Zussen worden betrapt na maken van eikaars eindexamen Frans Dader wraakporno Weer vluchten Syrische Koerden de grens over 12 NIEUWS Nu de Koerden hoofdkwartier Raqqa snel naderen, opent de Islamitische Staat de aanval op Kobani. ROTTERDAM/KOBANI. Kobani. De stad is het symbool van de Koer dische opstand geworden. Maar de jidhadisten zijn terug. Giste ren openden strijders van de Isla mitische Staat - een aantal zou zich zelfs vermomd hebben als Koerdische rebellen - opnieuw de aanval op de grensstad. Weer vluchtten Syrisch Koerdi sche gezinnen de Turkse grens bij Suruc over. Weer uit angst voor het gevreesde Daesh, zoals de IS in Syrië wordt genoemd. Een deel van de bewoners van Ko bani was net terug gekeerd. In de hoop veilig te zijn. Met een autobom, tot ontploffing gebracht door zelfmoordenaars, begonnen de jidadisten gisteroch tend echter een nieuw gevecht om de stad. Nog twee bomauto's volgden. Strijders reden in vijf auto's de stad binnen, volgens woordvoer der Redur Xelil van de Koerdi sche YPG-milities uit Noord-Sy- rië. Ze misleidden de Koerden met een vlag van het Vrije Syri sche Leger, dat aan de zijde van de YPG tegen IS vecht. „Ze vuur den in het wilde weg op iedereen die ze zagen." Er vielen zeker 35 doden, volgens het Syrische Observatorium voor de Mensenrechten, dat slachtof fers van de Syrische burgeroorlog telt. „Ik zag een vrouw die zei dat IS-strijders inbraken in haar huis en al haar familieleden hadden gedood", meldt een journalist van de Koerdische nieuwszender Rudaw vanuit de stad. In een dorp, niet ver van Kobani zouden ook twintig mensen zijn gedood. De gevechten gingen gis teren door. Volgens de YPG zijn dertig jihadisten gedood. Sommi gen droegen Koerdische unifor men. Het is nog maar een paar maan den geleden dat IS uit Kobani werd verjaagd. In januari wonnen de Koerdische strijders met hulp van de bombardementen van de Amerikanen de maandenlange slag om Kobani. Koerden wereld wijd vierden feest. De strijders wonnen ermee het respect van de internationale gemeenschap. Het was het begin. De Koerden slaagden er de afgelopen weken in IS nog verder terug te dringen. Zo naderden ze Raqqa, door IS ge zien als de hoofdstad van het kali faat. Er was nog zo'n vijftig kilo meter te gaan. Strategie IS verweert zich nu door een sym bolisch belangrijke stad Kobani aan te vallen.„Een klassieke strate gie van Islamitische Staat", vol gens terrorisme-expert Charles Lister van het Brookings Insti tuut in de Verenigde Arabische Emiraten. „Om de Koerden af te leiden van Raqqa een aanval van drie kanten op Kobani." Het past in het patroon dat inmid dels zichtbaar wordt: als IS er gens terrein verliest, slagen de strijders er veelal in elders weer De ene zus wilde de andere uit de brand helpen, melden bronnen aan deze krant. Ze deden tegelij kertijd eindexamen aan het 'Boni', omdat de oudste al eens was blij ven zitten. Ook voor het eindexa men stond het er voor haar niet best voor, terwijl de jongste zich juist wel een lager cijfer kon ver oorloven. Ze besloten daarom eikaars eindexamen Frans te ma ken door daar de naam van de an dere op hun papier te zetten. Maar het contrast met hoe ze al lebei eerder hadden gepresteerd, viel zo op, dat de lerares Frans on raad rook. Ze vergeleek de eindexa mens daarom met eerder ingele verd werk. Dat de handschriften, die tussen de zussen opvallend veel verschillen, ook niet overeen kwamen met de namen die erbo ven stonden. Beide scholieren zijn nu ge zakt. De jongste zus was al inge loot voor een studie Geneeskun de, maar kan dat nu even verge ten. Het heeft de oudste ook in niets geholpen: ook met het bete re cijfer voor Frans zou ze waar schijnlijk niet zijn geslaagd. De moeder van de twee ging er nog tegen in beroep, maar de beroeps commissie van scholenkoepel Wil- librord Stichting, waar Sint Bonifa- tius onder valt, verklaarde de klacht ongegrond. Het is onduide lijk of de twee nog een herkan sing mogen maken. De school in Utrecht heeft de eindexamenfraude, zoals de regels voorschrijven, gemeld bij de On derwijsinspectie, bevestigt een woordvoerder daar. Die doet daar verder niks mee, omdat scholen zelf verantwoordelijk zijn voor de te nemen maatregelen. Als Facebook de gegevens niet meer heeft, zoals het beweert, moet het bedrijf een externe par tij toegang geven tot zijn syste men voor onafhankelijk onder zoek. Het is de eerste keer dat een Nederlandse rechter een bedrijf als Facebook hiertoe dwingt. „Het is een fantastisch vonnis. Niet alleen voor mijn cliënte, maar voor alle slachtoffers van wraakporno in Nederland", zegt advocaat Thomas van Vugt, die het slachtoffer uit het Brabantse Werkendam bijstaat. Ook Peter R. De Vries rea geert verheugd op de unieke uit- spraak.Hij besteedde in zijn tv-programma Internetpesters Aangepakt uitgebreid aandacht aan de zaak. De 21-jarige Chantal daagde Facebook voor de rechter in een poging te achterhalen wie op 22 januari een seksfilmpje van haar online plaatste op een nepaccount, met haar profielfo to. In de één minuut durende seksvideo is te zien hoe ze haar ex-vriend Robin oraal bevredigt. Hij is de maker van het filmpje, dat al drie jaar terug is opgeno- IS slaat terug, in Kobani door Karlijn van Houwelingen 35 Er vielen volgens het Syrische Observatorium voor de Mensenrechten, dat slachtoffers van de burgeroorlog telt, zeker 35 doden in Kobani. Vluchtelingen uit Koba ni. foto Murad Sezer/Reuters door Freke Remmers UTRECHT. Twee leerlingen van het Sint Bonifatiuscollege in Utrecht zijn betrapt op examenfraude. De zusjes maakten eikaars vwo-eind- examen Frans, maar de lerares kreeg argwaan. Nu zijn ze allebei gezakt. door Jan-Dirk Verhey AMSTERDAM. Facebook moet bin nen twee weken de gebruikersge gevens afstaan van de persoon die een seksvideo van de 21-jari ge Chantal online plaatste. Dat be sliste de rechter in Amsterdam gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12