wê. JJiii Sierteeltsector vreest boycot uit Rusland en verhoging van btw Hout voor open haard kost ambtenaar baan Economie groeit sterker dan gedacht, maar niet elke sector profiteert evenveel £3 8 NIEUWS Mark Rutte zag in 2013 al een 'groene waas van herstel'. Dat was voorbarig. Nu pas gaat de hand van de knip. De zomer staat op de drempel en in de eco nomie breekt het zonnetje al door. Consumenten geven hun geld weer uit. Auto's en wasmachines zijn erg in trek, ook kleding en schoenen gaan vaker over de toonbank. Als je een auto van 13,14 jaar oud hebt, koop dan eens een nieuwe. Zit je krap in je rijtjeswoning, kóóp dat ruime nieuwe huis. Premier Mark Rutte sprak deze woorden bij de pre sentatie van het sociaal akkoord in april 2013. Hij zag een 'groene waas van herstel'. De opleving van onze economie zou er komen, Nederland hoefde al leen de sombere voorspellers van Centraal Planbureau te verslaan. Rut- te sprak te vroeg: hij was zelf bevan gen door een waas, reageerde het land. Volgens emeritus hoogleraar economische psychologie Fred van Raaij zat Nederland nog in zak en as en vielen zijn woorden verkeerd. „Het pessimisme had de overhand." Nu ruim twee jaar later lijkt die groene waas toch te ontwaren. Men sen laten het geld weer rollen, zo con stateert de professor. Volgens Van Raaij gaat dat geld op aan spulletjes om de woning mee op te leuken, nieuwe meubelen en keukens. Dit met grote dank aan de aantrek kende woningmarkt. „De afgelopen jaren zat zo'n beetje de hele woning markt op slot, mensen durfden het niet meer aan om iets anders of nieuws te kopen. Nu de stemming verandert en mensen weer durven te verhuizen, grijpen ze die gelegenheid vaak aan om oude spullen zoals was machines, banken, en koelkasten te vervangen. Dat helpt de economie ook weer de weg naar boven te vin den", aldus Van Raaij. De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bevestigen het: met de economie gaat het steeds beter. In eerste kwartaal groeide die met 0,6 procent ten opzichte van de laatste periode in 2014. Bij een eerde re schatting - in mei - werd er nog gesproken van een groei van 0,4 pro cent. Niet alleen geholpen door de woningmarkt, maar ook door verbete ringen op de arbeidsmarkt, zegt Peter Mi Hein van Mulligen van het CBS. „Meer mensen hebben een baan ge vonden, de lonen zijn iets omhoogge- gaan, en de inflatie is niet erg hoog. Het ziet er voor het eerst in tijden weer echt goed uit." Dat is ook goed nieuws voor de de tailhandel. Vooral de schoenen- en kledingverkoop loopt wat achter op andere branches die wel in de plus schieten. „In winkels hangt nog veel oude voorraad en het gemiddelde be drag dat consumenten uitgeven is la ger dan vorig jaar. Het zal uiteinde lijk ook wel beter gaan met mode en schoenen, maar storm loopt het nog niet", aldus deskundige Gino Thuij van onderzoeksbureau GfK. Volgens prof. Van Raaij is de detail handel sowieso een sector die wat 'extra hulp' van huishoudens goed kan gebruiken. De crisis ging de afge lopen als een snoeimes door de win kelketens. Gevestigde namen moes ten hun deuren sluiten of kwamen 'Het ziet er voor het eerst in tijden weer echt goed uit' onder druk te staan. Halfords, Schoe nenreus, Harense Smid, Siebel en Mexx gingen deels of geheel kopje on der. Dolcis, We Fashion, Hema en Blokker kampen met verliezen. Tuin- en bouwmarkt Hornbach heeft zich tijdens de crisisjaren wel goed staande weten te houden, maar is net zo opgelucht dat het zonnetje nu eindelijk weer doorbreekt. „Ik denk dat dit voor heel veel consumen ten ook geldt: we zijn het pessimis me zat", reageert