'Zuidwest 5 zou leuk zijn' Zeelandcare breidt uit naar West-Brabant Digna Sinke maakt film over gekonkel Hedwige #/l\ 150 van politie, beveiligers en medisch personeel ZEELAND 11 Deze mensen zijn nodig voor een veilige Tourfinish op Neeltje Jans bunes. Maar het is geen exacte wetenschap. Op de dag zelf zul len we inschatten hoe of wat en zolang we niet tot drastische maatregelen moeten overgaan, zal het publiek er weinig van merken." Op Neeltje Jans wemelt het op 5 juli van politie, beveiliging en medisch personeel. Ze staan met elkaar in contact en beschikken over rasterkaarten om tot op de meter exact aan te kunnen geven waar ze assistentie nodig hebben. Op het terrein is een ambulance en een motorambulance aanwe zig. Bovendien wordt alles wat op Neeltje Jans gebeurt via came ra's voortdurend in de gaten ge houden. Schipper: „Het is een kwestie van crowdmanagement. Stropt het niet op als het publiek naar de finishlocatie komt? Iedereen wil toch het beste plekje hebben. Als we zien dat er te veel mensen op één plek staan of als ze de vei- ligheidsweg blokkeren, kunnen we er een beveiliger op af sturen die vriendelijk vraagt of ze een stukje willen doorlopen." Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere is de bestuur lijk coördinator. Mocht de open bare orde in het geding komen, dan neemt hij de beslissingen. „Maar natuurlijk stemmen wij eventuele beslissingen die we zelf kunnen nemen ook af met het bestuurlijk overleg en de Tourdirectie", zegt Schipper. Hij houdt nu nog het weer voor Concert at Sea in de gaten, maar vanaf volgende week richt meteoroloog Jules Ger- naerdt zijn aandacht volledig op Neeltje Jans. Hij adviseert de or ganisatie van de Tourfmish. „Ja. Je kunt niet pas op 4 of 5 juli beginnen, want dan zou je toch iets kunnen missen. En het dorp wordt al eerder opgebouwd. Dus ik kan ook de bouwers adviseren. Het prettigst is als je een organi satie kunt laten weten waarop ze voorbereid moeten zijn." Ik overleg dagelijks met de orga nisatie en ze kunnen mij natuur lijk altijd bellen." „Ik ga er op zaterdag al naartoe voor een temperatuur- en regen meting ter plekke. Zondagoch tend ben ik er heel vroeg. Ik zit bij de vergaderingen van de orga nisatie en de politie. Als het weer stabiel is, zal ik het niet zo druk hebben. Maar ik zit er niet alleen voor de veiligheid, ook voor de communicatie en de dienstverle ning. Gaat het regenen? Moeten de regenjasjes tevoorschijn ko men? Of voor vragen over weer-apps en websites. Die zijn vaak toch niet zo accuraat." „Dat is mijn werk niet, dat doe ik alleen voor mijn eigen barbecue. Maar voor de wedstrijd zou het natuurlijk mooi zijn als er een windkracht 5 uit het zuidwesten waait. Dan moeten de renners in een waaier rijden, voor de span ning is dat leuk. En dan een zon netje erbij voor het publiek. Maar niet te veel, anders verbrand je." In Zeeland werkt Zeelandcare sa men met het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. In Bergen op Zoom en Roosendaal slaat ze de handen ineen met het Bravis ziekenhuis. In de West-Brabantse klinieken zullen vanaf eind dit jaar kaakchi- rurgen en dermatologen behande lingen gaan uitvoeren. Met andere maatschappen van Bravis wordt nog over samenwerking gespro ken. „Door de fusies van zieken huizen ontstaan grote maatschap pen", vertelt directeur Charles Ver- sluijs. „Artsen specialiseren zich in zulke complexe behandelingen, dat er nauwelijks tijd en ruimte is om kleinere, planbare ingrepen te doen." Zeelandcare en ADRZ wer ken nauw samen. „Dat is heel be langrijk. Want je moet in Zeeland niet met elkaar