KHHHHHh icTg>^ Organisatie van de Tourfinish is op alles voorbereid Het wemelt 10 ZEELAND Inrichting perscentrum begonnen Elke centimer van de finishlocatie wordt op zondag 5 juli van minuut tot minuut in de gaten gehouden. Twitter Rita @fleurdejourr #tdfzeeland, laat heel Europa maar zien dat politieac ties nodig zijn #veiligheid zonder politie bestaat niet Het weer De bijnaam De Witte Arend Vrijwel alle denkba re scenario's zijn doorgenomen. „We verwachten alleen geen vorst", zegt Loek Schip per, projectleider van de Tourfi nish op Neeltje Jans. „Verder zijn we overal op voorbereid." De veiligheidsmaatregelen rond de aankomst van de tweede etappe van de Tour de France heb ben de afgelopen maanden veel aandacht gehad. Daardoor zijn de kosten voor de provincie immers met 250.000 euro gestegen. Het gaat dan vooral om de inrichting van Neeltje Jans en het aanwij zen van de Brouwersdam als tweede publiekslocatie, omdat rond de finish plek is voor maxi maal 24.000 toeschouwers. Niet iedereen begrijpt dat op Neeltje Jans, waar toch enorm veel ruim te is, minder publiek kan worden toegelaten dan in het centrum van Utrecht, waar de Tour de France van start gaat. „Dat heeft alles te maken met de tijd waarin je een locatie in ge val van nood kunt ontruimen", verklaart Schipper. „Bij het Tops- huis heb je een afleiding voor de ploegleidersauto's. Daar wordt het smal, dat is een bottleneck, het publiek staat op de parallel weg, die deels ook wordt vrijge houden voor de hulpdiensten. Als er op Neeltje Jans iets ge beurt, kun je twee kanten op: noordwaarts of zuidwaarts. Of het water in, maar dat lijkt me geen optie. In Utrecht kun je tal van straten in. En een stadion als de Amsterdam Arena is ook zo nog in dagen ontworpen dat mensen er in een paar minuten uit kunnen." Het Event Safety Institute in Houten heeft berekend hoeveel mensen op Neeltje Jans passen als wordt uitgegaan van een ont- ruimingstijd van ongeveer acht minuten, wat een internationaal gehanteerde richtlijn is bij grote publieksevenementen. Overigens is de kans dat het tot een algehele ontuiming komt klein, zoals het ook onwaarschijn lijk is dat de etappe wordt inge kort of afgelast, bijvoorbeeld van wege extreme weersomstandighe den. Schipper was vorig jaar bij de Touretappe in Nimes, waar het er even dreigend uitzag. „Daar was het echt noodweer. Er stond vijf centimeter water op het parcours, het was pikkedonker, echt levens- 'Er is een risicoanalyse gemaakt van werkelijk alles wat zich kan voordoen' gevaarlijk. Maar net toen serieus werd overwogen de boel stil te leggen, was het ergste voorbij. Ik kan me niet herinneren dat het ooit is gebeurd. Je hoort wel eens dat in de Tour of de Giro een be klimming wordt overgeslagen, omdat een bergpas onbegaanbaar is." Over het stilleggen van een wedstrijd beslist de jury van de wielerorganisatie UCI. Over maat regelen op Neeltje Jans gaat de Zeeuwse organisatie. Een crisis managementteam met vertegen woordigers van onder meer bevei liging, hulpdiensten, communica tie en Rijkswaterstaat overlegt op 5 juli elk uur over de stand van za ken. Schipper kan als eventmana- ger het advies krijgen maatrege len te nemen. Er zijn bijvoor beeld afspraken gemaakt over wat er moet gebeuren bij een storm. „Er is een risicoanalyse ge maakt van werkelijk alles wat zich kan voordoen. Stel dat het steeds harder gaat waaien. Dan kunnen we opschalen, van alert zijn tot het neerleggen van de drie grote beeldschermen en het weghalen van de spandoeken op de dranghekken, tot uiteindelijk eventueel het ontruimen van tri- NEELTJE JANS. Vijfhonderd journa listen uit honderdnegentig landen hebben op 5 juli hun werkplek in het Topshuis op Neeltje Jans. De patio van dit regelcentrum van Rijkswaterstaat wordt één gro te redactieruimte. Gisteren is begonnen met de aankleding van de ruimte. Volgen de week worden de tafels en stoe len neergezet en tv-schermen op gehangen waarop de Tourverslag gevers de koers kunnen volgen. Telecommunicatiebedrijf Oran ge verzorgt in opdracht van Tour organisator ASO volgende week al le benodigde internetverbindin gen. De systemen van Rijkswater staat worden hierdoor niet belast. Politieagenten Politiemensen en rijksambtena ren zullen de twee ritten van de Tour de France in Nederland dwarsbomen. De actie is onder deel van de strijd voor een be tere cao. Het weer op Neeltje Jans op zondag 5 juli: 25 "Gëlsius Neerslag: 5 mm Wind: 2 (west) (Bron: Weerplaza.nl) In de zomer van 2013 beleefde Nairo Alexander Quintana Rojas zijn grote doorbraak met een tweede plaats in de Tour de France. De nu 25-jarige Colom biaan werd geboren en getogen in het Andesgebergte, waar hij dagelijks vele kilometers moest klimmen op weg naar school. De 1.67 meter grote Quintana voelt zich in de bergen in zijn element en heeft als bijnaam De Witte Arend gekregen. Een andere bijnaam is De Witte Adelaar, ook al zo'n indrukwek kende roofvogel. Quintana hoopt zijn bijnamen deze Tour weer eer aan te doen, door over de bergen te vliegen. De winnaar van de Giro van 2014, die de Tour de France vorig jaar links liet liggen, wordt door veel wielerkenners als één van de kandidaten voor de eindzege ge zien. Morgen: 'De Schutter' Neeltje Jans ontruimd in 8 minuten door Ernst Jan Rozendaal Loek Schipper, projectleider Het perscentrum in het Topshuis op Neeltje Jans wordt ingericht, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42