Zege op Europese Spelen staat voor Fontijn op één Races TT van Assen naar de zondag om voortbestaan te garanderen 20 SPORT Hogenkamp en Sijsling naar hoofdschema Wimbledon Niemand kon het Fontijn de afge lopen week moeilijk maken, haar overwicht was enorm. „Dat was ook de bedoeling", zei de boksster na de met 3-0 gewonnen finale te gen de Zweedse veterane Anna Laurell Nash. „Als het krachtsver schil niet groot is, kan je zo twee kamprechters tegen je hebben en verlies je met 2-1. Dat is link." Ze had in Bakoe de zwaarst denkbare loting en trof in de eer ste ronde de wereldkampioene van 2012, Savannah Marshall. De Britse kwam er niet aan te pas bij Fontijn en voorspelde na de partij al dat de Nederlandse goud zou winnen. „Het geeft zeker vertrou wen als je meteen van zo iemand wint", blikte Fontijn terug. „Daar na is de spanning nooit zo groot meer geweest als voor die partij. Alles verliep volgens plan. Ik was goed getraind en voelde me pri ma." Conflict Fontijn werd in Azerbeidzjan be geleid door Abdul Fkiri. Hij mocht haar van NOC*NSF en de boksbond lange tijd niet trainen. Het conflict liep zo hoog op dat Fontijn zelfs uit de nationale selec tie gezet. Die tijd is echter defini tief voorbij, nu de boksster weer heeft laten zien dat ze bij de huidi ge situatie wel vaart. Een van de bondstrainers, Hennie van Bem- mel, stond in Bakoe Fontijn en Fki ri zelfs bij in de hoek. „Dat ging prima", stelde Fontijn vast. Van Bemmel was bij de Europe se Spelen voor Peter Müllenberg. De bokser werd in de kwartfinale uitgeschakeld door een van de thuisvechters, Mammadov, die gis teren in deze categorie ook goud won. Azerbeidzjan had over steun van de scheidsrechters niet te kla gen. Het organiserende land be- haalde bij het boksen liefst elf me dailles, zelfs nog één meer dan Rusland. De onbetwiste kampioene Fon tijn wil volgend jaar natuurlijk naar de Olympische Spelen. Dat is zeker nog geen uitgemaakte zaak, omdat er per gewichtsklasse slechts twaalf vrouwen mogen meedoen. Volgend jaar februari plaatsen de eerste vier van het WK in Kazachstan zich voor Rio en als dat niet lukt, is er nog een kans via het EK, waar de twee fina listen een startbewijs voor de Spe len krijgen. „Na dit succes wil ie dereen van me winnen", zegt Fon tijn. „Daar zal me tegen moeten wapenen. Kijken wat er nog beter kan en hard blijven trainen." De Nederlandse vrouwenesta fette heeft een zilveren medaille behaald op de 4x100 meter wissel slag van het EK jeugd, dat onder deel is van de Europese Spelen. Al leen Rusland (4.03,22) bleef het oranjekwartet (4.07,99), bestaan de uit Iris Tjonk, Tes Schouten, Jo- sien Wijkhuijs en Marrit Steenber gen, voor. De eerste dag van het judo le verde in Bakoe geen prijzen voor Nederland op. Sanne Verhagen (tot 57 kilo) en Jeroen Mooren (tot 60 kg) streden wel om het brons, maar verloren die partij. Verhagen liet zich door Nora Gjakova van het podium duwen. Deze judoka uit Kosovo noteerde na twee mi nuten op de tatami een waza-ari en verdedigde haar voorsprong met succes. De 22-jarige Bestse werd na zeges op de Spaanse Con- cepcion Bellorin (ippon) en de Roemeense Loredana Ohai (straf) door de Portugese Telma Montei- ro, die goed voor goud bleek, naar de herkansing verwezen. Ze kreeg één waarschuwing te veel. Verha gen mocht op voor een medaille door de Oostenrijkse Sabrina Filz- moser te verslaan, ippon. Racen op zaterdag, als enige in de jaarlijkse MotoGP-cyclus. Het maakte de Dutch TT lang tot een buitenbeentje in