willen concurre ren. We werken het liefst met art sen van het ADRZ." Uit de jaarcijfers bleek onlangs dat het Zeelandcare voor de wind gaat. Dat gaat niet ten koste van het ADRZ, aldus Batenburg. „Als Zeelandcare er niet was geweest, zouden mensen vermoedelijk naar België, ZorgSaam, Dirksland of Bergen op Zoom gaan. Daar naast is het voor ADRZ bedreigen der als nieuwe spelers als Medino- va en de Bergman-kliniek zich in Zeeland zouden vestigen." Ziekenhuizen zullen wel klei ner worden, aldus Batenburg. „Daar ga je straks alleen nog maar horizontaal naar binnen. Dan ben je echt ziek. Planbare zorg, zoals een liesbreuk, hoef je niet in een ziekenhuis te doen." De planbare zorg gaat naar klei nere klinieken, dichterbij de pa tiënt. „Ik denk niet dat mensen het fijn vinden om 100 kilometer te rijden voor het trekken van een verstandskies. Daarentegen snap pen mensen wel dat als hun kind een heel ernstige vorm van kan ker heeft, ze daarvoor misschien naar Rotterdam moeten." In de West-Brabantse klinieken gaan kaakchirurgen en dermatologen behandelingen doen Er is één probleem: de financie ring van ziekenhuizen is zo gere geld, dat de knieën en de heupen de intensive care betalen. „Daar om wilden we samenwerken met ADRZ. Want we willen niet dat het ziekenhuis omvalt." ZorgSaam doet nog niet mee in Zeelandcare. „We zouden dat graag willen. Maar er moet een for mule voor bedacht worden. Die is er nog niet. Dat wat we in Zierik zee hebben gedaan, kunnen we ook in Oostburg doen." Behalve toewijding en vertrou wen van specialisten en directie is geld en tijd nodig. Ook belemme ren concurrentieregels samenwer king. „Dat hebben we minister Schippers onlangs meegegeven." VLISSINGEN. Digna Sinke werkt momenteel aan een documentaire film over de Hedwigepolder. De film - getiteld Onder de oppervlakte - gaat op 17 september in première tijdens het festival Film by the Sea in Vlissingen. Digna Sinke (1949) is afkomstig uit Zonnemaire. Ze maakte enkele documentaires en vijf lange speel films. Haar lange film Belle van Zuylen - Madame de Charrière won in 1994 de Grote Prijs op het festi val van Mannheim. Ze regisseerde drie documentaires over het ei land Tiengemeten in het Haring vliet. In haar nieuwe productie brengt ze het politieke geharrewar over de ontpoldering van de Hedwigepolder in beeld. Digna Sinke: „Onder de oppervlakte zegt veel over de politieke cultuur in Nederland. Een cultuur waarin blijkbaar getolereerd wordt dat af spraken en akkoorden wegge wuifd worden als dat voor de kor- te-termijn-politiek of voor direct politiek eigenbelang beter uit komt." In de film komen hoofdrolspe lers aan het woord: staatssecreta ris Henk Bleker, CDA'er Ad Kop- pejan, Johan Robesin van de Partij voor Zeeland en grondeigenaar Gery De Cloedt. Medische hulpverleners Beveiligers Weerman II Vrijwilligers Side Events DONDERDAG 25 JUNI 2015 6 Er zijn geen bergpunten te verdienen in de Zeeuwse etappe. Het hoogste punt ligt op 6 meter. Locatie: de Brouwersdam. door Ernst Jan Rozendaal Moet dat echt al een week van tevo ren? Hoe ziet uw week er dan uit? En op 5 juli? Op welk weer hoopt u zelf? door Jeffrey Kutterink ZIERIKZEE. Zorginstelling Zeeland care breidt uit naar Bergen op Zoom en Roosendaal. Net als in Zierikzee, Vlissingen en Goes zet ze in samenwerking met het regio nale ziekenhuis klinieken op voor planbare zorg; zorg waarvoor je vooraf een afspraak kunt maken. Algemeen directeur Charles Versluijs (I) en medisch directeur (en tevens kaakchirurg) Rutger Batenburg van Zeelandcare. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43