Olieproducerend Nigeria IMF-directeur Christine Lagarde begrijpt als geen 8 NIEUWS NS houdt boot af rond Veolia en openbaar vervoer Limburg Kleine reuzenpanda's 32 jihadisten omgekomen Zuidelijke vlag onder vuur Christine Lagarde staat bekend als een harde tante, die de aanval niet schuwt als het nodig is. Volgens kenners voldoet ze echter aan de verwachtingen die je van een IMF-directeur mag hebben. Griekenland ondervond dat aan den lijve. De NS ziet overleg met Veolia over de gang van zaken rond het openbaar vervoer (ov) in Limburg nu niet zitten. De spoorwegen wachten een onderzoek naar de aanbesteding rond het ov in Lim burg af, schreef de NS gisteren aan Veolia. Veolia had de NS een ulti matum gesteld dat gistermiddag afliep. De vervoerder zegt een mil- joenenschade te hebben geleden door de fraude van NS-dochter Abellio bij de aanbesteding van het ov in Limburg. De provincie Limbug schrapte winnaar Abellio van de aanbesteding wegens frau de en gaf de concessie aan Arriva, de nummer twee. Veolia vecht dat aan en stapt naar de rechter om dit besluit te schorsen. „We wil len voorkomen dat er onomkeerba re dingen gebeuren rond de con cessie", aldus een woordvoerster van Veolia. „Anders zou een nieu we aanbesteding immers geen zin meer hebben." Dat is namelijk wat Veolia wil: opnieuw aanbeste den. Veolia beraadt zich op een reactie nu de NS een overleg afwijst. In Irak en Syrië zijn tot dusver 32 Nederlanders omgekomen in de strijd. Dat heeft het kabinet in een brief aan de Tweede Kamer ge meld. Begin april lag het aantal Ne derlandse jihadisten dat was ge sneuveld in de strijd in deze lan den op dertig. De meeste Neder landers sluiten zich aan bij Islami tische Staat (IS). Een klein deel strijdt mee met Jabhat al-Nusra of een andere terroristische groepe ring. Er zijn ongeveer 190 Neder landers naar Syrië of Irak afge reisd. Van hen zijn er 35 terugge keerd. Deze cijfers zijn hetzelfde als minister Ard van der Steur (Veiligheid en Justitie) in april naar buiten bracht. Mogelijk meer gas uit buitenland Het kabinet over weegt meer gas uit het buitenland te im porteren. Minister Kamp van Economi sche Zaken heeft dat gisteren bekendge maakt. Maandag lekte al uit dat Kamp de gaskraan in Gronin gen in de tweede helft van dit jaar ver der dichtdraait. Dat moet het risico op aardbevingen beper ken. Wel wordt Ne derland zo afhankelij ker van buitenlands gas. Missie Rosetta negen maanden verlengd De missie van ko meetverkenner Roset ta wordt met negen maanden verlengd. Reden is dat de ko meet zich in die maanden van de zon af beweegt en ESA de veranderingen op de komeet wil onderzoe ken. De moordpartij door een blanke racist in het Amerikaanse Char leston heeft de oude discussie over het gebruik van de zuidelijke oorlogsvlag weer doen oplaaien. Is het een eerbetoon aan gevallen zuidelijke soldaten, een herinne ring aan het verleden van het zui den, een uiting van non-confor- misme of een symbool van slaver nij? Schutter Dylann Storm Roof had de rode vlag met wit-blauw kruis en dertien sterretjes op zijn nummerplaten. Ook in Mississip pi, de enige staat die het vaandel van de vroegere zuidelijke staten volledig in zijn vlag heeft, gaan nu stemmen op voor een nieuwe vlag. Vermiste jongen lag elf jaar in auto Het lichaam van een Amerikaanse jongen die al sinds 2004 werd vermist, bleek al die tijd in de achter bak van zijn moeders auto te hebben gele gen. De politie deed de macabere ontdek king tijdens een ver keerscontrole in de staat Virginia. De moeder, de 44-jarige Tonya Slaton, is aange klaagd op verdenking van het verbergen van een lijk. Hoe de jongen is overleden is nog onbekend. Griekenland kan zomaar bankroet gaan. Dat is meer landen overkomen. In een serie van vijf verhalen worden landen belicht die ooit ook failliet gingen. Vandaag iigeria AlV^IË duiW/\d CYPRUU ai jjSLANCW Het olierijke Nigeria mag zich graag afficheren als het belangrijkste land van Afrika. 'Nige ria is vooral rijk op papier', tweet- te de vooraanstaande Nigeriaanse financieel analist Bismarck Rewa- ne onlangs toen zijn land claimde dat het Zuid-Afrika was voorbijge streefd als grootste economie van Afrika. 