Renners zwalken van startpodium, valpartijen ontsieren NK tijdrijden Beachduo staakt poging om WK alsnog te halen Wel sprinter John Degenkolb, tijdrijder Tom Dumoulin en klimmer Warren Barguil SPORT 21 Prijspakker Marcel Kittel zal in de Tour worden gemist bij Giant- Alpecin. Plan B stond al weken klaar. Alle prijzen die Giant-Alpecin de laatste twee jaar bij een fietste in de Tour de France zijn mogelijk gemaakt door Marcel Kittel. Hij won ritten in Bastia, Saint-Malo, Tours, Harro gate, Lille, Londen en twee keer op de Champs-Élysées. Droeg twee keer het geel en kreeg de wit te en groene trui ook even om zijn imposante borstpartij gehan gen. „Natuurlijk twijfelt de ploeg eraan hoe lang ik het had kunnen volhouden in de Tour, maar nie mand weet wat er was gebeurd als ik wél was gestart. Gepasseerd worden voor de Tour is met af stand het moeilijkste wat ik heb meegemaakt in mijn loopbaan", al dus Kittel, die met zijn blonde kuif, zijn filmsterlooks en zijn snelle benen het voormalige cam- perploegje tot een internationale succesformatie transformeerde. De Duitser schitterde zelfs half- bloot onder de douche op het bio scoopscherm in de hitdocu 'Nieu we Helden'. Trappelen Nu actueler dan ooit, want 'nieu we helden' is precies wat Giant-Al pecin deze Tour nodig heeft zon der Kittel. Die Tour-helden van morgen staan bij de brigade van ploegleider Rudi Kemna al opge steld in een rij van drie. Meteen in Utrecht is het tijdrijder Tom Du moulin die in navolging van Kit tel aan zijn Grote Gele Missie be gint. De dagen daarna zal John De genkolb na een prachtig voorjaar (winst in Milaan-Sanremo en Pa- rijs-Roubix) op weg naar Neeltje Jans en in de kasseienrit staan te trappelen om in het gat van Kittel te springen. En doemen de bergen op dan is het naast Dumoulin aan het Franse toptalent Warren Barg uil. Slim hongerig gehouden door vorig jaar na twee etappezeges in de Vuelta van 2013 zijn Tourde buut nog even uit te stellen. „Het zal zeker anders koersen worden zonder Marcel", beseft gangmaker Koen de Kort uit Liempde. „Misschien moeten we ons als ploeg ook wel een beetje herontdekken. Maar met een sprinter, een klimmer en een tijdrijder hebben we in ieder ge val nog mogelijkheden genoeg." „Verwacht niet dat wij nu weer vanaf dag één gaan controleren, maar met Tom, John en Warren blijft onze missie wel gericht op dagsucces", verduidelijkt ploeglei der Kemna. „Zonder zo'n snelle man als Kittel zijn de kansen na tuurlijk moeilijker, maar daarin schuilt ook weer een uitdaging." Weer vier etappes winnen is mis schien wat hoog gegrepen, maar De Kort gelooft niet dat er met zijn ploeg nu minder rekening moet worden gehouden. „Natuur lijk, al het succes in de Tour is alle maal door Marcel gekomen. Maar daarachter staat wel een team. En met dat team hebben we zonder Marcel met John ook klassiekers en etappes gewonnen in de twee andere grote rondes. John is mis schien op papier niet altijd de snel- ste man die je aan zou wijzen, maar qua niveau moet hij zeker meekunnen in de Tour." Perspectieven „John was vorig jaar al twee keer tweede", vult collega gangmaker Albert Timmer uit Gramsbergen aan. „Wie in de Tour tweede kan worden, kan ook winnen. Daar heb ik alle vertrouwen in." Normaal gesproken had een ab sentie van Kittel ook perspectie ven geboden voor de jacht op de groene trui, nu Degenkolb zich niet langer hoeft op te offeren in de vlakke sprints. Maar met een herzien puntensysteem noemt Kemna een Groene Missie 'niet erg realistisch'. „Met 50 punten voor plaats 1 zijn in de écht vlakke ritten nu de meeste punten te ra pen. In de lastigere ritten, zoals de kasseienetappe en de finish op de Muur van Huy, liggen nog maar 25 punten voor plaats 1. Dat speelt pure