Kamer wil af van banenplannen staan; Greenpeace houdt vast aan het weghalen ECONOMIE 25 Gispen krijgt grote order uit China meer volledig te hoeven verwijde ren. Het staatsbedrijf doet die sug gestie in een jaarlijks rapport, maar verwijst voor een inhoudelij ke toelichting naar het Living North Sea Initiative (LiNSI). Dat is een organisatie waarover op internet bijna niets terug te vinden is. Internationale media hebben nog met geen letter ge schreven over LiNSI, dat toch vijf jaar bestaat. Shell is mede-oprich ter én geldschieter voor het pro ject. De mediastilte is een bewus te keuze, stelt Anne-Mette Jorgensen, projectleider bij LiNSI. „De ervaring leert dat zodra je de pers opzoekt, partijen hun stellin gen innemen en het verhaal een eigen leven gaat leiden. Zelf heb ben wij ook nog geen standpunt. We hebben alleen onderzocht of het een goed idee zou zijn, en of het maatschappelijk haalbaar is, om boorinstallaties in de zee ach ter te laten." De conclusie is hel der, volgens de Zweedse. Het is in principe een goed idee. „Het is goedkoper, en het is beter voor het milieu, zeker als een deel van de besparingen in verbeteringen van de Noordzee wordt gestoken." Bovenstaande conclusie zou ook de gewone belastingbetaler moe ten aanspreken, vindt ze. „Waar om zou die zoveel belasting beta len voor een praktijk die het mi lieu geen voordelen oplevert? Nie mand kan mij uitleggen waarom dat een goed idee is. Tot nu toe is de discussie niet in het openbaar gevoerd, maar wat mij betreft komt daar verandering in." Nu is het woord aan twee partijen: de oliebedrijven enerzijds en de mi lieu-organisaties anderzijds. De belangrijkste vraag: durven zij hun hoofd boven het maaiveld uit te steken? „Het is een extreem ge voelige discussie. Zowel de oliesec tor als de milieuclubs zullen zich afvragen of het wel slim is om hier nu in het openbaar voor te gaan strijden." Shell zal niet weer het horrorscenario van 1995 wil len beleven. De reputatieschade door Brent Spar was enorm, en de consumentenboycot kostte ook veel. De milieuclubs zullen vrezen voor het beeld dat ze zich door de energiesector voor het karretje la ten spannen. Ex-Shellman Faulds acht de kans dat de impasse ooit doorbroken wordt klein. Een be slissing moet uiteindelijk van de overheden van de Noordzeelan den komen, verenigd in de organi satie OSPAR. Faulds: „Ik zie ge woon niet in wie hier politiek risi co voor wil lopen. Als er al een eer ste stap gedaan wordt, zal het van de milieuclubs moeten komen. De oliebedrijven zullen het niet aandurven. Die willen niet nog een Brent Spar." Het standpunt van Greenpeace biedt echter wei nig kans op een opening. „Het mi lieu profiteert niet van kunstmati ge riffen op boorplatformen", zegt campagneleider Pavel Klinckha- mers. „Er zullen wellicht soorten zijn die daar goed aarden, maar dat zijn dan bijvoorbeeld zeeane monen die van nature niet in de Noordzee voorkomen. De vraag is of je het daarvoor moet doen. Nee, wij staan er niet anders in dan twintig jaar geleden. De enige reden dat oliebedrijven hier voor pleiten, is dat het goedkoper is." mm 'Boorinstallaties blijken geschikt te zijn als leefwereld voor beschermde soorten' Meer dan de helft van de uitge trokken 600 miljoen euro blijkt nog steeds niet uitgegeven, ter wijl het dieptepunt van de crisis voorbij is. „Misschien kan het overgebleven geld beter anders worden besteed", oppert VVÜ- Kamerlid Anne Mulder. Asscher trok 600 miljoen euro uit om te zorgen dat mensen hun banen behouden of zich laten om scholen. Verdeeld over drie ron des konden sectoren zich inschrij ven. Van het laatste geldpotje wil de slechts één sector gebruikma ken. Inmiddels heeft minister As scher de aanvraagtermijn ver lengd, in de hoop dat meer be drijfstakken zich melden. Bovendien blijkt dat niet al het geld uit de eerdere rondes is opge maakt, bijvoorbeeld in de bouw. Daar zorgde het plan voor min der banen dan verwacht, conclu deerde de Rekenkamer onlangs. Ook wordt er belastinggeld gesto ken in maatregelen die eerder werden betaald door de werkge vers en vakbonden. Er is in totaal nog 393 miljoen euro over van het crisisgeld dat bedoeld was voor 2014 en 2015. Asscher wil dat geld de komende jaren gaan besteden, maar D66, CDA en SP willen nu stoppen met de sectorplannen'. „Tot nu toe stond ik achter de plannen, maar geld dat bedoeld was voor de aanpak van de crisis moeten we niet pas in 2018 gaan beste den", zegt D66-Kamerlid Steven van Weyenberg. „We kunnen het geld beter gebruiken om lasten te verlichten of 50-plussers aan werk te helpen." Ook de WD voelt daarvoor. Mulder: „Mis schien zijn er alternatieven die beter helpen. Wij hebben altijd gezegd dat het enige echte banen plan economische groei is." Minister Asscher belooft in no vember een evaluatie naar de Ka mer te sturen. „Dan kunnen we kijken hoeveel geld er niet wordt uitgegeven en wat daarvoor een goede oplossing is." CULEMBORG. Kantoormeubelleve rancier Gispen gaat het hoofdkan toor van computerfabrikant Lenovo inrichten. Dat maakte het dochterbedrijf van investerings maatschappij HAL gisteren be kend. Op het nieuwe hoofdkan toor van de grootste computerfa brikant van China komen uitein delijk tienduizend mensen te wer ken. Gispen zal de eerste vierdui zend werkplekken in september dit jaar opleveren. Gispen is al tien jaar actiefin China, maar de ze opdracht noemt het bedrijf de 'definitieve doorbraak' in het land. De Chinese markt wordt ge domineerd door lokale merken, meldt het bedrijf. VRIJDAG 26 JUNI 2015 Een afgedankt olieplatform in de Noordzee, foto Total Dolly Jorgensen onderzoekster door Deborah Jongejan DEN HAAG. Een meerderheid van de Tweede Kamer overweegt te stoppen met de banenplannen van minister Asscher. Minister Lodewijk Asscher. foto Cor Salverius/Dijkstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25