Nieuwe vechtsportautoriteit kan nog dit jaar aan de slag meer moet doen om CO*-uitstoot te verlagen is speldenprik NIEUWS 5 Zaak Badr Hari weer uitgesteld Koe Tolbert 568 gered van slacht zaal toen het verrassende vonnis werd uitgesproken. Wel is nog beroep mogelijk. „Het hek is nu van de dam", denkt Minnesma. „Ook in andere landen kunnen burgers hun overheid nu via de rechter dwingen meer te doen aan de klimaatverandering." Milieudefensie en Greenpeace spraken gisteren van een 'histori sche' overwinning. In buiten landse media werd het als groot nieuws gemeld. De overheid heeft nu drie maanden om in beroep te gaan. „Al zou ik dat een minachting naar de burgers vinden", zegt Minnesma. Zo'n beroep maakt wel kans, denkt Jonathan Ver- schuuren, hoogleraar klimaat- recht aan de universiteit in Til burg. „De rechtbank is er met grote stappen doorheen gegaan. Het hof in Den Haag zal zorgvul dig zijn. Ik vraag me af of dit von nis een hoger beroep zal overle ven." Tijd is de grootste kopzorg voor de regering. „Er is nog min der dan vijf jaar om de CO •-re ductie voor elkaar te krijgen. Voor je een windmolenpark hebt, ben je al een paar jaar ver der. Mocht het niet lukken dan faalt de overheid in de uitvoe ring van het vonnis. Iemand die dan aantoonbaar schade heeft ge leden door klimaatverandering en tegen de staat gaat procede ren, wint de zaak gegarandeerd." Toch reageert het kabinet gere serveerd op het vonnis. „Wat de ze uitspraak voor de Nederland se Staat betekent, gaan we nu be studeren", aldus PvdA-staatsse- cretaris Mansveld (Milieu). De bewindsvrouw wil de klimaat verandering ook aanpakken, en volgens haar kan dat het beste door binnen Europa afspraken te maken en zo veel mogelijk lan den mee te krijgen. Want: „De oorzaken en gevolgen beperken zich niet tot Nederland." Een meerderheid van de Ka mer wil weten wat Rutte II gaat ondernemen. „Helaas heeft dit kabinet meerdere keren haar am bities verlaagd", constateert D66'er Stientje van Veldhoven. „Zo blijven we voor onze fossiele brandstoffen afhankelijk van on- VVD waarschuwt dat ongebreidelde verduurzaming de economie niet mag schaden betrouwbare regimes als Rus land en Saoedi-Arabië." Van Veldhoven ziet, zoals veel andere Kamerleden, vooral brood in iso latie van woningen en kantoren en een 'groener' belastingstelsel, dat duurzaam investeren fiscaal stimuleert. Volgens de SP krijgt het kabi net van de rechter 'een lesje in nederigheid'. Parlementariër Eric Smaling: „Lef loont! Duur zaam leven is vanaf nu definitief geen modegril meer, maar de maat der dingen." De socialist denkt dat vooral minder win ning én gebruik van gas kunnen bijdragen aan lagere CO «-uit stoot. Regeringspartij VVD is kri tisch over de uitspraak. De libera len waarschuwen dat ongebrei delde verduurzaming de econo mie niet mag schaden. „Het is van belang een balans te houden tussen welvaart en werkgelegen heid en een reductie van uit stoot. Beide moeten samengaan, anders is het Nederland armer, de wereld warmer." Mondiaal gezien stelt de uit stoot van Nederland weinig voor, bekent hoogleraar Ver- schuuren. „Als je klimaatverande ring echt wilt aanpakken, heb je grote vervuilers als China en de Verenigde Staten nodig. Dat lukt alleen door internationaal afspra ken te maken. Dit vonnis zou je een speldenprik kunnen noe men. Het is goed dat die is uitge deeld. Nederland bungelt op alle klimaatlijstjes onderaan en dat is bijzonder gênant." Al bijna drie jaar geleden zou kick bokser Badr Hari in de Amster dam Arena miljonair Koen Eve- rink in elkaar hebben geslagen, maar de juridische afhandeling daarvan werd gisteren weer uitge steld. Vanwege 'trieste fami lie-omstandigheden' rond de vechtsporter werd het hoger be roep bij het Gerechtshof in Am sterdam aangehouden. Badr werd zestien maanden geleden vanwe ge vijf mishandelingen veroor deeld tot een jaar cel waarvan hij al ruim de helft in voorarrest had gezeten. Hij ging in hoger beroep, net als het Openbaar Ministerie, dat de straf te laag vond. Badr ont kent de meeste mishandelingen. De koe Tolbert 568 is gered van de slacht en verhuist half augustus naar een koeienrusthuis in Fries land. De Partij voor de Dieren en de Stichting Hanna hebben dat gis teren afgesproken met de faculteit diergeneeskunde in Utrecht. De 13 jaar oude koe was te oud en zou ge slacht worden. Door donaties kan de koe haar laatste jaren in rust be leven. Tolbert 568, die woont op de biologische boerderij De Tolak- ker van de universiteit, gaf onlangs haar honderdduizendste liter melk. De Partij van de Dieren en Stichting Hanna richtten een Face- bookpagina op om haar te redden. Daar meldden ze gisteren dat de crowdfundingactie een succes is. De vechtsportsector kwam giste ren in Amsterdam bijeen om te praten over een keurmerk voor vechtsportscholen en uniforme richtlijnen voor vechtsportevene menten. De vechtsporters streven naar groei en een beter imago voor hun sport. Burgemeester Van der Laan werd op het symposium verrast door voormalig kickbokser Er nesto Hoost. De viervoudig Ki-kampioen reikte hem met an dere topsporters een kampioens belt uit, een enorme gordel voor ti telhouders. „Als kampioenen wil len we u kampioen van Neder land maken, omdat u zich de laat ste jaren zo heeft ingespannen om onze sport mooier en beter te ma ken", zei Hoost. De deelnemers van het sympo sium omarmden het plan nog dit jaar een vechtsportautoriteit op te richten. Daaronder vallen onge veer tien bonden voor kickbok sen, Muay Thai en Mixed Martial Arts (MMA). De vechtsportautori teit richt zich op toezicht op licen ties voor de trainers, de coaches en de scheidsrechters. Van der Laan herhaalde zijn eerder ge maakte excuses aan de sector. Hij noemde het dom dat hij zich in het verleden te veel focuste op misstanden rond de sport en de criminele sfeer die rond vechtsportgala's hangt. Marloes Coenen, meervoudig wereldkampioen MMA en sport schoolhouder, zei te hopen dat een keurmerk bij kan dragen aan een veiliger sportklimaat. Ki-kam- pioen Hoost: „Ik vind het ver schrikkelijk dat de sport continu negatief in beeld is geweest. Bij in cidenten vallen prestaties weg. Die prestaties mogen wel meer ge hoord worden." DONDERDAG 25 JUNI 2015 klimaatuitspraak rechter Urgenda-directeur Marjan Minnesma en de advocaten vieren de uit spraak van de rechter, foto Peter De Jong/AP AMSTERDAM UTRECHT AMSTERDAM. De nieuwe landelijke vechtsportautoriteit die toezicht moet houden op regulering van de vechtsporten kan dit jaar aan de slag. Dat is een van de uitkomsten van het symposium 'Regulering vechtsport is samenspel'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5