'Maar ik heb nu al 7 dagen geen elektriciteit.' De kampioen van zwart Afrika is de laatste twintig jaar formeel al meerdere keren failliet gegaan. In 2005 kon 's werelds zesde olie producent zijn schulden niet meer betalen. Na 'Griekse' toestan den wilden de belangrijkste schuldeisers (Frankrijk, Groot- Brittannië en Duitsland) wel een slordige 15 miljard euro kwijtschel den. De belangen van westerse oliemaatschappijen zijn groot in Nigeria. Het land beloofde het mes te zetten in het topzware ambtenarenapparaat dat befaamd is vanwege corruptie, mismanage ment en wanbeleid. Helaas, bij de laatste presidents wisseling, een paar maanden gele den, constateerde een onderzoeks commissie onder leiding van Ma- lam Ahmed Joda, een gerespec teerde oud-journalist en voorma lig minister van onder meer On derwijs en Handel, dat er weinig is verbeterd. Nota bene tijdens zijn onderzoek naar vriendjespoli tiek werd Joda platgebeld door al lerlei mensen die een mooi baan tje claimden. Dat was nou net het Dat de Grieken uiteindelijk door de pomp gingen, is voor een belangrijk deel te danken aan het Internationaal Mone tair Fonds (IMF). IMF-direc teur Christine La garde liet de Grieken ondubbel zinnig weten dat het slikken of stikken was. Daarmee liet de Francaise zien het spel keihard te spelen als het nodig is. Mochten er nog twijfels zijn over Lagarde dan zijn die nu wel weggenomen. Want haar benoeming tot directeur van het IMF in 2011 was omstre den. Europa wees haar direct aan als opvolger van Domini que Strauss-Kahn, die vanwe ge een vermeende verkrach tingszaak moest vertrekken als topman van het IMF. Aziati sche en Zuid-Amerikaanse lan den wilden niet opnieuw een Europeaan aan de top. Lagarde moest de critici verzekeren dat ze niet alleen naar Europa zou kijken. Die belofte is ze meer dan nagekomen. Al in 2012 zei ze in een interview met de Britse krant The Guardian dat ze niet wakker ligt van de nood van de Griekse bevolking die zucht te onder het harde bezuini gingsbeleid. „Ik denk meer aan arme kinderen in Niger, die niet naar school kunnen. Als ik aan de Grieken denk, denk ik vooral aan al die mensen die hun belasting niet betalen." Toch is Lagarde niet extra hard tegen Griekenland, meent Sylves ter Eijffïnger, hoogleraar monetai re economie aan de Universiteit van Tilburg. „Het IMF speelt dit spel altijd zo. Het is de brand weerman van de wereld. Ze zijn altijd hard en zakelijk. Vergeet niet dat het IMF al sinds de Twee de Wereldoorlog landen in nood bijstaat. Ze weten hoe dit spel ge speeld wordt." De Griekse regering dacht het spel hard te spelen, maar het IMF deed er nog een schepje boven op. „Vorige week trokken ze hun onderhandelaars terug uit Euro pa", zegt Maarten Leen, hoofdeco- noom bij ING. „En vervolgens zei Lagarde dat Griekenland als wan betaler wordt aangemerkt als ze 30 juni hun lening bij het IMF niet aflossen. Geen uitstel dus. Dat heeft de druk flink opge voerd." Lagarde schuwde de persoon lijke aanval ook niet toen de on derhandelingen vorige week vast liepen. Ze was duidelijk geïrri teerd door de voortdurende ver tragingstactieken van de Griekse minister van Financiën Yanis Varoufakis. „We wachtten en we wachten nog steeds. Maar voor een oplossing heb je een dialoog nodig en daar hebben we een te kort aan. Voor een dialoog heb je volwassenen nodig in de kamer", haalde ze uit naar Varoufakis. Eijffmger staat er niet van te kijken. „Vergeet niet dat ze be stuursvoorzitter was van Baker McKenzie, een groot advocaten kantoor in New York. Daar heerst een keiharde zakencul- tuur. Als je daar de top bereikt moet je wel hard zijn." De Grieken hebben het dus af gelegd tegen het IMF. Logisch, want het IMF moet te allen tijde zijn geloofwaardigheid behou den. „Het IMF eist altijd strikte te rugbetaling. De Grieken dachten onrust te kunnen veroorzaken op de financiële markten en zo con cessies te kunnen afdwingen. Maar de enige onrust die ze ver oorzaakten was op hun thuis markt. Het enige dat ze hebben bereikt is dat de economische groei weer is omgeslagen in krimp, dat de werkloosheid weer stijgt en het begrotingstekort ver der is opgelopen", aldus Leen. UTRECHT CHENGDU. Een pandatweeling ligt in een couveuse in het Giant Panda Research Base in Chengdu, China. Reuzenpanda Ke Lin kreeg haar twee dochters op maandag. De jonkies wegen 118 en 70 gram. Ke Lin toon de in het verleden geen interesse in de mannelijke panda's en werd daarom kunstmatig geïnsemineerd. foto China Daily/Reuters Snoeihard doch DEN HAAG GRONINGEN DARMSTADT WASHINGTON HAMPTON door Bob van Huët door Peet Vogels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8