Voorzitter Van den Driest stapt op na ontslag-geblunder bij NS 100 Koffiecups Espresso 9,95 Alleen rechter kan de acties bij start Tour de France nog verbieden Vakbonden hopen op steun in de strijd voor een betere cao. Of acties bij de Tourstart daaraan bijdragen? NIEUWS 3 UTRECHT. Al jarenlang kijken Ne derlandse wielerliefhebbers uit naar de Tourstart in Utrecht: de tijdrit door de Domstad op zater dag, de dag erna de passage door Rotterdam en de finish op Neeltje Jans. Nu dreigen actievoerende po litiebonden het wielerfeest te sa boteren. De vakbonden spelen het spel hard. „Het is niet anders", zucht Gerrit van de Kamp van po- litievakbond ACP. „We kunnen geen publieksvriendelijke acties meer houden. Onze achterban eist inmiddels hardere acties en daar zijn wij het helemaal mee eens." Als de acties doorgaan, dan gaat de wielerliefhebber daar tijdens het Tourweekend van 4 en 5 juli veel last van krijgen. Dat begint al in Utrecht, de stad die dertien jaar moest wachten op de start van de wielerronde. Terwijl honderddui zenden mensen naar de Domstad trekken willen actievoerende rijks ambtenaren op het parcours een protesttocht fietsen. Die zou van 13.00 tot 14.00 uur moeten duren: vlak voordat de eerste renner wordt weggeschoten voor de ope ningstijdrit van 13,8 kilometer. Het kan niet anders dan dat de start van de Tour ernstig wordt verstoord door de actie. Dan is er de tweede etappe, die van Utrecht, via Gouda en Rotter dam naar Zeeland voert. De bon den willen de reclamekaravaan staande houden op de Erasmus- brug voor een uitgebreide ver keerscontrole. Die duurt wat de bonden betreft net zo lang tot het peloton wielrenners ook op de brug is aangekomen en stil komt te staan. „Het is de bedoeling dat iedereen die via de tv kijkt naar de Tour ziet dat wij de renners stoppen en actie voeren voor een betere cao", zegt Albert Springer van de NPB. Hij voorziet wereld wijde aandacht voor zijn agenten. De Rotterdamse burgemeester Aboutaleb is woest: „De Tour is een evenement waar veel wieler liefhebbers naar uitkijken. Het is dan ook onbegrijpelijk dat dat nu wordt aangegrepen om actie te voeren." Toch zijn de bonden niet bang dat de goodwill van het Nederland se publiek verdwijnt. „Wij wer ken ons als politie uit de naad om dit land veilig te houden. Nu reke nen we erop dat burgers ons ook steunen in onze strijd voor een be tere cao." 'Wat mij betreft kunnen ze beter in de berm kunnen toeteren, net als de Belgische boeren' Daar denken de deelnemers aan de Tour in elk geval heel an ders over. Richard Plugge, team baas van de tourploeg Lotto-Jum bo, kan geen begrip opbrengen voro de actie. „Ik heb geen idee waar het conflict over gaat. Ik heb een enorme hekel aan mensen of groepen die gaan staken en daar mee andere mensen of groepen last bezorgen. Wat mij betreft had de politie een voorbeeld genomen aan de Vlaamse boeren die tijdens de voorjaarskoersen staakten. Toe terend met tractors in de berm, zonder dat iemand er last van had." De bonden wijzen naar minis ter Van der Steur, die volgens hen de sleutel in handen heeft om de cao-impasse te doorbreken. Van de Kamp: „De minister moet met een goed bod komen. Hij zegt dat hij geen geld heeft om iets te doen, maar dat is gewoon niet zo." De kans dat de bonden en de politiek er nog voor de Tourstart uitkomen is nihil. Een gang naar de rechter om de acties te verbie den lijkt de enige oplossing om de Tourstart normaal te laten verlo pen. Juristen en ambtenaren van minister Van der Steur zijn in ge sprek met Tourorganisatie ASO en burgemeesters Van Zanen van Utrecht en Aboutaleb van Rotter dam. Wanneer een eventuele rechtszaak dient, is nog onbekend. Het zal voor de overheid in elk geval een lastige zaak worden, denkt hoogleraar arbeidsrecht Evert Verhulp. Actievoeren is vol gens hem een 'absoluut recht' van werknemers. „Ook van de politie. Natuurlijk moeten agenten alle es sentiële diensten uitvoeren. Er mogen geen doden vallen. Maar zolang er geen enorme urgentie is om de acties te verbieden, als er geen noodsituaties ontstaan, kan de rechter weinig doen." Een ver traagde Tourstart is volgens Ver hulp geen noodsituatie. Als de acties doorgaan, hoeven de agenten in elk geval niet te re kenen op begrip van het renners peloton. „Wat heeft de Tourpro loog te maken met de cao van poli tiemensen?", vraagt tijdritspecia- list Stef Clement zich af. „Als poli tiemensen een statement willen maken, doe het dan na afloop, als ze alles in goede banen hebben ge leid. Dan kun je zeggen: zie je wel dat we nodig zijn." Oud-renner Michael Boogerd vindt het 'zuur voor Utrecht'. „Dan ben je jaren aan het knok ken voor zo'n Tourstart en dan gaat de politie je feestje versjteren. Dat is niet de manier waarop je de wereld over wilt gaan." Carel van den Driest heeft z'n verlies genomen toen duidelijk werd dat door geblunder van de NS en het ministerie van Financi ën het ontslag van Huges nog niet formeel is. Daardoor dreigt Huges, van wie wordt gezegd dat hij betrokken was bij fraude, tien duizenden euro's aan bonussen en vertrekpremies mee te krij gen. Allemaal omdat de raad van commissarissen van de NS vergat het ontslag van Huges op 5 juni op papier te zetten. In zijn ontslagbrief noemt Van den Driest het geblunder 'rom melig' en hij betreurt dat dit tot een 'gecompliceerde juridische si tuatie' heeft geleid. Overigens zegt hij ook dat hij de 'harde pu blieke afstraffing' van Huges 'evenzeer betreurt'. Huges' posi tie werd onhoudbaar toen bleek dat hij wist van fraude door de NS bij een aanbesteding rond openbaar vervoer in Limburg. Het gedoe bij de NS irriteert ook de Tweede Kamer. Al eerder beklaagde zij zich erover dat mi nister Jeroen Dijsselbloem (Finan ciën) eerder had moeten ingrij pen bij de NS en nu hekelen ze zijn 'gebrek aan regie' helemaal. Ook wordt hem verweten dat Dijsselbloem juist kort nadat de bom rond Huges was gebarsten, het volle vertrouwen uitsprak in de raad van commissarissen van de NS. „Hij was in het debat zelfs nog vol lof over de rol van en sa menwerking met RvC. Steeds meer blijkt dat ook daar flinke blunders gemaakt zijn", zegt Stientje van Veldhoven namens D66. Zij wil opheldering van de minister en een oordeel over de nog zittende raad van commissa rissen. Geschikt voor nespresso®-machines 24t95 Bestellen doe je op sweetdeal.nl DONDERDAG 25 JUNI 2015 Politie wil volksfeest verstoren doorYelleTieleman en Roeland Franck Richard Plugge baas Lotto-Jumbo beeldbewerking Kiet Sivarajah Zeeland 10 en 11: Neeltje Jans ontruimd in acht minuten door Tobias den Hartog UTRECHT. Het geblunder rond het 'ontslag' van NS-topman Timo Hu- ges heeft een eerste slachtoffer geëist: de voorzitter van de raad van commissarissen van de NS stapt per direct op. 60% korting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3