Geen sprookjesachtige fantasiefiguren, maar 'gewone' mensen van de straat CULTUUR SHOW 29 'De Nationale IQ Test' verhuist naar RTL4 Van Nieuwkerk wijdt boek aan Aznavour Met iD, een show vo! acrobatiek en hiphop, strijkt Cirque Éloize bijna een maand neer in Carré. Show Entertainment De Nationale IQTest is vanaf volgend jaar ja nuari niet te zien bij BNN, maar bij RTL4. De IQjtest werd sinds de eerste editie in 2001 uitgezonden door de publieke om roep. RTL komt ook met andere informatie ve testen als De Nationale Gezondheidstest en De Nationale Sekstest. Matthijs van Nieuwkerk heeft een boek ge schreven over zijn grote idool Charles Azna vour. De DWDD-presentator noemt hem 'de beste zanger die ooit geleefd heeft'. Het boek komt in september uit. De 91-jarige Aznavour doet in november met zijn allerlaatste tour nee Amsterdam aan. Als jonge artiest leef de Jeannot Painchaud, oprichter en regisseur van Cir que Eloize, van zijn trucs op straat en het kleingeld dat omstanders in zijn hoed gooiden. Een avontuur lijk bestaan voor een jongen die werd grootgebracht op de Canade se ïles de la Madeleine, een kleine eilandengroep bij Quebec. „Ik was er al heel jong van overtuigd dat ik achter de horizon wilde kijken." Nu is hij wat hij wilde zijn: een wereldreiziger aan het hoofd van Cirque Éloize, het 'hippere en sexy- ere neefje van Cirque du Soleil'. 'Een adrenalinerush met een vleugje boy meets girl-straatacrobatiek.' Met producties als Nomade, Rain en Nebbia bereikte Éloize al een ei gen groep liefhebbers, mensen die warmliepen voor het eigenzinnige circustheater. De nieuwe show iD is er eentje voor een nog groter pu bliek. Een mix van acrobatiek, jongleren, muziek, urban dance en hiphop. Met energieke jonge arties ten die halsbrekende toeren uitha len op bikes, met elkaar battelen en streetdancen. Zes jaar jong is iD inmiddels en ruim een miljoen mensen in meer dan 23 landen heb ben de show al gezien. En ja, de naam Cirque du Soleil komt in alle interviews wel even om de hoek kijken. Al wil Pain chaud zijn onderneming niet met die grotere broer vergelijken. „In iD zie je geen sprookjesach tige fantasiefiguren, maar 'gewo ne' mensen van de straat." En met een cast van veertien artiesten is het ook wat intiemer. „Het is een balans tussen theater en circus. Een soort cross-over." Weg van zijn eiland, in Montreal, raakte Painchaud op zijn zestiende in de ban van de straatar tiesten en van - inderdaad - Cir que du Soleil. Dat wilde hij ook. Hij bezocht de nationale circus- school in Montreal, werd (fïets)acrobaat en jongleur. Met So leil reisde hij naar Japan. In Parijs won hij voor zijn inventieve fiets- act een bronzen medaille op het beroemde festival voor jonge ar tiesten Cirque du Demain. In 1993 richtte hij met andere jonge, bevlogen vernieuwers zijn 'droom' op: Cirque Éloize. Eerst trad hij zelf ook op. „Als het moest reden we ook de vrachtwagens naar de volgende plek. Tot ik ont dekte dat er niet alleen een artiest, maar ook een ondernemer in mij school. Dat blijft ook spannend, omdat er in deze wereld altijd weer iets nieuws te ontwikkelen is." Zoals zijn 'uitstapje' naar de Olympische Winterspelen van Tu rijn (2005) waar hij deel uitmaakte van het creatieve team dat de slot ceremonie voor zijn rekening nam. i'D is alweer de zevende show van Éloize. „Het verhaal draait", al dus Painchaud, „om identiteit: wie ben ik, waar kom ik vandaan, waar sta ik in de groep, hoe belangrijk is het individuele maar óók het sa men kunnen delen." De setting van de show is een anoniem stadsplein, waar twee bendes elkaar uitdagen, met als dunne rode lijn een Romeo en Julia-achtig verhaaltje. Een adrenalinerush met een vleugje boy meets girl-straatacro- batiek, noemt Panchaud het. „Hef tig, agressief op een positieve ma nier, maar soms ook weer poë tisch. Het heeft een soort rauwe energie." Ook in zo'n bende, zo gelooft Painchaud, zoeken jongeren naar zichzelf. Een mooi uitgangspunt dus voor iD. „Je daagt elkaar uit, maar vormt ook een gemeen schap. Ja, dat vind je ook terug in het circusbestaan." Carré is een perfecte plek voor Éloize, vindt hij. Nee, het gezel schap speelt niet in de piste, maar op het grote podium, waardoor de show nog beter tot zijn recht kan komen. DONDERDAG 25 JUNI 2015 Cultuur Het hippe en sexy neef) e van Cirque du Soleil door Corrie Verkerk Jeannot Painchaud, oprichter iD: t/m 19/7 in Carré De show iD is er eentje voor een nog groter pu bliek. Een mix van acrobatiek, jongleren, muziek, ur ban dance en hiphop, foto's Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29