Kapelle krijgt minder geld voor sociale taken Inwoners ergeren zich aan verpauperd hotel Fracties beweren dat er geen geld is en missen een onderbouwing Goes kan de 'leukste stad' worden BEVELANDEN en THOLEN 7 Museumbestuur wil extra geld om Fruitteeltmuseum in Kapelle te kunnen moderniseren. De gemeenteraad van Kapelle pie kert er niet over om het Fruitteelt museum honderd duizend euro extra te geven. De partijen zijn unaniem van mening dat dit niet het moment is voor zulke uitga ven en missen bovendien een goed onderbouwd plan. De gemeente Kapelle steekt elk jaar al honderdduizend euro in het Fruitteeltmuseum. Stichting Musea de Bevelanden vraagt één malig een ton extra om het mu seum te moderniseren. De collec tie zou aantrekkelijker moeten worden voor onder meer jongeren en toeristen. „Het museum verdient best een oppepper", vindt Pierre Krui- zinga (CU). „Maar het past totaal niet in het tijdsbeeld om nu een ton extra te geven." Die mening delen de andere fracties. „Het geld is er gewoon niet", stelt Peter Gan seman (Gemeentebelang), doe lend op bezuinigingen waarmee de gemeenteraad deze week in stemde. Zelfs Bas Pors (SGP), die tij dens de raadsvergadering nog een goed woordje deed voor het Fruit teeltmuseum, is kritisch. Wat hem betreft hoeft het museum, in tegenstelling tot andere instellin gen, geen tien procent van de sub sidie in te leveren. „Maar zelfs dat Zonder goede onderbouwing nemen we het verzoek niet eens in overweging. wordt al moeilijk. Laat staan dat we ze een ton extra geven. Dat is totaal niet aan de orde." Het stoort veel fracties ook dat het museumbestuur het verzoek heeft gedropt zonder een onder bouwd toekomstplan voor het mu seum. „Wij staan positief tegen over het museum, maar op deze manier nemen we het verzoek niet eens in overweging", stelt Si- wart Mackintosh (CDA). „We ne men het voor kennisgeving aan." Desondanks gooien de meeste partijen de deur niet helemaal dicht. De CU stelt dat de wens van het museumbestuur bij het vaststellen van de toeristische vi sie opnieuw kan worden bekeken. Met Gemeentebelang valt over een éénmalige extra subsidie te praten als de jaarlijkse subsidie daarmee omlaag kan. PvdA-fractievoorzitter Joyce Bommer ziet kansen voor het mu seum als het subsidiebeleid wordt veranderd. Daar diende haar partij deze week met succes een motie voor in. Een meerderheid van de raad wil onderzoeken of er naast langlopende subsidies ook eenma lige projectsubsidies kunnen wor den ingevoerd. Voor zo'n subsidie zou het museum wellicht in aan merking kunnen komen. „Maar op dit moment zijn wij er abso luut niet voor om het Fruitteelt museum een ton extra te geven", stelt ook Bommer. Een aantal fracties in de gemeente raad is daar wel bang voor, zo bleek dinsdag tijdens de behande ling van de kadernota. In dat stuk zijn immers flink hogere bedra gen opgenomen dan de gemeente nu blijkt te krijgen. Wethouder Herselman stelt dat niet zeker is dat dit tot problemen leidt. Volgens hem heeft het Rijk de korting opgelegd, omdat ze er daadwerkelijk van overtuigd is dat Kapelle minder geld nodig heeft voor het zogeheten 'sociaal do mein'. Daarin zitten taken op het gebied van onder meer jeugdzorg, zorg aan langdurig zieken en oude ren en reïntegratie. Kapelle heeft voor 2016 een be drag van 4,6 miljoen euro in de ka dernota gezet, maar het Rijk komt met slechts 3,8 miljoen euro over de brug. Pas later zal blijken of dit voldoende is. Volgens Herselman valt er nu nog geen zinnig woord over te zeg gen. Veel taken zijn pas begin dit jaar op het bordje van de gemeen ten gelegd, dus is nog onduidelijk hoeveel geld Kapelle er daadwerke lijk aan kwijt zal zijn. Zelfs in het najaar, als de begroting wordt vast gesteld, zal Herselman naar