M Halsema geeft opdracht universiteit terug Over vijf jaar iets minder dik Veteraan onderging dertien operaties na aanslag met bembom Het hypermoderne defensiepak had de gruwelijke verwondingen die Rahmon Zondervan opliep, wellicht kunnen voorkomen. 6 NIEUWS Dinsdag 10 juli 2007 is de dag die soldaat eerste klas se Zondervan van zijn leven niet meer vergeet. Sa men met zijn kameraden rijdt hij naar het marktplein in het Af ghaanse Deh Rawod. Het is er bloedheet. Bij de plaatselijke dok ter zouden ze even gaan informe ren of hij hulp kan gebruiken. Een missie die Zonder van op het lijf is geschre ven. „Ik ben juist in het le ger gegaan om iets te kun nen betekenen voor men sen in oorlogsgebieden. Het gevaar heeft mij geen moment tegengehouden. Je weet dat er een risico is Maar daar ben je niet voortdurend mee bezig." De situatie op het marktplein is rustig. Een colle ga moet welis waar een waar schuwingsschot lossen omdat een bromfietser op hen afrijdt en wei- n. uit 1 4* l gert te stoppen, maar dat blijkt een misverstand. De bestuurder heeft de patrouille echt niet ge zien. Zondervan gaat met een gerust hart de dokterspraktijk binnen. Maar op het moment dat hij weer naar buiten komt, gaat het vrese lijk mis. Er klinkt een enorme dreun. Zondervan wordt wegge slingerd. Hij ziet bijna niets meer, maar merkt dat zijn lies hevig bloedt. Hij wil een noodverband uit een broekzak pakken, voelt aan zijn benen, maar de voor kant van zijn broek is com pleet weggeslagen. Met hulp van toegesnelde colle ga's probeert hij de wond alsnog te stelpen. Zijn rechteroog blijkt zo ernstig beschadigd dat hij er nooit meer mee zal kunnen zien. Zondervans benen, armen en gezicht zitten onder de scherfwon- den. Alleen zijn bo venlijf is gespaard gebleven, dankzij het kogelwerende vest. In de 2,5 jaar na de aanslag wordt Zonder van dertien keer geopereerd aan zijn verwondingen. De dader had ko- gellagertjes in zijn zelfgemaakte bom gestopt. De scherfwonden zaten over bijna zijn gehele lichaam. Door de klap zaten zelfs de stukjes boxershort in zijn lichaam. De artsen hebben puik werk af geleverd. Behalve de littekens heeft hij geen last meer van die scherfwonden. Veel erger is dat hij zijn oog moet missen, hoewel hij een ballistische bril droeg. „Achteraf was ik zo blij met die bril. Als ik die niet op had, was ik nu waarschijnlijk aan beide ogen blind geweest", zegt hij. Het verhaal van Zondervan staat niet op zich, blijkt uit een on derzoek waarop Rigo Hoencamp onlangs promoveerde. Hij analy seerde voor het eerst alle 199 Ne derlandse gewonden op het slag veld in Afghanistan. Daaruit bleek dat 85 procent gewond was ge raakt door explosieven, veel meer dan in andere missies. „Tot de mis sie in Afghanistan hadden we vooral te maken met schotwon den. Nu gebruikte de vijand berm- bommen en waren er zelfmoord aanslagen. Dat geeft heel ander let sel. Sommige militairen hadden tientallen scherfwonden." De meeste militairen raakten gewond aan hoofd, armen en be nen. Het nieuwe gevechtspak dat defensie deze maand bestelt, moet hen hiertegen veel beter bescher men. Straks zijn ook nek, keel, schouders, bovenarm en het kruis beschermd. Afhankelijk van de dreiging kunnen soldaten kerami- De scherfwonden zaten over bijna zijn gehele lichaam. Door de klap zaten zelfs de stukjes boxershort in zijn lijf sche platen in hun pak stoppen. Defensie zoekt nog naar een bete re helm. Die moet ook voorkomen AMSTERDAM. De commissie die on der leiding van oud-politica Fem ke Halsema de financiën van de Universiteit van Amsterdam (UvA) zou doorlichten, ziet daar vanaf. De commissie vreest dat ze geen onafhankelijk onderzoek kan doen. Dat staat in een brief van de commissie aan het bestuur van de UvA, die universiteitsblad Folia gisteren heeft gepubliceerd. De commissie meent dat de on afhankelijkheid op de tocht staat doordat ze 'ook de verschillende organisaties en actiegroepen die ons hebben gevraagd, moeten re presenteren'. „Dit laatste is strij dig met onze onafhankelijkheid en hindert ons om tot gezagheb bende conclusies te kunnen ko men." In de brief wordt ook ge sproken van 'een weeffout' in de vorm van de secretaris van de commissie, die 'tegen de wens van een aantal commissieleden ook is voorgedragen als commis sielid'. De brief is ondertekend door voorzitter Halsema, Victor Eiff, Hester Bais, Hendrik van Moorsel, Dick Schuiling en Paul Wouterse. De financiële commissie was een van twee commissies die dit voorjaar zijn ingesteld nadat stu denten actie voerden in onder meer het Maagdenhuis. De andere commissie bekijkt de bestuurs structuur van de universiteit. De afspraak vloeit voort uit het akkoord dat de voedselsector vorig jaar sloot met minister Edith Schippers (Volksgezond heid, WD). Daarin werd afge sproken de hoeveelheid zout, verzadigd vet en suiker uit le vensmiddelen te beperken. Het verminderen van het aan tal calorieën gebeurt bij frisdran ken onder meer door er minder suiker in te doen of suiker door zoetstoffen te vervangen. Om con sumenten te laten wennen, zullen Het ambitieniveau van de frisdrankproducenten lijkt mager. In veel fris zit al minder calorieën dan voorheen de meeste fabrikanten dat in stap pen doen, zodat ze het verschil niet merken. Brancheorganisatie FWS spreekt van een ambitieuze doel stelling. „Productontwikkeling kost veel tijd en we willen niet aan kwaliteit inboeten", stelt direc teur Raymond Gianotten. Volgens hem is het zeer lastig om het aan tal calorieën te verminderen zon der dat dit ten koste van de smaak gaat. De grote woorden ten spijt lijkt het ambitieniveau van de fris drankproducenten in werkelijk heid mager. De tien procent reduc tie geldt ten opzichte van 2012; veel producenten hebben de afge lopen jaren het aantal calorieën al beduidend verminderd. Neem FrieslandCampina, waar een pak DubbelFriss al 25 procent minder calorieën telt en Taxi 23 procent. De Consumentenbond is dan ook niet onder de indruk. „Tien procent minder calorieën is be- Veilig tegen scherven door Raymond Boere Rahmon Zonder van. foto Bram Petraeus Bescherming voor schouders en nek Radio met gps-ontvanger Tablet Tasjes: radio, gps, tablet, munitie en andere accessoires (ter grootte van een colafles) Verrekijker/ nachtkijker Display met informatie over situatie op de grond E-lighter Kan 1 Itr diesel omzetten in 48 u elektriciteit voor alle elektronica in het pak (zit in rugzak). Rugzak door David Bremmer ROTTERDAM Een glas cola, si nas, cassis of andere frisdrank moet uiterlijk over vijf jaar 10 procent minder calorieën bevat ten. Die ambitie heeft de geza menlijke frisdranksector giste ren bekendgemaakt. Alle produ centen doen mee, ook Ameri kaanse giganten als Coca-Cola en Pepsi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6