1952-2015 Drone met aas en haak maakt visser nog luier Reizen kleedt de prijzen uit NIEUWS 13 Zanger Thé Lau wist dat hij zou sterven. Net als de rest van Nederland dat wist. De levenskunstenaar weigerde in stilte op de dood te wachten. StlP Costa 'Toch heeft de ziekte me meer gegeven dan mij afgenomen' et had wat wrangs. De over vloedige aan dacht die zanger en schrijver Thé Lau kreeg sinds hij bekendmaakte ongeneeslijk ziek te zijn. In de voorafgaande jaren draaiden radiozenders de muziek van The Scene nog maar zelden, nu bespeelde Lau plots weer alle grote podia. Zelf bezag hij die herwaardering slechts van de zonzijde. „Beter laat dan nooit", vond hij. „Ik had vorig jaar ook onder een tram kunnen lopen. Dan had ik dit allemaal niet meege maakt." Eergisteravond overleed Lau thuis in Amsterdam op 62-jarige leeftijd. De keelkanker die de schijnwerpers anderhalf jaar vol op hem richtte, doofde uiteinde lijk ook zijn licht. „Toch", zo stel de hij afgelopen oktober in een interview met deze krant, „heeft de ziekte me meer gegeven dan mij afgenomen." Na jaren in de vergetelheid te zijn geraakt, steeg zijn ster de af gelopen vijftien maanden weer tot zulke hoogten dat de NPO gisteravond de pro grammering omgooi- de om hem te eren. Europees Commissa ris Frans Timmer mans eerde hem in het Europees Parle ment door zijn be roemde tekst 'Ieder een is van de wereld en de wereld is van ie dereen' voor te dra gen. Het was maart vo rig jaar toen artsen Lau vertelden dat hij nog zes tot negen maanden te leven had. Hij besloot daarop niet zijn ziekte, maar juist het leven zelf te atta queren. Net als filosoof René Gude en columnisten in verschillende dagbladen, verkoos Lau volledige openheid over zijn naderende dood. Hij zocht de publiciteit, vertelde op televisie over het mo ment dat de kanker hem zou in halen en schroefde zijn werk tempo op. Binnen enkele maan den verschenen een solo-muziek stuk Platina Blues) en een ro man (Julietteen gaf hij afscheids concerten met The Scene. De aandacht voor zijn aange kondigde einde bracht nieuwe liefde van het publiek. Zijn al bum haalde de top 10, Juliette be leefde vijf herdrukken en het concert in Paradiso, waar zondag een herdenking wordt gehou den, is vanwege de grote belang stelling verplaatst naar de veel grotere Heineken Music Hall. Op Pinkpop scheurde de tent waarin The Scene stond gepro grammeerd bijna uiteen onder het massaal toegestroomde pu bliek. Het werd één van de meest memorabele concerten uit de geschiedenis van het festival, waarvoor The Scene in zijn 35-ja rige bestaan nooit eerder was uit genodigd. Toen de menigte na af loop het mantra van solidariteits- hymne Iedereen is van de wereld bleef echoën, gleden de tranen Thé Lau langs de groeven van Laus gelaat. In het aangezicht van zijn ster ven boekte Lau zo successen als in de gloriedagen van The Scene, begin jaren negentig. Toen stond de band dankzij het album Blauw (1991) aan de top van de nederpop. De groep was toen al twaalf jaar bijeen en had net twee songs uitgebracht die zou den uitgroeien tot raszuivere polderevergreens: Iedereen is van de wereld en Blauw, met zijn mo numentale openingszin Ik heb vannacht gedronken en gezien/Hoe geen vrouw ooit krijgt wat ze verdient. Het jaar erop ontving de band de prestigieuze Popprijs. Er was alom lof voor Laus poëtische tek sten, steevast ingebed in oer-Hol- landse, rauwe arrangementen. Het was hoogstwaarschijnlijk die ongepolijstheid die de groep daarna weer terugduwde naar het alternatieve circuit. De groep bleef stug doorspelen. Alleen tus sen 2001 en 2006 gaf Lau zijn solo projecten prioriteit. Lau, als zoon van de eigenaar van een tennispark opge groeid in Bergen in de tijd dat het kust dorp gold als kunstenaarsenclave, had hoge ambities met zijn werk. Lied teksten moesten tot nadenken stemmen, niet louter amuseren. Hij sprak er desalniettemin een groot publiek mee aan. Voor zijn romans, steevast ge polijst aan de slijpsteen van zijn voorbeelden uit de Amerikaanse literatuur, gold dat minder. Tot dat hij in een doorwaakte zieken huisnacht het manuscript van Juliette herlas. „Ik schrok van de pretentie. Ik heb het her schreven, een derde geschrapt. Het werd een kick om iets te ma ken dat mensen in één ruk zou den uitlezen." Lau ervoer, zo zei hij vaak, sinds zijn onheilsdiagnose weer de flonkering van zijn jeugd jaren. „Mijn lichaam heeft dan wel een verschrikkelijke optater gehad, maar mijn blik is totaal op scherp gezet." Hij omarmde het leven vol gens het motto van zijn lijflied