Vitesse en Feyenoord pokeren om Marko Vejinovic hij aan toe is nog kans op deelname aan Spelen in 2016 SPORT 19 Vooral pijnlijke conclusies over de voet balsters van Oranje na hun eerste WK ooit. Spelersruil tussen Ajax en Willem II VANCOUVER. Tijdens de achtste fi nales van het WK tegen Japan (2-1 verlies) werd pijnlijk duide lijk dat de voetbalsters van Oran je nog ver weg zijn van een se rieuze plek in het mondiale vrou wenvoetbal. Ook het directe doel, plaatsing voor de Olympische Spelen volgend jaar in Rio, werd (nog) niet gehaald. Nederland is daar ook nog niet klaar voor. De conclusies in vijf hoofdstukken. Tegen Nieuw-Zeeland (t-o winst) was het alleen de eerste helft acceptabel. Het verlies (t-o) tegen China, vooral de manier waarop, was dramatisch voor de reputatie van het vrouwenvoet bal. De t-i tegen gastland Canada was knap, maar niet genoeg voor een goede uitgangspositie in de achtste finales. Dus volgde het sterke Japan, de regerend wereld kampioen. Een land dat simpel weg op alle fronten beter is. So wieso qua technische vaardighe den, maar ook wat betreft spelin- telligentie en vernuft. Zoveel Of bondscoach Roger Reijners zijn tot en met Rio 2016 doorlopende contract zal uitdienen, is nog onduidelijk meer balcontrole, zoveel meer rust in het spel. De wereldtop is nog heel veel weg. Aan de inzet en het enthou siasme lag het niet. Maar dat is geen graadmeter op een WK. De televisiekijker die voor het eerst kennis maakte met de Oranje vrouwen zal ook geschrokken zijn van de onverklaarbare fouten en missers. Af en toe zag je wat klasse. Met name als Lieke Mar tens de bal kreeg. Maar die mo menten waren te schaars. Nederland plaatste zich als aller laatste land voor dit WK. Zonder uitbreiding van het aantal deelne mende landen van 16 naar 24 was Oranje hier niet eens geweest. Toch werd er vooraf een stevige doelstelling uitgesproken: bij de beste drie Europese landen horen om kwalificatie voor de Olympi sche Spelen volgend jaar in Rio de Janeiro af te dwingen. Verlies in de achtste finales (slechts acht landen hoefden na de eerste ron de naar huis) was daarvoor niet genoeg. Begin volgend jaar volgt er een herkansing tijdens een mi- nitoernooi voor het laatste Euro pese ticket. Maar dat telt nu niet. Het doel is niet bereikt. Los van de teleurstelling vonden coach en speelsters dat ze ook trots mogen zijn op de vechtlust van het team. Verliezen van regerend kampioen Japan is inderdaad geen schande, maar topsport draait om uitzon derlijke prestaties. Die werden niet geleverd. De zelf afgedwongen hoge ver wachtingen kon de veronderstel de topspits Vivianne Miedema op dit WK nooit waarmaken. Een ze re voet, barstende hoofdpijn, te veel goede tegenstanders, te wei nig bruikbare ballen en zelf te weinig afgedwongen. Dat was het WK voor Miedema, die Neder land hoogstpersoonlijk naar dit WK schoot, met 19 doelpunten in 23 interlands. Dit toernooi straal de ze vooral ergernis uit. Ze voet balde een jaar zonder vakantie. Een gewonnen jeugd-EK, debuut seizoen Bayern München en dit WK. Het was te veel voor een 18-jarige. „Misschien wel", zei ze zelf. „Ik ben nog jong. Dat was niet mijn laatste toernooi." Toen Roger Reijners vijfjaar gele den bondscoach van de vrouwen werd, moest hij grote toernooien halen. Dat lukte met de plaat sing voor het EK 2013 en dit WK. En ook de Olympische Spelen behoren nog tot de mo gelijkheden. Maar de doelstel ling werd in Canada niet ge haald. De Limburger heeft nog een contract tot en met diezelf de Spelen in Rio. In Zeist volgt binnenkort een evaluatiege sprek. Speelt het voor de bond dan ook een rol dat Reijners niet bepaald een bevlogen spre ker is die in een talkshow een vlammend betoog over vrou wenvoetbal kan houden? Een zeer correcte man ja, heilig ge lovend dat ook de vrouwen kunnen voetballen op de 'Hol landse manier'. Terwijl tegen Japan juist meer opportunis me werd gevraagd. Aanvoerder Mandy van den Berg nam het voor hem op. De vraag is wel ke waarde haar uitspraken heb ben. Geen enkele speelster zag het na de uitschakeling als een troost, maar feit blijft dat Oran je zich volgend jaar nog kan plaatsen voor de Olympische Spelen van Rio de Janeiro in 2016. Tijdens een minitoernooi strijden