het wereldkampi oenschap. Maar in 2016 zal de Ne derlandse GP, de oudste op de ka lender, op de laatste zondag van juni worden verreden. Bittere noodzaak, meent het TT-bestuur. Na 'een zorgvuldige en nauwkeu rige afweging van alle voor- en na delen' besloot het orgaan de knoop door te hakken. „We zijn nooit door Dorna (commerciële rechtenhouder van de MotoGP, red.) onder druk gezet", zei TT-voorzitter Arjan Bos. „Gezien de historie en traditie hebben we lang over het besluit nagedacht. Maar we vinden dat we de stap nu moeten zetten." Vrijetijdspatroon De beslissing is vooral op econo mische gronden genomen. Het TT-bestuur hoopt met de verhui zing naar zondag en het optuigen van de zaterdag meer fans naar het circuit op de Drentse hei te kunnen trekken. De laatste jaren lopen de bezoekersaantallen te rug. Volgens Bos cum suis mede omdat de zaterdag ongunstiger is. In het huidige vrijetijdspatroon in Nederland is een topsportevene ment op zondag aantrekkelijker dan zaterdag, stelde de preses. „Op zondag blijken mensen over veel meer uren vrije tijd te be schikken." Het bestuur verwacht door de verwachte hogere toeschouwers aantallen op middellange termijn een omzetstijging van vijf tot tien procent. De inkomsten zullen wor den aangewend om de groeiende operationele kosten van de Dutch TT te kunnen blijven dekken. Plus: „Het aantal GP's is beperkt en elders is vaak meer kapitaal be schikbaar om een MotoGP-licen- tie te verwerven", aldus Bos. „De TT kan deze concurrentie alleen het hoofd bieden door een toena me van het aantal bezoekers." De Dutch TT heeft nog een verbinte nis met Dorna tot 2021. Tennisser Igor Sijsling heeft gis teren ook zijn derde partij in het kwalificatietoernooi voor Wim bledon gewonnen en zich zo ver zekerd van een plaatsje in het hoofdtoernooi. De 27-jarige Am sterdammer versloeg in de derde kwalificatieronde, die in Londen voor de mannen tegenwoordig om drie gewonnen sets gaat, de Fransman Paul-Henri Mathieu: 6-4 7-6 (3) 2-6 5-7 7-5- De partij tegen de Franse routinier (33), die op Wimbledon tweemaal de vierde ronde bereikte, duurde Chris Froome miste een dopingtest De Britse Tourfavoriet Chris Froome heeft op vakantie dit jaar een dopingtest gemist. De wielrenner heeft dat toegegeven in gesprek met Britse media. Hij legt de schuld bij overijverig ho telpersoneel dat de dopingcontro- leurs heeft tegengehouden. „Ik had een paar dagen rust en nam mijn vrouw mee naar een exclusief hotel in Italië. Op de eerste ochtend arriveerden de controleurs om 7 uur bij het ho tel maar de staf weigerde ze toe te laten en weigerde ze om mij te bellen", citeerde The Guardian de coureur van Sky. „Toen ik bij het ontbijt kwam, vertelden ze me dat volgens de regels van het hotel niemand ge stoord kon worden. Het was een bijzonder frustrerende situatie voor me." Tourpeloton niet over de Calibier Het peloton van de Ronde de Ronde van Frankrijk gaat in de koninginnerit op de voorlaatste dag niet over de legendarische Galibier. De route is door aard verschuivingen in april onbe gaanbaar en niet op tijd hersteld. De organisatie heeft de route van de etappe op 25 juli aange past. De lengte van de rit blijft ongeveer gelijk, maar de renners gaan eerst over de Croix-de-Fer om daarna zoals gepland te finishen op Alpe d'Huez. SPORT KORT ruim drie uur en drie kwartier. Eerder op donderdag plaatste Richèl Hogenkamp zich al voor het hoofdtoernooi bij de vrou wen. Op het wereldberoemde gras in Londen rekende ze in de derde