Vandalen hebben het gemunt op 't Gorsje Jeelz staat voor rock-'n-roll en hechte vriendschap Jubileumviering watersportclub staat in het teken van de Tour SCHOUWEN-DUIVELAND 7 De WV Burghsluis bestaat 35 jaar en dat wordt met een open dag op zondag 5 juli gevierd. Meteen toen bekend werd dat de Tour op Neeltje Jans zou finishen, heb ben we de koppe ling met ons 35-jarig bestaan ge legd", vertelt havenmeester Ad de Hamer van de watersportvereni ging Burghsluis. „Resultaat is dat we nu de stichting Behoud Hoog aars een weekeinde op visite heb ben." De stichting ligt zaterdag 4 juli met vier hoogaarzen, waaronder de YE36, in Burghsluis. De leden van de jubilerende watersportvere niging mogen dan meevaren. De Hamer: „Zondag 5 juli komen er nog vijftien klassieke schepen, zo als stoomsleper Hercules, bij. Die gaan vanaf een uur of twee bij de nadering van het Tourpeloton voor mooie tv-plaatjes zorgen. Vóór die tijd liggen ze in onze ha ven en zijn ze te bezichtigen voor bezoekers van de open dag." Bij de haven staat dan een grote feesttent, waar op grote schermen de aankomst van de Tour bekeken kan worden. „De gemeente draagt hieraan bij en daarom laten wij met een aantal vlaggen zien dat we een band met Schouwen-Dui- veland hebben", vult Dave Borst lap, de andere havenmeester, aan. De twee zijn ervan overtuigd Schepen bezichtigen, maritieme markt bezoeken en Tourfinish bekijken bij jubileum feest van VW Burghsluis dat ze in het mooiste haventje van Nederland werken: „Kijk eens bui ten. Bruinvissen, zeehonden, het strandje, het koepeltje en de Plom pe Toren." De WV Burghsluis werd in 1980 opgericht door sport vissers die hun bootjes afmeerden in deze voormalige landbouwha- ven. De club telt 210 leden en be schikt over 145 vaste- en 55 passan tenligplaatsen. De Hamer: „We ontvangen ongeveer drieduizend passanten per jaar. In het hoogsei zoen soms wel honderd per dag." De vereniging organiseert jaar lijks de openingstocht, de viswed strijd, een barbecue, een mossel avond, maritieme cursussen en twee keer per jaar een ruilbeurs. In het jubileumweekeinde wordt overigens ook een maritieme rom melmarkt gehouden. „De club draait op vrijwilli gers," zegt Borstlap, die net als De Hamer en nieuwe collega Henry Duijster vrijwillig havenmeester is. Alleen in de zomer krijgen de drie een vergoeding. De haven meesters verwachten nog meer passanten nu het Oliegeultje voor de scheepvaart wordt heropend. „Niet dat het veel tijdwinst ople vert," zegt De Hamer. „Bij gun stig tij ben je hooguit een half uur eerder bij de Roompotsluis dan wanneer je via Zierikzee vaart." Banners die met een stanleymes kapot zijn gesneden, borden die kapot worden getrapt en vlaggen masten die worden omgeduwd: al diverse keren hebben onbeken den zich op de signing van 't Gorsje uitgeleefd. „De kosten zijn nog het minst erg, het is vooral heel erg frustrerend. Wie doet zoiets en waarom?", vraagt Van der Kruk zich af. Het lijkt om een gerichte actie te gaan. Van de serie paviljoens op een rij 'Heel frustrerend is dit Dan denk ik ook: als er iets is, maak je dan bekend en praat er gewoon met me over* is Beachclub 't Gorsje steeds het haasje. „Dan ga je toch naden ken. Boze klanten? Die hebben we niet. Concurrenten? Dat kan ook niet; we gaan hier hartstikke leuk met elkaar om." Personeel en ex-personeel is door de poli tie gescreend en ook daar lijkt niets loos. En