RigoureusRigoureus, maar altijd uit het hart. Hij stelde zichzelf zelfs nieu we doelen. Oorspronkelijk wilde hij met zijn rentree op de tennis baan slechts zijn conditie op peil houden. Maar al snel sleep hij weer net zo fanatiek aan zijn sla gen als in zijn tijd als talentrijk jeugdspeler. Hij wilde de topspin- backhand, die hij nooit volledig in de vingers had gekregen, als nog meester worden. De tennis bal net zo dirigeren als hij ge wend was met de woorden van een liedtekst, lukte hem nu nog niet. Maar van de weg daar naar toe genoot hij opnieuw intens. De tijd dat je als visser al leen een hengel en een dobber nodig had, is voorgoed voorbij. Na de onderwatercamera en de voe derboot is er nu de drone die al het werk van de visser uit handen neemt. De drone is uitgerust met een waterdichte camera, dieptemeter, voederbak en haak met aas. De vis ser vliegt met de drone vlak over het water of'parkeert' de drone op het wateroppervlak. Met de on derwatercamera kan tot tien me ter diep worden gekeken of er vis sen zwemmen. Als de visser tevreden is met de potentiële vangst, wordt het voe derbakje opengeklapt en valt de haak met het voer in het water. Het enige wat nog zelf moet wor den gedaan, is de vis daadwerke lijk binnenhalen. Patrick Koster van webshop Vis- vinder-Oost: „Ik kreeg steeds va ker de vraag of er niet nog meer innovatie mogelijk was. Vooral karpervissers, voor wie de drone het meest geschikt is, zijn toch vaak hightech vissers. Toen be dacht ik de drone en heb ik ge zocht naar kennis op dat gebied." Die vond Koster bij Roger Borre van Dronexpert. „Wij hebben de technologie van een voederboot gecombineerd met een drone en daar is dit het eindresultaat van", zegt Borre. „Ik zeg nu dit, want een naam hebben we eigenlijk nog niet. Die gaan we de komen de tijd bedenken." Gaat met deze technologische ontwikkelingen de charme van het vissen niet verloren, aange zien de visser nauwelijks meer iets zelf hoeft te doen? Koster vindt van wel. „Ik vind niets mooier dan met alleen een hengel en een dobber aan de waterkant zitten. Maar ik merk om mij heen dat er wel steeds meer markt voor is, de voerderbootjes lopen ook als een trein." Sjoerd Beljaars van vis- blad Beet sluit zich hierbij aan. „Een drone doet helemaal niets af aan de 'visbeleving'. Vissers staan hier juist wel voor open, zij zien dit als een toevoeging." De vissers moeten wel diep in de buidel tasten voor deze toevoe ging, de drone inclusief camera gaat waarschijnlijk rond de 4000 J^euro kosten. Een greep uit ons ruime aanbod van Costa Cruises: Én alleen vandaag: Grand Voyage van Italië naar de Caribbean 28juni) I of bel met of bel met 088 - 70 70 600 Y Op alle Costa Cruises incl. vliegreis nu Extra korting DONDERDAG 25 JUNI 2015 door Stefan Raatgever H Vissen met een drone populair onder karpervissers door Jasper Monster 9 dgn Cruise Kroatië en de Griekse Eilanden 8 dgn Cruise Dubai, Abu Dhabi Oman 8 dgn Cruise Zonnige Kusten Middellandse Zee 10 dgn Cruise Op en top Noorwegen 26 dgn Grand Voyage van Europa naar Dubai 9 dgn Cruise Griekse eilanden Kroatië 15 dgn Cruise IJslandse Legendes 8 dgn Cruise Zonnige Steden Middellandse Zee 8 dgn Cruise Wonderen van de Middellandse Zee 27 dgn Grand Voyage van Italië naar Mauritius €„798 nu v.a. 718 f 859 nu v.a. 773 nu v.a. 827 geen res.kosten nu V.a. €699 €1549 nu v.a. 1394 €898 nu v.a. 808 geen res.kosten nu V.a. €999 €698" nu v.a. 628 _£-74«f nu v.a. 674 €.2698 nu v.a. 2428 vertrek alléén 27 november 17-daagse cruise per Costa Favolosa J incl. vliegreis per KLM/Air France, transfers en excursie Guadeloupe y' slechts 30 plaatsen beschikbaar o.a. Tenerife, St. Lucia, Martinique en Barbados zie stipreizen.nl/crcgi /'Icortings^S^ Profiteer ook van de kortingen op onze overige reizen! 23:59 uur I |3 IC I ZC II O 1. <~>88 - 7D 7D 6nn l^tlD (open: ma. t/m vr. 9:00-13:00 uur) 'Belangrijk: de tijdeijke extra korting varieert van geen reserveringskosten tot 10% op de totale reissom. Sommige reizen zijn uitgesloten van de actie vanwege de reeds gegeven hoge korting. Of er v- korting van toepassing is en hoeveel deze bedraagt kunt u terugvinden bij de betreffende reis op onze site. Op www.stipreizen.nl/actievoorwaarden vindt u de overige voorwaarden. Wij behouden ons tevens het recht voor om gedurende de actieperiode kortingen aan te passen, dit is afhankelijk van o.a. het aantal beschikbare plaatsen met korting. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. v?-' i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13