Cultuurclubs in Sluis trekken samen op Glibberen en glijden bij het zwembad Molecaten heeft last van beperkende regels en fronsende bankiers ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Recreatiebedrijf heeft duurzame plannen voor Waterdunen bij Croede. Het moet vooral 'anders dan de rest' worden. Een huisje met een eigen watersysteem dat afval water zuivert en terug geeft aan de natuur? Mag niet: wc-water móet het riool in. En banken zo ver krijgen dat ze investeren in huisjes die over tien jaar weer wor den afgebroken? Poeh, een gemid delde hypotheek loopt toch dertig jaar...? Eigenlijk, verzucht directeur Cees Slager van recreatiebedrijf Molecaten, is onze samenleving helemaal niet klaar voor duur zaamheid. Toch staat die term cen traal in de plannen voor het nieu we recreatiepark in Waterdunen bij Groede, dat Molecaten daar over een paar jaar bouwt. Elet idee achter de plannen is al een poosje bekend, maar ze wor den steeds concreter. Dat moet ook wel, want over twee, maxi maal drie jaar staan de eerste huis jes in het recreatiepark. En die moeten vooral niet gaan lijken op de andere parken aan de Zeeuwse kust, benadrukt Slager. „Wat we wél willen, daarover zijn we al heel lang aan het nadenken. Wat we niet willen, weten we precies: meer van hetzelfde." Het moet anders; duurzamer. En daar wil het bedrijf best ver in gaan. Dat de woningen middenin de natuur komen te staan en er voor het ontwerp veel hout en glas wordt gebruikt, is niet zo bij zonder. Maar Slager vertelt ook over woningen van piepschuim, vloeren die zonnewarmte absorbe ren en die 's avonds weer afgeven, paden die 's avonds oplichten om dat ze overdag licht opnemen, en een afvalwatersysteem waarbij het water van een huisje ter plek ke wordt gezuiverd en herge bruikt kan worden. Het droom beeld: een zelfvoorzienend park waar geen buis, koker of kabel de parkgrens doorkruist. Wettelijke regels maken het ver wezenlijken van die droom niet gemakkelijk. Want een huisje zon der riool, dat mag helemaal niet. „En banken kijken ons vaak vreemd aan als we vertellen dat we een huisje na tien jaar weer willen afbreken. Want daar is de hypotheekmarkt niet op ingericht. Die gaat uit van dertig jaar." Toch zijn dat soort stappen no dig om de consument te blijven bedienen, benadrukt Slager. „Het is enorm lastig om de ontwikke lingen in de recreatiesector bij te houden, laat staan om die voor te zijn. Wat we wél weten: de veran deringen gaan snel. Over tien jaar zijn de huisjes die we nu willen neerzetten, alweer verouderd. Niet in materiële zin, maar wel in de ogen van bezoekers." En dus wil Molecaten die dan kunnen ver vangen, legt Slager uit. Dat bete kent dat het park niet gefinan- Molecaten hoopt de eerste woningen voor de zomer van 2017 te kunnen verhuren. Anders wordt het 2018. cierd kan worden zoals de Room potten en Landals van deze we reld dat doen: door hun huizen te verkopen aan investeerders. „Want dan heb je als parkeigenaar nauwelijks nog iets te zeggen over die woningen. Je krijgt het nooit voor elkaar om met al die honder den eigenaren overeenstemming te bereiken." Molecaten wil de huisjes dus zelf in eigendom houden. Kapitaal moet komen uit een 'grondfonds', waaruit beleggers rente krijgen uit de opbrengst van de grond. „Dat loopt redelijk, al staan ban ken en investeerders niet in de rij." De dreigende verhoging van de btw helpt ook niet mee, vertelt Slager. „Daardoor worden we straks vijftien procent duurder, zo simpel is het. Voor potentiële in vesteerders betekent dat een extra risico. Die zijn terughoudender." Slager houdt er daarom reke ning mee dat een deel van de wo ningen straks wel degelijk via de 'traditionele' manier aan de man moet worden gebracht. En om dat rioolgebod te omzeilen, daarvoor moet ook nog iets worden be dacht. „We denken eraan de huis jes op poten te zetten en ervoor te zorgen dat ze binnen een dag af te breken zijn. Dan zijn het geen 'ge bouwen' meer, maar vallen ze on der 'roerend goed'. Creatief? Ja, noodgedwongen. Maar dat moet dan maar. Wat vernieuwing be treft, doen we geen consessies." OOSTBURC. Culturele instellin gen en organisaties in de ge meente Sluis gaan regelmatig met elkaar overleggen over sa menwerking. Dat gebeurt op ini tiatief van wethouder Albert de Bruijn. De wethouder heeft de organi saties verdeeld in drie sectoren: muzikaal, museaal en 'overige'. „Met die laatste groep, waar on der meer de bibliotheek en de Stichting Johan Hendrik Van Da- Ie bij zitten, hebben we al een bijeenkomst gehad", licht De Bruijn toe. „De andere twee ko men nog aan bod." Tijdens de bijeenkomsten ko men de organisaties van elkaar te weten wat ze aan het doen zijn. „Daardoor werken ze niet langs elkaar heen aan dezelfde dingen en kunnen ze samen op trekken als ze daartoe mogelijk heden zien", legt De Bruijn uit. Het is niet de eerste keer dat De Bruijn partijen samenbrengt om te praten over samenwerking en een toekomstvisie. De D66- wethouder was ook initiatiefnemer van een stuur groep met vertegenwoordigers van clubs en instellingen in Aar denburg. Die praten regelmatig samen over de toekomst van dat stadje. KLOOSTERZANDE. Zwembad de Honte in Kloosterzande was giste ren voor Lars (8) en Luuk Brou wers (10) uit Kloosterzande nog leuker dan normaal. Hulst in Be weging had op de weide bij het openluchtbad verschillende op blaasbare attracties laten plaatsen. Van glibberige glijbanen af, op klimkastelen klauteren of balspe len op het veld. Het was de zevende keer dat Hulst in Beweging het zwembad omtoverde in een speelweide. Doel is de kinderen kennis te la ten maken met sporten en meer te laten bewegen. „Ik vind dit heel leuk" zegt Luuk, volgens eigen zeg gen toch al een vaste bezoeker van De Honte. „Ik woon op een boer derij en wij hebben zelf een zwembad, maar dit is veel leuker." DONDERDAG 25 JUNI 2015 door Martijn de Koning Cees Slager: „Over tien jaar zijn de huisjes die we nu willen neerzetten al weer verouderd. Niet in materiële zin, maar wel in de ogen van bezoekers." Impressie van hoe het er straks in Waterdunen uit zou kunnen zien. De woningen staan middenin de natuur en worden gemaakt van duurzame materialen. door Martijn de Koning Hoewel de broertjes Lars (r) en Luuk Brouwers thuis ook een zwembad hebben, is dit veel leuker, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77