Een boek waard i 16 NIEUWS DE LAATSTE NONNEN Welke zuster maakte het verschil in uw familie, vroegen we u. De verhalen stroomden binnen. Zuster Geertrude sprong eruit. Ze is de spin in het familieweb, vertelt neef Ruud van de Leur. uster Geertrude is ge woon tante Jo, al ging een van haar achterachternicht]' es laatst nog een treetje hoger in achting: 'oma tante Jo'. In zorgcentrum Ma ter Misericordiae noemen de niet-zusters haar ook wel 'me vrouw Van de Leur'. Ze is 99 jaar oud en al 78 jaar een Zuster van Liefde. Geen secon de spijt van gehad, al is ze gek op kinderen. Op de kraamafdeling heeft ze ook vaak genoeg het won der van het nieuwe leven aan schouwd. Daar hoefde ze zelf niet aan deel te nemen: „Ik heb voor Onze Lieve Heer gekozen. Bij Hem kon ik altijd terecht." Geboren in Eindhoven heeft tante Jo, na haar intrede in Til burg en haar opleiding tot ver pleegkundige daar, een lange tocht langs kloosters en ziekenhui zen afgelegd, van Maaseik in België tot Kampen in het oosten van het land. De dag waarop ze zich bij de Zusters van Liefde meldde, 28 ok tober 1936, kan ze zich nog leven dig herinneren. „In de spreekka mer las mijn vader bij een afbeel ding van Christus 'Gaat heen en vermenigvuldigt u'. Zijn wij hier wel in een klooster, vroeg hij zich hardop af." Ze gniffelt. Een beetje ondeu gend is Geertrude wel gebleven. Neef Ruud reageerde op de le- zersoproep: welke zuster heeft het verschil in uw familie gemaakt? Tante lo dus: „Ze houdt alle wel en wee bij, troost en bemoedigt. Zij was het ook die het initiatief nam om ieder jaar een familiedag te organiseren. Jammer genoeg kan ze daar zelf niet meer bij zijn, maar voor ons blijft ze de spin in het familieweb." Als Ruud haar een foto toont van een maxi-cosy met Ilse erin, wéér een nichtje, zucht tante Jo: „Wa'n lekker ding toch." Ze lepelt de ene na de andere anekdote op. Die verhalen bewijzen dat ze 'een echte Van de Leur' is: niet bang uitgevallen. Ook de gewonde Duit se soldaat die haar in de oorlog een kop surrogaatkoffie in het ge zicht smeet, werd haar niet de baas. Die had ze immers al een: Onze Lieve Heer. Tevreden rondt ze nu haar le ven af in het Tilburgse zorgcen trum, dat meer en meer leken telt die de herinnering aan het kloos terbejaardenoord doen vervagen. Tegen de reuma in haakt Geertru de alle dagen engeltjes voor de kerstbomen van heel haar familie. Maar ze zijn ook te koop: „1 euro, voor de missie." Ruim driehon derd mensen stuurden hun herinneringen aan Gods Brui den op naar de regionale dagbla den, waaronder deze krant. Dier bare, akelige, ver drietige en inspi rerende verha len over de in vloed van zus ters op het leven van lezers. Humoristische anekdotes, prach tige foto's, tien tallen bidprent jes, portretten van missiezus ters die in verre landen indruk wekkend werk neerzetten. Al het materiaal bij elkaar is een boek waard. Aan dat boek wordt gewerkt. Het zal een fraai beeld geven van een tijdperk in Ne derland dat bijna ten einde is, maar dat het ver dient te worden vastgelegd aan de hand van de vele persoonlijke verhalen die zijn ingezonden. 'Bij Onze Lieve Heer kon ik altijd terecht' door Tom Tacken Het geheel verzorgde weekend voor twee personen gaat naar Thea Mansvelders-Vullings. Zij be schreef haar goede ervaringen als ongehuwde moeder met de non nen in Goirle. Ze krijgt Limburgse gastvrijheid met een culinair topar- rangement in Chateau Holtmühle in Tegelen, nabij het kloosterdorp Steyl. /godsbruiden Het verhaal van Thea Mansvel ders-Vullings is eerder ge plaatst in deze krant en na te lezen op de website, net als andere artikelen in de serie over nonnen. Ruud van de Leur en zijn tante, zuster Geertrude. foto Joris Buijs/Beeld Werkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16