Grieken witheet na afwijzen hervormingsplannen Hoogleraar: vonnis dat kabinet Directeur Urgenda blij met klimaatuitspraak. Oppositie wil meer ambitie op milieugebied. 4 NIEUWS Dekker 'Eigen leraar kijkt examen eerst na' Punten voor actie MS Noren vinden oorlogswrak NS koopt duizenden ov-fietsen Al na twee uur vergaderen ging de eurogroep gisteravond zonder resultaat uiteen. Bedoeling was de Griekse premier Tsipras en de lei ders van de kredietverleners de ge legenheid te gevenin kleine kring en op het hoogste niveau verder naar een oplossing te zoeken. De eurogroep zelf gaat vanmid dag om 13.00 uur verder. „We heb ben helaas nog geen akkoord", al dus voorzitter Jeroen Dijssel- bloem nadat hij zijn collega's van de eurozone had bijgepraat. „Zo nodig werken we de hele nacht door." Griekenland en de schuldeisers liggen ver uiteen over de aanpak van Griekenland om zijn kwakkel ende economie weer op de been te helpen en zichzelf in staat te stellen zijn miljardensteun terug te betalen. Brussel en het IMF vin den dat daarvoor verdere bezuini gingen nodig zijn, Griekenland zelf denkt het op te lossen met las tenverzwaringen. Die twee mars routes liggen zover uiteen dat waarnemers gisteravond niet met een veel compromismogelijkhe den zagen. Bovendien is intussen de sfeer tussen de partijen nogal bekoeld. Premier Tsipras reageerde woe dend toen Brussel gisteren zijn eerst redelijk positief ontvangen voorstellen van maandag afwees en vergaande wijzigingen eiste. De harde lijn komt van het IMF. Dat is kwaad omdat de Griek se pensioenen, waarop 1 miljard euro zou moeten worden bezui nigd, vrijwel buiten schot blijven. Ook vreest het IMF dat nieuwe belastingen voor rijken en bedrij- 'We hebben helaas nog geen akkoord. Zo nodig werken we de hele nacht door ven te weinig opleveren en groei in de weg staan. Premier Tsipras reisde spoor slags naar Brussel, na eerst in Athene nog een venijnige verkla ring te hebben afgelegd. „Deze merkwaardige houding kan twee oorzaken hebben: of ze willen geen akkoord, of ze dienen specia le belangengroepen in Grieken land." Volgens Tsipras is het nooit eer der gebeurd dat de schuldeisers al- ternatieve voorstellen afwezen. De hevig verontwaardigde Griek verwees daarbij naar de voormali ge probleemlanden Ierland en Por tugal, die met hun schuldeisers in alle rust alternatieve bezuinigings maatregelen overeen kwamen. Door de harde opstelling van het IMF en de soepeler houding van de Europese Commissie en Europese Centrale Bank treedt voor het eerst een klein schisma op in het front van krediet verleners. Brussel zou er wel oren naar hebben zonder het IMF ver der te gaan, maar Duitsland en Ne derland liggen daar dwars voor. De aanwezigheid en financiële deelname van het IMF is hun ga rantie dat er in het technische overleg niet te snel concessies wor den gedaan. „Op die manier is ook de rest van de wereld erbij betrok ken", aldus de Belg Van Overt- veldt. Omgekeerd stuurt het IMF de laatste tijd voorzichtig aan op schuldkwijtschelding, een idee waarvan Duitsland en Nederland weinig moeten hebben. In een interview met het Fran se tijdschrift Challenges zei IMF-chef Lagarde gisteren dat Griekenland ingrijpend moet her vormen, maar dat de schuldeisers de Griekse schuld houdbaar moe ten maken. Veel mogelijkheden dat zonder kwijtschelding te doen zijn er niet meer. Eerder hintte ook haar hoofdeconoom Olivier Blanchard al voorzichtig op kwijt schelding. De verwachtingen van diverse ministers onderweg naar de euro groep waren al niet hoog gespan nen. „Ik zou zeer positief verrast zijn als we vannacht een akkoord hebben. Dit zijn geen snelle beslis singen", aldus de Finse oud-pre mier, nu minister van Financiën, Alexander Stubb. Vandaag komen in Brussel ook de 28 staats- en regeringsleiders bijeen voor een top die al maan den eerder was gepland. Formeel hoeven zij alleen kennis te nemen van een akkoord in de eurogroep, maar bij ernstige problemen - zo als eind vorige week, toen de euro groep compleet vastliep - kunnen de leiders van de negentien euro landen het proces een duwtje ge ven. De Europese leiders verlaten Brussel morgen aan het begin van de middag. Uiterlijk dan moeten de Griekse kaarten zijn geschud. Leraren blijven de eindexa mens van hun eigen leer lingen als eerste nakijken. Staatssecretaris Sander Dekker (Onderwijs) wilde dat een externe docent voortaan de eerste correc tie doet waarna de eigen docent de tweede controle zou uitvoeren. Maar hij ziet er in ieder geval