Zweden, Noorwegen, Zwitserland en Nederland om het laatste Europese ticket. Ver der zullen de Oranjevrouwen weinig serieuze wedstrijden spelen. Voor het EK 2017 in ei gen land is Oranje immers al automatisch geplaatst. Dat toer nooi zal opnieuw als een exa men voelen, want het diploma is na dit WK nog niet binnen. Feyenoord is vooralsnog niet bereid zo veel neer te leggen voor de middenvelder die in De Kuip na Dirk Kuyt de tweede aankoop moet worden. Vitesse voelt zich gesterkt door het feit dat tech nisch directeur Martin van Geel namens Feyenoord al een monde ling akkoord bereikte met de 25-ja- rige Vejinovic, die dolgraag naar Feyenoord wil. De Arnhemmers hebben het idee dat Van Geel mo reel verplicht is om de transfer af te ronden. Vejinovic kan een meer jarig contract ondertekenen in Rotterdam. De komst van Vejinovic staat los van de sportieve toekomst van Jordy Clasie. De aanvoerder geniet nog van zijn vakantie en maakt zich op voor de geboorte van zijn tweede kind. Er is interesse voor de interna tional, maar concrete aanbiedin gen liggen er nog niet. Clasie ont breekt zondag nog bij de eerste training, net als Kenneth Ver meer, Kuyt en Karim El Ahmadi. De kans dat Vejinovic aansluit voor zondag is erg klein. Feyenoord zal geen poging meer ondernemen om John Gui- detti te halen. De transfervrije Zweed van Manchester City ging enkele maanden geleden niet in op een aanbieding van de club waar hij eerder op huurbasis veel indruk maakte. Als Guidetti als nog voor Feyenoord zou willen kiezen, moet hij het initiatief ne men. Arnhemse club verlangt een bedrag van rond de vijf miljoen euro voor de middenvelder aan een bosloop. Maandag ver trekt de selectie naar Oostenrijk voor een trainingskamp. Daar wordt die zaterdag erop het eer ste oefenduel gespeeld tegen Di- namo Moskou. Dan kan De Boer ook weer een beroep doen op Thulani Serero, Anwar El Ghazi en enkele jeugdspelers. Pas na Oostenrijk, tijdens het traditionele trainingskamp in De Lutte haken de spelers aan die in juni nog interlandverplichtingen hadden: Jasper Cillessen, Joel Veltman, Arek Milik en Lucas An dersen. Het hangt van de presta ties van Jong Denemarken op het EK voor spelers onder 21 jaar af wanneer Viktor Fischer precies terugkomt. Een doelpunt van Fi scher bezorgde zijn team dinsdag een plaats in de halve finales. De toekomst van een andere Ajax-Deen is nog ongewis. Nico- lai Boilesen zinspeelde eind vorig seizoen op een vertrek waarna Ajax daarop direct handelend op trad door Mitchell Dijks van Wil lem II te contracteren. Voor Boile sen zou veel Spaanse belangstel ling zijn ondanks zijn matige laat ste seizoen in Amsterdam. De hamstringblessure die hij opliep bij het Deense nationale team doorkruiste zijn transferplannen echter. De linksback meldde zich deze week al op De Toekomst om verder te werken aan het herstel. Boilesen krijgt van Ajax vanaf maandag een week vrijaf omdat hij door de revalidatie nog geen vakantie heeft kunnen hebben. TILBURG. Willem II huurt komend seizoen spits Richairo Zivkovic van Ajax. Mitchell Dijks bewan delt de omgekeerde weg. Ajax koopt de verdediger, die tot 2014 al onder contract stond bij de Am sterdammers, na één seizoen in dienst van de Tricolores terug. Het is nog niet bekend hoe lang Dijks zich aan Ajax bindt. Zivko vic brak twee jaar geleden door bij FC Groningen, waar hij tien doelpunten maakte. Ajax nam de toen 17-jarige speler vorige zomer over. Afgelopen seizoen kwam Zi vkovic vooral in actie voor Jong Ajax, maar hij speelde ook zeven duels in de hoofdmacht. Naast Ziv kovic maken ook Ruben Ligeon en Lesly de Sa op huurbasis de overstap van Willem II naar Ajax. DONDERDAG 25 JUNI 2015 door Mikos Gouka Nog lang niet goed genoeg voor de top door Daniel Dwarswaard HET NIVEAU HET RESULTAAT DE TOPSPITS DE BONDSCOACH DE TOEKOMST ROTTERDAM. Vitesse dwarsboomt vooralsnog de transfer van Marko Vejinovic naar Feyenoord. De Arn hemmers verlangen een bedrag van rond de vijf miljoen euro voor de middenvelder die nog tot 2017 onder contract staat in de Gelredo- me. Verdediger Mitchell Dijks, die al eens onder contract stond bij Ajax, keert via Willem II terug in Amsterdam, foto Stanley Gontha/Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19