eigen zeggen nog geen duidelijkheid kunnen verschaffen. De raad vindt dat er geen schrijnende situaties mogen ontstaan als er niet voldoende geld van het Rijk komt. Met name de PvdA is bang dat het geld dat het Rijk overmaakt niet genoeg zal zijn. Om die reden diende de partij een motie in waarin het college wordt opgeroe pen om geld uit de algemene reser ve te gebruiken op het moment dat schrijnende situaties ontstaan. De motie werd aangenomen. En kel de WD stemde tegen. GOES. Goes maakt kans op de ti tel 'leukste kleine of middelgro te stad'. In een online zoektocht van Hotel Info staat Goes mo menteel op de tweede plek van de 22 geselecteerde plaatsen. Volgens het bedrijf zijn er naast de gebruikelijke populaire grote moderne steden ook veel mid delgrote plaatsen die zeker een bezoek waard zijn. De geselec teerde steden moesten minder dan 50.000 inwoners hebben en beschikken over een historisch stadscentrum en/of culterele in- stelling(en). Goes had gisteren 387 stem men, Etten-Leur was nog koplo per met 543. In Zeeland beho ren ook Middelburg, Veere en Vlissingen tot de kanshebbers, maar die hebben nog aanmerke lijk minder stemmen dan Goes. Op 7 juli wordt de win naar bekend. Stemmen kan via de website: HOEDEKENSKERKE. Inwoners van Hoedekenskerke storen zich mate loos aan de verpaupering van het voormalig hotel Westerschelde. Of tewel het 'Polenhotel', dat onder dak biedt aan Poolse arbeidsmigran ten. De gemeente wil samen met ei genaar en eventuele andere betrok ken partijen rond de tafel om te kij ken welke oplossing gevonden kan worden tegen verdere verloedering. Mitchel Vermeulen van de dorps raad vertelt dat ze bij de gemeente om twee redenen aan de bel heb ben getrokken. „De verpaupering van het markante gebouw én twee: wij vinden het gebouw niet be woonbaar genoeg voor de Poolse in woners." Het onkruid tiert er welig en de verlengsnoeren hangen langs de buitenmuur, wat volgens Vermeu len allemaal niet fraai oogt én bo vendien gevaarlijke situaties kan opleveren. Wie verantwoordelijk is voor de verloedering in en rond het gebouw, is volgens Vermeulen niet duidelijk. Het is een kat en muis spelletje geworden: de eigenaar wijst het uitzendbureau, waar de Polen voor werken, aan als verant woordelijke en vice versa. „Nie mand is van plan er geld in te ste ken en daarom gaan we samen met de gemeente op zoek naar de ver antwoordelijke", aldus Vermeulen. Wethouder Weststrate van de ge meente Borsele heeft toegezegd af en toe best te willen laten maaien of het pand een likje verf te geven, maar dat is slechts symptoombe strijding. „Volgend jaar is die muur De dorpsraad Hoedekenskerke zoekt naar een manier om de verpaupering van voormalig hotel Westerschelde een halt toe te roepen. weer geel." Er moet een permanen te oplossing komen waarbij ie mand de boel regelmatig onder houdt, aldus Vermeulen. En tot die tijd? „De sociale cohesie in ons dorp is goed, dus wie weet slaan we in de toekomst de handen in een en gaan we zelf aan de slag." De eigenaar van het pand was niet bereikbaar voor commentaar. DONDERDAG 25 JUNI 2015 Museum kan fluiten naar ton De veilingruimte van het Kapelse Fruitteeltmuseum. Als het aan het bestuur ligt, wordt het allemaal wat hipper, foto Mechteld Jansen door Rob Paardekam Siwart Mackintosh (CDA) door Rob Paardekam KAPELLE. De gemeente Kapelle krijgt volgend jaar een kleine ne gen ton minder van het Rijk voor het uitvoeren van haar sociale ta ken. Volgens wethouder Jon Her- selman betekent dat niet automa tisch dat de gemeente geld te kort zal komen. www. hotel.info/nl/citymoments/ top-city-voting-2015/ door Winnie de Witte-van Dam 0®l ®©®eesj»e®«< ®§®®e@®©«i< •5©00O©Ge®«« ..©©ooeee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74