het ko mende jaar van af om de huidige volgorde om te draaien, zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Wel wil hij dat het nakijken zorg vuldiger gebeurt, want er glippen nu nogal wat fou ten doorheen, blijkt uit on derzoek. Eigen docenten kijken soms 'bedoeld of on bedoeld' soepeler na dan de tweede corrector, zei hij. Bovendien gebeurt de tweede correctie nu vaak steekproefsgewijs. Dekker wil dat ze dit volledig en zorgvuldig doen. Hij ver wacht wel betrokkenheid en de inzet van iedereen in de onderwijssector om de correctie daadwerkelijk te verbeteren. Na het examen van 2016 doet hij opnieuw onderzoek. Als de uitkom sten niet zijn verbeterd, overweegt hij alsnog maat regelen door te voeren. Een groep studenten van de Universiteit van Am sterdam (UvA) heeft stu diepunten gehaald door geld op te halen voor de stichting MS research, voor onderzoek naar de ziekte multiple sclerose. De derdejaars psychologie studenten kwamen er zo achter dat mensen het liefst geld geven voor een slachtoffer of patiënt die zelf actie voert, die dat niet alleen voor zichzelf maar ook voor anderen doet en die zelf geen schuld heeft aan zijn situa tie. Noorse amateurduikers heb ben voor de kust van Noorwe gen het wrak van het Duitse oorlogsschip Rio de Janeiro ge vonden. Het stoomschip werd op 8 april 1940 door een Pool se onderzeeër tot zinken ge bracht. Het schip, dat wapens en soldaten aan boord had, maakte deel uit van de 'opera tie Weserübung', de Duitse aanval op Denemarken en Noorwegen. Duikers waren al jarenlang op zoek naar het wrak. Toen ze een scheepslan taarn vonden met daarop het nummer van de Rio de Janei ro, wisten ze dat ze het schip gevonden hadden. De NS koopt zeker drieduizend ov-fietsen. De vraag stijgt heel snel, dus moet de vloot worden uitgebreid, meldde de vervoerder gisteren. De NS heeft nu 8.500 huurfietsen op zijn stations staan. Volgens de NS maken mensen elk jaar ruim anderhalf miljoen ritten met de ov-fietsen die er nu zijn. Dat stijgt waarschijnlijk met twee honderdduizend per jaar. Vijf be drijven zijn in de race om de nieu we fietsen te leveren: Batavus, Bi- kes2go, Louis Verwimp, Big Who lesale en Verstegen Van Zuiden. NS wil niet zeggen hoeveel geld er mee gemoeid is. Reizigers kunnen half juli de fietsen van de kandida ten uittesten bij station Utrecht CS. Dat telt ook mee in de beoor deling, zegt de NS. De NS knapt ook ongeveer duizend ov-fietsen per jaar op. DEN HAA. „Bizar. De rechter zei exact wat wij zeggen." Marjan Minnesma, directeur van de stichting Urgenda, die de kli maatzaak tegen de staat aan spande, is blij. „Hij ziet dat klimaatverandering een zeer ernstig probleem is. Dat de we tenschap duidelijk genoeg is over de gevolgen ervan. Toen klonk dat de Staat daarom bin nen vijf jaar voor 25 procent minder CO •-uitstoot moet zorgen. Yes!" Ze mocht geen geluid ma ken in de zaal. „Dus gooide ik mijn arm maar in de lucht. Ik had na afloop de tranen in mijn ogen staan." De rechtbank in Den Haag was er gisteren glashelder over: Nederland moet veel meer doen om het dreigende gevaar, veroorzaakt door de kli maatverandering, te keren. De Staat heeft daarbij een zorg plicht de uitstoot van broeikas gassen in te dammen. Op basis van het beleid dat Nederland nu voert, is in 2020 een CO •-vermindering van maximaal 17 procent bereikt. Dat is ver onder de 25 tot 40 procent die de klimaatweten schappers nodig vinden voor de geïndustrialiseerde landen. De rechter vindt dat Neder land geen excuus meer heeft en er een schepje bovenop moet doen. De Staat moet er voor zorgen dat de uitstoot in Nederland in 2020 ten minste 25 procent lager is dan in 1990. De kosten zouden 'niet onaan vaardbaar hoog' zijn. Klimaatactivisten klapten en juichten in de volle rechts door onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL Griekenland en zijn schuldeisers zijn gisteren opnieuw diametraal tegenover elkaar ko men te staan. Na het optimisme van maandag zijn de onderhande lingen met het bijna failliete land onverwacht een nieuwe fase inge gaan, waarin beide kampen zich bikkelhard opstellen. Jeroen Dijsselbloem eurogroep De Griekse minister van Financiën, Yanis Varoufakis, bij de vergadering van de eurogroep. De Grieken en de schuldeisers staat recht tegenover elkaar. foto Philippe Wojazer/Reuters DEN HAAG AMSTERDAM OSLO UTRECHT Een van de huidige ov-fietsen. foto Angeliek de Jonge door Edwin van der Aa en Gerben van 't Hof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4