Zoek het beste van twee werelden Strijd tegen het water BUITEN 16 b Jü -'lÉKMfeï* Zeeuwen in de buiten Neem maar eens een kijkje in Oostkapelle, op dinsdag. Of op vrijdag in Zoutelande. Dan is de kans groot dat u bij vakantiewoningen de onder houdsploeg van tuinbedrijf Bosman aan het werk ziet. Op de foto staat Joost van der Maas, hij is 25 jaar en hovenier. Met een bladblazer blaast hij de paadjes schoon bij een vakantievilla in Oostkapelle. Zodat de eigenaren of huurders in een aangeharkte omgeving van hun Zeeuwse zomer kunnen genieten. Gras maaien en onkruid wieden horen tot de vas te onderhoudswerkzaamheden. Wat de zomer betreft gaat het volgens de hovenier niet hard. De echte zomerbeplan- ting staat nog steeds niet in volle bloei. Droog is het wel, althans tot een paar dagen geleden. De gazons worden bruin, consta teert Joost. Maar sproeien, dat doen ze als tuinbedrijf eigenlijk nooit. Het onderhoud van tuinen bij vakantiewoningen is volgens Joost een serieuze tak van het bedrijf. Het in de buitenlucht bezig zijn, vindt hij de grootste charme van zijn beroep. Werken met en in de natuur, elke dag, wie kan zich wat mooiers voorstellen? Natuurjournaal doorChiel Jacobusse HETZEEIM LANDSCHAP Een paar weken geleden werd in deze rubriek be schreven hoe onze jonge koolmeesjes aan hun eind kwamen na uitgebreid gebruik van de gifspuit in de omgeving. Dat heeft heel wat tongen los ge maakt. Enerzijds instemmende reacties van mensen met soortge lijke ervaringen; anderzijds kri tiek van mensen die zelf met land bouwgif werken, die het te kort door de bocht vonden om zo'n di rect verband te leggen. Dat laatste OPROEP U EN UW FOTO klopt ook wel een beetje: bewij zen kan ik natuurlijk niets, hoe wel ik de dag voordat de meesjes dood gingen mijn vrees al had uit gesproken. Maar dat is eigenlijk niet waar het om gaat. En het gaat er al helemaal niet om, om wie dan ook met de beschuldigende vinger na te wijzen. De intensieve landbouw zoals die in Nederland gebruikelijk is, is gericht op maximale opbrengst. En dat leidt tot een enorme teloor gang van de natuur op het platte land. Daar kun je niet de indivi duele boer op aankijken; dat heeft te maken met keuzes die wij met z'n allen maken. De maatschappij vraagt om producten die weinig kosten en bovendien van ieder smetje vrij moeten zijn. Een don ker plekje op een appel of een gaat je in de koolbladeren willen we ge woon niet. De markt (wij dus) wil producten van hoge kwaliteit voor zo weinig mogelijk geld. De boer voldoet daaraan en dat kan niet zonder het gebruik van aller lei 'gewasbeschermingsmiddelen', zoals ze eufemistisch genoemd worden. En de natuur is daarvan de dupe - steeds meer en steeds verder gaand. Je kan die achteruitgang (en het verband met het gebruik van landbouwgif!) laten zien in statis tieken met een wetenschappelijke kwaliteit, die niet het minste spoortje van twijfel overlaten. Maar grafieken en statistieken zijn afstandelijk en een rechtstreekse confrontatie met dode jonge vo gels is toch even wat anders. De praktijk laat zien dat landbouw en natuur steeds verder uit elkaar groeien, in die zin dat er van na tuur in gewone akkers en weilan den nauwelijks iets over blijft. Het is bijzonder moeilijk om daar wat aan te veranderen. Het is vrij mak kelijk om op een natuurakker de klaprozen en korenbloemen niet uit het zaad te filteren, zodat de akker een lust voor het oog is en ieder jaar mooier wordt. Dat doet Het Zeeuwse Landschap bijvoor beeld op het afgebeelde akkertje langs de Reeweg in de Yerseke Moer. Zingende leeuweriken han gen erboven, en dat levert alom positieve reacties van passanten op. Vraag niet wat er dan nog aan oogst overblijft want dat is vrijwel niets. Voor een vakbekwame boer is het ook niet zo'n heksentoer om een mooi, onkruidvrij graanveld te realiseren, maar je zult daar geen leeuwerik of klaproos meer in vinden. Wat je graag zou wil len is juist het beste van die twee werelden: agrarische productie die bewust ruimte creëert en ruimte laat voor natuurwaarden. Ook daar is Het Zeeuwse Land schap, in nauwe samenwerking met agrariërs volop mee bezig. Uit de Zeeuwse klei Al eeuwen staat de strijd tegen het water centraal in het leven van de Zeeuwse kust bewoner. Illustratief is het ont staan van de Noordzee. Tot elf duizend jaar geleden liepen on ze voorouders nog onbekom merd naar Engeland. Het einde van de ijstijden kenmerkte zich door het afsmelten van grote delen van de noordelijke ijskap pen. Dit veroorzaakte een ster ke stijging van het zeewaterni veau, die de vlakte tussen Enge land en Nederland onder water zette. Ook grote delen van het huidige Zeeland raakten over spoeld. Op Walcheren vinden we duidelijke sporen van bewo ning vanaf de ijzertijd, zo'n 2800 jaar geleden. Archeologen vonden op verschillende plaat sen akkertjes terug die met re gelmaat overstroomden. Ook de boerderijen waren niet vei lig en de ijzertijdboer zag zich af en toe genoodzaakt zijn heb ben en houden te verplaatsen naar hogere, drogere gebieden. Vaak nam hij daarbij de palen van zijn ondergelopen huis mee en gebruikte ze voor zijn nieuwe boerderij. In de Ro meinse tijd wordt een heel sys teem van dijkjes en ontwate ringskanaaltjes aangelegd die de erven en gronden moesten beschermen. Het verloop van veel van deze kanaaltjes is van daag nog steeds herkenbaar in het bestaande krekenpatroon. Ironisch genoeg zorgden net de ze ontwateringsgeulen ervoor dat de zee een makkelijke in gang vond naar het binnenland en kort na de Romeinse Tijd was vrijwel heel Walcheren weer overgeleverd aan het wa ter. Vanaf de vroege middeleeu wen groeit de Walcherse bevol king weer aan, maar gaat ook de strijd tegen het water onge nadig voort. De verzande kre ken waren, door inklinking van het omliggende klei- en veen- landschap, hoger komen te lig gen en vormden ideale locaties voor dorpen en wegen. Archeo logen stellen echter vast dat ook de middeleeuwse boer nog steeds regelmatig zijn akkers zag onderlopen. Met plaggen verstevigde dijken en greppels rond erven en velden moesten voor droge voeten zorgen. Zelfs de grootschalige bedijkingen in de late middeleeuwen verhin derden niet dat stormvloeden het Zeeuwse land bleven teiste ren. PJUjl&uL 4 DONDERDAG 25 JUNI 2015 Meten inde natuur door Jan van Damme Joost van der Maas blaast de paden schoon, foto Lex de Meester STICHTING Met ingang van volgende week plaatsen we weer buitenfo to's van lezers. We beginnen met U en Uw ZOMERTUIN. U kunt fo to's van uw tuin uploaden op www.pzc.nl/buiten (1 MB). Graag vóór maandag 29 juni. fl' Natuurakker langs de Reeweg in de Yerseke Moer. foto Chiel Jacobusse door Bram Silkens Bram Silkens werkt bij de Wal cherse Archeologische Dienst. Excursie op het verdronken dorp Nieuwlande. foto SCEZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48