sprintmannen als Mark Ca vendish en Alexander Kristoff meer in de hand dan types als Peter Sagan en John Degenkolb." „Ik schaam me er een beetje voor, het lijkt zo stuntelig", zegt Gras man in eerste instantie. Maar de man uit Luttelgeest is geen begin ner; hij is zelfs specialist in tijdrij den. Na een nachtje woelen komt hij tot de conclusie dat de smalle starthelling in combinatie met de starter de boosdoener is geweest. „Ik heb het idee dat ik te vroeg werd losgelaten. Ik kon geen snel heid maken en raakte uit balans. En dat plankje was niet eens een meter breed." Grasman probeerde zich nog aan de reling vast te grijpen, maar ging toch onderuit en viel onge lukkig op zijn linkerelleboog. „In eerste instantie ging het door m'n hoofd om snel op de fiets te stap pen. Je zit zo vol adrenaline. Maar ik pakte m'n arm en die voelde aan als rubber, alsof-ie niet bij mijn lichaam hoorde. Toen wist ik dat het voorbij was." Grasman Bij het NK tijdrijden hadden renners problemen met de starter in combinatie met de smalle helling naar beneden. KNWU stelt een onderzoek in werd per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis, waar een spe cialist de totaal ontwrichte elle boog weer rechtzette. Zetje Bij de elite vrouwen kwam Marijn de Vries eveneens ten val. De Zwolse kwam er vanaf met twee blauwe plekken en kreeg boven dien clementie van de jury: ze mocht opnieuw starten. „Normaal krijg je een klein zetje van de star ter. Dat was nu niet zo. Ik raakte uit balans, dat gebeurde trouwens vaak. Veel renners moesten uit- klikken. En die plank was vrij smal, ik kon niet meer corrigeren. Mijn ketting lag eraf, ik stond te trillen op mijn benen." Wielerbond KNWU laat weten nader onderzoek te zullen doen naar de gebeurtenissen. Jeroen van Zwieten en Eric-Jan Rothfusz staken hun poging om via de rechter deelname aan het wereldkampioenschap beachvol- leybal af te dwingen. Het kort ge ding dat gisterochtend bij de rechtbank in Utrecht zou dienen, is afgeblazen. Dat betekent dat Til- burger Daan Spijkers en ploegge noot Tim Oude Elferink hun eer der verdiende wildcard behou den. Van Zwieten en Rothfusz meen den dat volleybalbond Nevobo in de fout was gegaan bij de punten telling voor de drie eredivisietoer- nooien waar de wildcard voor het WK kon worden verdiend. Woensdag kwam de internationa le volleybalbond FIVB met een verklaring waarin staat dat Nevo bo de criteria zelf mag opstellen. „Nu er een FIVB-verklaring ligt waaruit blijkt dat de Nevobo ons met vierkante ballen kan laten volleyballen, weet je dat deelna me aan het WK heel ver weg is", aldus de beachvolleyballers giste ren in een uitleg. „Het was de ge nadeklap", voegde Van Zwieten daaraan toe. Spijkers snapt de ophef niet zo. „De regels zijn heel duidelijk en waren vooraf bij iedereen bekend. Ik vind: als je het ergens niet mee eens bent, moet je dat vooraf mel den en niet pas achteraf." Van Zwieten en Rothfusz zijn trai ningsmaatjes van Spijkers. „Maar ik neem het ze niet kwalijk, hoor. Het hoort bij topsport dat je er al les aan doet om je doel te berei ken. Ik zou het zelf niet op deze manier doen, maar als zij daar an ders over denken, is dat hun goed recht." VRIJDAG 26 JUNI 2015 Giant zonder Kittel naar Tour de France, wat nu? door Arjan Schouten Marcel Kittel is niet opgenomen in de Tour-equipe van Giant-Alpecin. foto Bas Czerwinksi/ANP door Anton van Gerner EMMEN. Vorig jaar was hij nog kam pioen tijdrijden bij de elitrenners zonder contract. Remco Grasman (42) had goede hoop om zijn titel te prolongeren. Maar binnen een meter was zijn NK woensdag voor bij. Een val van het startpodium le verde hem een ontwrichte elle boog en gescheurde banden op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21