dan is er nog een clubje mensen uit Ouddorp dat klaagt over geluidsoverlast op de Brouwersdam. „Maar dat zijn op zich nette mensen. En die klach ten gaan ook niet alleen over 't Gorsje. Frustrerend. Dan denk ik ook: als er iets is, maak je dan be kend en praat er met me over." Politie en beachclubmedewer- kers hebben na de eerste vernie lingen de boel extra in de gaten gehouden. Die bewaking wordt nu weer opgevoerd. Het is een lastige plek, daar aan de Brou wersdam. De parkeerplaats is 's nachts uitgestorven. Het strand paviljoen zelf ligt er - met came ra's en alarmering én slaapdien- sten - veiliger bij. Van der Kruk heeft de vernielingen wereldkun dig gemaakt op Facebook en hoopt ook op die manier iets wij zer te worden. „Help mee, houd de boel in de gaten. En als je een tip hebt, meld het bij de politie", motiveert hij. Ze kennen elkaar al van peuter af aan. Maar vrien dinnen werden ze pas een jaar of twintig gele den, in de bus van Bruinisse naar Rotterdam, waar ze destijds alle bei werkten. Daar bleef het voor Jenneke van Opijnen en Els Vroegop (beiden 43 jaar) niet bij. Want ook muzi- Jenneke heeft een warme countrystem en kletst de boel aan elkaar. Els: 'Ze heeft praatjes genoeg' kaal had het tweetal een klik. Zangduo Jeelz kwam daaruit voort. Jeelz viert in juli het eerste lustrum. Al die 'rock-'n-roll' heeft de vriendschap niet aangetast. „Jen neke is nu op vakantie en ik mis haar dan echt wel. We whatsap- pen voortdurend", valt Els met de deur in huis. Ze zaten op verschil lende scholen en volgden verschil lende vervolgopleidingen, maar Els: 'Ik zou niet zonder muziek kunnen. Ik ben er dagelijks mee bezig, maar Jenneke is dat nóg meer dan ik' vanaf dat ze samen 'busten' was het tussen de twee dikke mik. Els zong - vóór Jeelz - in een rock band en Jenneke maakte jarenlang deel uit van de allroundfeestband 't Bruust. Toen deze band stopte, kwam de al jaren gekoesterde wens om een keer samen iets te doen een stap dichterbij. „En we werden gelijk geboekt door een ca fé, dus toen moesten we ook wel." Inmiddels hebben de zangeres sen een breed en gevarieerd reper toire paraat en trekken ze met ei gen geluidsapparatuur en orkest band dwars door Zeeland. „We hebben het ook weieens met een band geprobeerd, maar dit is voor ons nog steeds het ideale plaatje. Wel is het leuk om af en toe aan een project mee te doen", verwijst Els Vroegop naar de recente editie van Anywave in Brogum. Daar vormden de zangeressen van Jeelz met andere bekende Schou- wen-Duivelandse muzikanten de Anywaveband. Ondertussen heeft Jeelz al overal en nergens gestaan en altijd met goede zin. „Het kost veel tijd maar het geeft ook veel voldoening. Altijd als we in de au to terug zitten, zijn we enthou siast." DONDERDAG 25 JUNI 2015 Gele koorts in Burghsluis door Ton van den Nouweland De havenmeesters Ad de Hamer (links) en Dave Borstlap van de jubilerende WV Burghsluis zijn al in feeststemming, foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman BROUWERSDAM. 'Bizar en frustre rend', noemt eigenaar Henk van der Kruk van Beachdub 't Gorsje aan de Brouwersdam het. Sinds 11 april hebben vandalen het sys tematisch voorzien op de banners en bordjes van zijn paviljoen op de parkeerplaats bij de strand- overgang. Afgelopen maandag was het opnieuw raak. Henk van der Kruk. eigenaar door Esme Soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66