Nieuw wijkteam begint in Vlissingen A mac Ecoloog van Zeeuws Landschap wijst op bedreigde diersoorten 20%E50°/c korting! WALCHEREN 7 Chiel Jacobusse springt op de bres voor het Nollenbos; een bijzonder gebied waar we zuinig op moeten zijn. ZOMER SALE k 27 juni 10% korting op Mac en accessoires.* niet binnen de stadsgrens lag, was het opgenomen in de Ecologische Hoofdstructuur. Dit is beter dan menig schor dat wel in de EHS is opgenomen." Als hier een vakantiepark met 220 woningen en een hotel moet komen, is het gedaan met die bij zondere pracht, denkt Jacobusse. Wat de druk van de permanente aanwezigheid van vakantievier- ders met het gebied doet, kan hij niet zeggen. Het probleem begint eerder: „Ook al bouw je aan de an dere kant van dit gebied, je moet als bouwer wat doen aan de water stand en de kwel. Dat kan het zou te water ook uit dit gebied weg trekken. Verlaag de waterstand en alles verdroogt. Het staat hier vol met schorreplantjes. Zeeaster - we zeggen lamsoor - en hier, zee kraal, zeerus, vossezegge. En zilte zegge! Daar zijn natuurbeheerders altijd heel erg blij mee." In de bo men hangen nestkasten met een spleet aan de onderkant: „Voor de ruige dwergvleermuis, de vale vleermuis en de grootoorvleer- muis. En hoor, een zomertortel: ook een Rode Lijstsoort." „Het doet me plezier om hier zoveel jeugd aan te treffen", merkt Jacobusse op. Een groep jongeren loopt te dollen met een newfound landerhond die een vijver in duikt. Aan de nijlganzen met kui kens - rampzalige nijdassen, vol gens de ecoloog - wordt brood ge voerd en een kluitje kleuters heeft HET NOLLEBOS een woensdagmiddagbezigheid op het gras. De brakke vijvers zijn de enige wateren in Nederland waar de karper zich voortplant, weet Jacobusse: „Visverenigingen halen die hier vandaan. De zee haalt net het scherpe randje van het klimaat. In strenge winters trekken vogels die in open water fourageren hier naar toe: zoals de dodaars. Donskontje, betekent die naam in oud-hollands. 'Heagelzak- je', zeggen Zeeuwen. Jagers Jooi- den de huid om er hagel in te be waren." De vos is er zonder twij fel ook, denkt Jacobusse. „Het is wijs de bramen niet lager dan 75 centimeter van de grond te pluk ken. Die kunnen besmet zijn met vossenlintworm, daar wordt je ernstig ziek van." Dit is jong bos op weg naar volwassenheid. Er ontwikkelen zich steeds meer bosplan ten: bieslook, bosanemoon, nagel- kruid, clematis. Kijk, de Grote Klis: een bijzondere soort voor Zeeland. En daar groeit Brunei, ook wel 'bijenkorfje' naar de bloei- wijze. Er broeden hier meer dan vijftig vogelsoorten. In de zomer vissen de ijsvogels vanaf de omge vallen iepen in de visvijver. Koper wieken, tjiftjaf, zwartkopje, kare- kiet, tuinfluiter, winterkoning, grote bonte specht, grauwe vlie genvanger: ik hoor zo vijftien vo gelsoorten en we lopen hier vijf minuten." Ecoloog Chiel Jacobus se noemt zich 'advocaat van de na tuur': „Elke kans die ik krijg, spring ik in de bres voor natuur. Het Nollebos is zo'n bijzonder en veelzijdig gebied op de grens van zout en zoet. Hier moeten we zui nig op zijn. Het is een vliegplaats van het oranjetipje, een vlinder van de Rode Lijst van zeer bedreig de soorten." Hij is blij verrast over het zilte grasland in het noordwesten van het park: „Dit is topgebied: als het VLISSINGEN. Het derde buurtpre ventieteam van Vlissingen is giste ren geïnstalleerd in de wijk Bos- senburgh. Vier vrouwen en zeven mannen gaan vanaf volgende week geregeld op pad in ochtend, middag en avond. Zij waarschuwen waar ze inbraak- gevoelige situaties zien, spreken mensen aan en zijn ook zelf aan spreekbaar voor zaken in de wijk die aandacht nodig hebben. Coör dinator is Francis Martien. Hij ont ving gisteren in basisschool De Houtuyn van burgemeester Letty Demmers de gele hessen, jassen, telefoon en zaklamp die het team als uitrusting meekrijgt. Zij sprak de hoop uit dat het team het lukt om de 'hotspots', plekken waar overlast heerst, weer bij het leven in de wijk te betrekken. Joan Zegers van stichting Roat, wijkagent Cindy Bijsterveld en de bijzondere opsporingsambtenaren van de gemeente begeleiden het team. Inbraken gebeuren vaak over dag, als de hond uitgelaten wordt of kinderen van en naar school ge bracht worden, zo werd gewaar schuwd. issinge huishoudelijke hulpen! 10 jaar jouw Apple expert amac.nl DONDERDAG 25 JUNI 2015 'Als Nollebos niet in de stad lag, was het topnatuurgebied' infographic Maiten de Schepper door Claudia Sondervan Chiel Jacobusse in het Nollebos: „Zuinig zijn op groen bij de stad en bos aan de kust." foto Lex de Meester MOM I EK Wil ILH P W I t~-\iT«^y.lVd i ihl il Lange vorststraat 18 Goes 0113211935 www.moniekmode.nl Ook voor tijdelijk werk in vakantieperioden! Uurloon: 12,20 Onderdeel van Zorgstroom Kanovijver Tennisvereniging LTC DOS Thermen en Beauty Zeeland Gezocht: Zeeuws Schoon zoekt Schrijf je in via www.zeeuwsschoon.nl Zaterdag pakken we uit. Premium Reseller m.u.v. Apple-accessoires, Philips Hue en Bose. Zolang de voorraad strekt. Vraag naar de voorwaarden in de store. TM and 2015 Apple Inc. Alle rechten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39