarin het museum huist. Meer paviljoens, een betonnen boot, een 'veilig heidsstraat', oude voertuigen, een windmolen; ze vinden zonder veel moeite een plaats in de ruim te. Hét pronkstuk van de collectie blijft de stoomgedreven generator van de Cokesfabriek, de machine waardoor het verlangen naar een groot industrieel museum werd aangewakkerd. De vrouw raakte het geopende portier, viel en overleed enkele dagen later aan de gevolgen van die val op het wegdek van de DS. Van Wouwestraat bij Seroosker- ke. Middelburger De V. (34) ver scheen gisteren voor de recht bank om zich te verantwoorden voor het veroorzaken van dat on geval. Volgens de man had hij in zijn auto even pauze genomen en wilde hij uitstappen toen het ongeval gebeurde. De Middelbur ger zei dat hij niemand had zien aankomen en kon in zijn buiten spiegel niets zien in verband met de schittering van de zon. „Daarom deed ik het portier een stukje open, om naar achteren te kunnen kijken." Nog voor hij kon kijken, stelde hij, raakte me vrouw De Kramer met haar stuur het portier. Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk stelde dat er geen sprake was van een verkeersmis- drijf maar wel het veroorzaken van een tragisch ongeval. Hij eis te een geldboete van vijfhonderd euro en een voorwaardelijke rij ontzegging van zes maanden. De V. verklaarde dat hij sinds het ongeval nog voorzichtiger is en dat hij nu nog extra uitkijkt als hij in zijn auto zit. Ook zei hij dat hij na het ongeval psychi sche hulp nodig had. Raadsman Eduard Smit stelde dat zijn cliënt zich schuldig voelt aan de dood van de vrouw. Uitspraak 9 juli. VLISSINGEN. De politie heeft woensdagmiddag op de A58 na bij Roosendaal een 54-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats aangehouden. Hij reed in een auto die was gestolen in Vlissingen. De perso nenauto was enkele weken gele den gestolen op de parkeerplaats van een garagebedrijf aan de Pre sident Rooseveltlaan in Vlissin gen. IVanafclJuni t/m 1 augustus 2015 VRIJDAG 26 JUNI 2015 Industrie komt weer tot leven door René Hoonhorst Commissaris van de koning Han Polman opent morgenmiddag het Industrieel Museum Zeeland in Sas van Gent. Het publiek kan zondag van 10.00 tot 17.00 uur terecht. Kinderen tot en met 12 jaar hebben gratis toegang, volwassenen betalen tij dens de openingsdag 4 in plaats van 7,50 euro. Het museum is op dinsdag, woens dag, zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur open. Op andere da gen kunnen groepen op afspraak terecht. Aankoop en inrichting van het mu seum kostten bijna 2,5 miljoen eu ro. 1,8 miljoen euro kwam voor re kening van de gemeente Terneu- zen. www.industrieelmuseumzeeland.nl Het pronkstuk van het mu seum is een opgeknapte stoom generator van de Cokesfabriek, die door de inzet van vrijwilli gers weer draait als een zonne tje. MIDDELBURG. Op 26 februari 2014 opende Izaak de V. het por tier van zijn bedrijfsauto 36 centi meter om te kijken of er verkeer aankwam. Daarbij zag hij me vrouw De Kramer (65) op haar fiets over het hoofd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45