woordvoerder Mi chel van Slingerland van Hornbach. De keten ziet de laatste maanden meer consumenten in de winkels en die geven ook meer uit. Hoewel de zomer nog niet volle dig is doorgebroken, zit bij Hornbach de verkoop van tuinspullen, zoals bui tenplantjes en loungesets in elk geval flink in de lift. Dat deel van de groe ne waas van herstel is overtuigend zichtbaar. Met de autoverkoop is het anders gesteld. De laatste cijfers uit die branche laten al maanden groei zien op Europees niveau, maar Neder land doet het anders: bij ons dalen de autoverkopen al vele maanden. Ook premier Rutte toert privé nog steeds rond in zijn 16 jaar oude Saab. Hij heeft zijn eigen advies uit 2013 niet opgevolgd. WESTLAND. De Russische presi dent Vladimir Poetin heeft het importverbod op voedsel uit het Westen met een jaar verlengd en ook de sierteeltsector is straks wel licht de pineut. Het Russische ministerie van Landbouw maakte gisteren be kend dat ze ook andere producten overweegt te gaan weren, zoals zoetigheden, vis in blik en bloe men. Dit als reactie op verlenging van de sancties tegen Rusland van uit de Europese Unie. Bloemenkwekers en -handel aren reageerden gisteren geschokt. „Als dat écht gebeurt, zou het re delijk rampzalig zijn", zegt Robert Roodenburg, directeur van de Ver eniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB). Het is niet de eerste keer dat bloe men genoemd worden, stelt chrysantenkweker Richard van Schie uit het Westlandse Monster. Hij doet veel zaken met Rusland. „De dreiging van een boycot voor bloemen is er al een paar keer ge- 'Na zeven jaar crisis zijn deze berichten slecht voor alles en iedereen in de sector' Robert Roodenburg VGB weest en waar rook is, is vuur", zegt hij. „We zitten sowieso in een lelijke hoek met die btw- verhoging, die mogelijk ook voor sierteelt gaat gelden. Die gaat ons nóg directer raken dan de boycot." Robert Roodenburg van de VGB zit in zijn maag met de pro blemen in zijn sector. „Na zeven jaar crisis zijn deze berichten slecht voor alles en iedereen in de sector. We proberen er in Den Haag alles aan te doen om de ver hoging van het btw-tarief te voor komen en met betrekking tot Rus land kijken we met de ministeries van Economische Zaken en Bui tenlandse Zaken wat we kunnen doen." AMERSFOORT. Het laten thuisbe zorgen van gemeentelijk kap hout voor de open haard heeft het adjunct-hoofd stedelijk be heer van de gemeente Amers foort zijn baan gekost. Een buur man in zijn woonplaats Maurik tipte de fractieleider van de Amersfoortse SP, een partijge noot, die besloot er melding van te maken bij de gemeentesecreta ris. Na rechercheonderzoek is de ambtenaar te kennen dat hij op zoek moet naar een andere baan binnen of buiten de gemeente Amersfoort. De zaak kwam naar buiten door een brief van de Culem- borgse predikant Henri Veldhuis aan de Amersfoortse gemeente raad. De predikant steunt de ont slagen ambtenaar en geeft verder aan dat dergelijke praktijken al ja ren schering en inslag zijn in Amersfoort. Ook andere ambte naren zouden er zich schuldig aan maken. De gemeente Amersfoort wil niet reageren, maar bevestigt dat er een onderzoek loopt. Bij het beheer van parken en het aanleg gen van wegen worden jaarlijks vele kubieke meters hout afge voerd. Een pallet brandhout voor de open haard vertegenwoordigt een waarde van 200 tot 300 euro. De euro's rollen weer door Natasja de Groot -F •Hl Wr Peter Hein van Mulligen CBS Mark Rutte en zijn Saab 9-3 uit 1999. foto Leo Vogelzang -"ter...: e"""V. door Fred Vermeer door Eric van der Velden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8