Zwemfenomeen Steenbergen (15) imponeert Torenhoge favoriet komt op NK tijdrijden niet verder dan vierde plaats SPORT 21 Nieuwe kampioen wordt op podium geflankeerd door zijn ploeggenoten Rick Flens en Jos van Emden. Van der Breggen is blij verrast met haar eerste kampioenstrui De teleurstelling droop af van het gezicht van Tom Dumoulin. „Je kunt wel hopen dat negentig pro cent genoeg is om te winnen, maar dat werkt dus niet op dit ni veau", stelde de 24-jarige Limbur ger zuur vast nadat hij op het NK tijdrijden in Emmen compleet naast de medailles had gepakt. Anna van der Breggen heeft zo van die dagen dat ze laat zien waarom ze al jaren wordt aange duid als de nieuwe Marianne Vos van het vaderlandse wielrennen. Gisteren was er weer zo'n mo ment. Op het NK tijdrijden in Em men liet ze topfavoriete Ellen van Dijk alle hoeken van Drenthe zien. „Ik sta er net zo van te kij ken als iedereen", glunderde de 25-jarige renster van Rabo Liv. De verslagen Van Dijk was al net zo verbaasd. „Vooral door het ver schil. Dat is niet zo maar een gaat je", zei ze over haar achterstand van een halve minuut. Verrassend genoeg ook was het voor de vrouw uit Zwolle pas haar eerste nationale kampioens trui. „Ik vind die kleurtjes plots heel mooi", sprak ze blij. De uittredende kampioen wond er geen doekjes om dat dat een behoorlijke domper is zo kort voor de Tourstart in Utrecht. Neer- lands hoop voor die proloog, waar in de gele trui te verdienen is, werd slechts vierde, achter het Lot- toNL-Jumbo-trio Wilco Kelder man (kampioen), Rick Flens (tweede) en Jos van Emden. Ze stonden te stralen op het podium dat op voorhand gereserveerd leek voor Dumoulin. „Daar ging ik ook vanuit", zei Kelderman. „Tom staat een stap boven ons in het tijdrijden, maar op een voor hem mindere dag kunnen wij hem dus toch kloppen." Voor Kelderman was de kam pioenstrui juist een opsteker van jewelste. „Dit is supermooi", zei hij niet één, maar wel drie keer toen hem werd gevraagd hoe ver rassend de zege voor hem was. „Ik kwam uit de Dauphiné met een door een valpartij niet zo goed ge voel. Ik ben in de Alpen gebleven om een week hard te trainen. Ho pende dat het goede gevoel terug zou komen. Vandaag was het er dus weer." Bij de camper van Giant-Alpe- cin was de stemming even anders. In allerijl moest daar een rollerset klaargezet worden omdat men er vanuit was gegaan dat Dumoulin in het tentje bij het podium zou kunnen uitrijden. Met talloze vra gende blikken op hem gericht moest Dumoulin uitleggen wat er mis was gegaan. „Ik denk dat ik niet goed hersteld ben van de Ron de van Zwitserland. Ik ben daar di rect na een hoogtestage heenge gaan en vanaf de start is het een zware ronde geworden voor mij. Dat is denk ik iets te veel van het goede geweest." Dumoulin voelde bij aankomst in Emmen al snel aan dat hij de benen van de Tour de Suisse niet meer had. De benen waarmee hij indruk maakte in de beide tijdrit ten van die ronde. „Er is daarom besloten dat ik met een bepaald wattage zou gaan rijden. Hopende dus dat het genoeg was om te win nen. Bij de tussentijden hoorde ik al dat dat niet het geval was. Ik moest een tandje bijsteken, en dat lukte dus niet. Aan de andere kant weet ik dus wat die anderen trap ten. Dat is niet weinig." In Emmen was overigens nog weinig te merken van een op laaiende Tourkoorts. De opmer king dat de nederlaag van gister avond wellicht gunstig is omdat het de druk voor Utrecht iets weg neemt, lieten de wenkbrauwen bij Dumoulin fronzen. „Ik had liever een beetje extra druk gehad na vandaag, dan die trui te verliezen. Echt, ik zie hier het positieve niet van in." De Limburger in dienst van Giant gaat zich vandaag bezinnen over hoe hij zijn Road to Utrecht voortzet. „Ik ga in ieder geval veel rusten en pas weer trainen als ik me goed voel." Steenbergen verbeterde al records van Ranomi Kromowidjojo in di verse leeftijdscategorieën. De EK voor junioren gelden als het zwemonderdeel van de nieuwe Spelen. De tijd van de uit Oosterwolde afkomstige Steenbergen in de eindstrijd, 53,97, is dezelfde als een dag eerder in de halve finale. Ze is de zesde Nederlandse zwem ster uit de geschiedenis die de 100 meter onder de 54 seconden heeft afgelegd. Steenbergen is wel de eerste ju- niore. Inge de Bruijn, Inge Dek ker, Marleen Veldhuis, Ranomi Kromowidjojo en Femke Heems kerk waren een stuk ouder dan Steenbergen toen ze deze presta tie voor het eerst leverden. Wereldwijd is de 53,97 van Steenbergen op dit moment de elf de tijd op de 100 vrij van 2015. De snelste tijd van Kromowidjojo dit jaar is 53,65. Heemskerk voert sa men met Cate Campbell de lijst aan met 52,69 seconden. De coach van Steenbergen, Frank Bosma, zei in de Leeuwarder Courant te verwachten dat zijn pu pil zich al volgend jaar voor de gro te Olympische Spelen zal kwalifi ceren. Hij sluit niet uit dat Steen bergen voor een plek in de indivi duele 100 meter zelfs 'Kromo' nog zou kunnen bedreigen. „Dit bij zondere meisje is tot veel in staat," aldus Bosma. De kans is groot dat er vandaag in ieder geval nog een keer goud Marrit Steenbergen bezorgt Nederland het vierde goud bij de Europese Spelen in Bakoe. De juniore legt de 100 nieter vrij af binnen de 54 seconden bijkomt in Bakoe. Boksster Nouch- ka Fontijn is de grote favoriete in de klasse tot 75 kilo. Net als in haar voorgaande twee partijen was ze in de halve finale tegen de Duitse Scheurich oppermachtig en versloeg ze haar opponente ruim op punten. In de finale staat Fontijn vanmiddag tegenover de Zweedse Anna Laurell Nash (35). Degenschermer Bas Verwijlen is er gisteren niet in geslaagd de halve finales te bereiken op de Eu ropese Spelen. De Fransman Da niel Jerent was verantwoordelijk voor de eliminatie: 15-9. Verwijlen had eerder na de groepsfase de Rus Sergei Bida uitgeschakeld: 15-12. In de achtste finales was hij nog te sterk voor de Oekraïner Bogdan Nikisjin: 15-8. DONDERDAG 25 JUNI 2015 Kelderman laat Dumoulin in Emmen balend achter door Ad Pertijs Wilco Kelderman is op weg naar de Nederlandse titel, foto Vincent Jannink/ANP door Hans Klippus BAKOE De vierde gouden medaille voor Nederland bij de Europese Spelen kwam uit het zwembad. De 15-jarige Marrit Steenbergen won gisteren in Bakoe de 100 meter vrije slag. Ze geldt als het grootste zwemtalent bij de jeugd in Neder land. Marrit Steenbergen foto Henk Jan Dijks/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21