ronde van het kwalificatie toernooi in precies een uur af met de Chinese Zhaoxuan Yang. Ze gunde haar tegenstander slechts vier games: 6-2 6-2. Na de loting vandaag, begint Wimble don maandag officieel. Kiki Ber- tens en Robin Haase waren wa ren al zeker van deelname. Wielrenners zijn verplicht om te laten weten waar ze zijn en moe ten beschikbaar zijn voor doping- tests. Sporters die drie keer bin nen een jaar een controle missen kunnen maximaal twee jaar wor den geschorst. Giri sluit Norway Chess af als vierde Anish Giri heeft zichzelf giste ren op de vierde plaats terugge vonden van de eindstand van het sterkbezette Norway Chess 2015. De Nederlander besloot het toernooi in Stavanger met een re mise tegen Fabiano Caruana. Gi ri maakte het de Italiaan lang las tig, maar miste een kans hem echt de genadeslag toe te breng en. Na de eerste tijdcontrole moesten de grootmeesters berus ten in remise. De eindzege ging naar de Bulgaar Veselin Topalov. EK-leider Dorian van Rijssel- berghe heeft de lei ding in het Europees kampioenschap in de RS:X-klasse behou den. In de eerste ra door Hans Klippus BAKOE. Hoewel de status van de Eu ropese Spelen nog moet groeien, zet Nouchka Fontijn het goud van Bakoe toch bovenaan haar lijstje van prestaties. „Ik won vorig jaar het EK, maar dit toernooi was nog sterker bezet", aldus de 27-jarige Schiedamse vanuit Azerbeidzjan. Boksster Nouchka Fontijn (in het rood) in haar finalepartij tegen de Zweed se veterane Anna Laurell Nash. fotoZurab Kurtsikidze/EPA 3-0 Niemand kon het Nouchka Fontijn op de Europese Spelen moeilijk maken, haar overwicht was enorm. „Dat was ook de bedoeling", zei de boksster na haar toernooizege. door André Venema ASSEN. De zondag is niet meer hei lig bij de TT van Assen. Na bijna een eeuw breekt de Dutch TT vol gend jaar met een traditie. Vanaf 2016 is het in Assen en omstreken gedaan met de zondagsrust, wordt de zaterdagse wedstrijddag omge ruild voor de zondag. Volgens het TT-bestuur is de maatregel noodza kelijk om het voortbestaan van Ne derlands grootste eendaagse spor tevenement te kunnen garanderen. TENNIS WIELRENNEN WIELRENNEN Chris Froome foto AFP SCHAKEN WIELRENNEN Alleskunner Martina Sablikova is in het schaatsen op de lange afstanden de laatste jaren bijna onklopbaar, maar ook in het wielren nen is de Tsjechische bijzonder talentvol. De 28-jarige Sabliko va pakte gisteren in Zilina haar vijfde na tionale titel op de tijdrit. Ze was in de 34 kilometer lange rit met start en finish in Zilina een klasse beter dan de rest. ZEILEN ce van de 'gouden vloot' en de vijfde tot dusver finishte de Texelse windsurfer in de Mondello-baai bij Palermo als derde achter zijn Zuid-Kore- aanse concurrent Cho Wonwoo en de Zwitser Mateo Sanz Lanz. Bij de vrouwen won Lilian de Geus na lang wachten op 'bruikbare wind' de vijfde kwalificatierace waardoor ze in het Gold Fleet-klasse- ment de top tien bin nenkwam, achtste. ATLETIEK Afgekeurd De toplaag van de nieuwe atletiekbaan in het Olympisch Sta dion van Amsterdam heeft te weinig dem ping. Er mogen wel wedstrijden worden gehouden op het ro de kunststof, maar re cords worden niet er kend. De Europese kampioenschappen, die over een jaar plaatshebben in het stadion, komen niet in gevaar, zegt een woordvoerster van de gemeente Amster dam. „Er is dus 4 pro cent te weinig dem ping. De Duitse leve rancier kijkt nu naar het probleem en zal zo snel mogelijk met een oplossing ko men."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20