O Lf Shoppen in eerlijke(re) winkeltjes PvdA Sluis: bouw van Viscentrum liever nog vandaag dan morgen pzc.nl/disney fzc Reynaertcollege heeft predikaat Gezonde School ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Kunstwerken moeten lege etalages sieren 'Gezonde School is goed voor wie na school niet beweegt' 'Ik ben er blij mee dat de school nu ook rookvrij is' Het Reynaertcollege in Hulst mag zich als eerste in Zeeuws-Vlaanderen 'Gezonde School' noemen. Meer water drinken in plaats van cola, veel bewegen en structuur in alle activiteiten. Het Reynaertcollege heeft na twee jaar voorbereiding het vignet 'Ge zonde School' van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) gekregen. Voor minstens drie jaar hangt het vignet, een bescheiden bord je, in de hal op de locaties Zoute- straat en Gildestraat. „Daarna worden we weer gekeurd en tus sentijds zijn er inspecties. Het is heel streng", vertelt vmbo-team- leider Bob de Groot. Samen met docent lichamelij ke opvoeding Michiel Leijte nam hij het voortouw om een gezonde school te worden. „Met gezonde schooladviseur Dave Schoonen hebben we gewerkt aan een plan. Het gaat erom dat alles wat je doet, in het beleid van de school zit." Dat plan resulteerde in een werkgroep waar de gemeente Hulst, Indigo Preventie, de GGD en de ouderraad in zitten. Zo zorgde project 'Hulst op Ge zond Gewicht' voor diverse activi teiten in de pauzes, wordt er sa mengewerkt met onder meer sportclubs en komt er een basket- balpaal waar de gemeente aan meebetaalt. De school heeft het deelcertificaat 'sport en bewe ging' binnengehaald en daar moet het certificaat voor rook-, al cohol-, en drugspreventie nog bij komen. Een gezonde school gaat namelijk niet alleen over gezond eten. Michiel: „Er wordt ook aan dacht besteed aan seksualiteit, ga- meverslaving en we zijn een rook vrije school." Er zijn zes deelcertificaten en het Reynaertcollege streeft er naar om er nog meer te halen. De school wil leerlingen én docen ten bewuster maken van gezond leven, zonder hen iets op te drin gen, vertellen de initiatiefnemers. De kantine verkoopt geen onge zonde snacks, maar de automaat met Mars, Snickers en Twix staat er nog wel. En naast cola zijn er nu ook flesjes water te koop. Bob: „Het blijven natuurlijk kinderen. Ze hoeven echt niet allemaal met een bord sla in de kantine te zit ten, wij snappen ook wel dat ze af en toe snoepen." Met een beschuldigende vin ger wijzen, doen de docenten óók niet. „De leerlingen moeten be wuster worden van wat ze eten. Als ik iemand met twee frikadel broodjes zie lopen, vraag ik wel op een leuke manier of ze mis schien in de aanbieding waren", lacht Bob. TERNEUZEN. In totaal 24 winkels in de gemeente Terneuzen met fairtrade-, streek-, biologische of tweedehandsproducten zijn opge nomen in de routekaart Eerlijk- Winkelen. Met deze kaart kunnen inwoners en toeristen leuke, 'eer lijke' winkels en restaurantjes ont dekken op charmante en soms ver borgen plekjes. De EerlijkWinkelenroute wordt donderdagavond openge steld door wethouder Jack Begijn (economische zaken) en de raads leden Jos van Ginneken (CDA, ini tiatiefnemer) en Ernst Jonker (GroenLinks). Alle deelnemende zaken ontvangen van hen de z-card met de route, een boekje ter grootte van een creditcard. De ze routekaart is vanaf zaterdag gra tis te verkrijgen bij de balies van de gemeentes in Terneuzen en Axel, de VVV, de bibliotheken, Natuur&Zo en de deelnemende winkels. Ook is de route te raad plegen via een gratis app en de website eerlijkwinkelen.nl. De route is uitgevoerd door Switch in opdracht van Terneu zen. Het ministerie van Buiten landse Zaken betaalde mee. AARDENBURG. Stichting Cultureel Aardenburg (SCA) wil het cen trum van Aardenburg een oppep per geven door leegstaande etala ges in te laten richten door kun stenaars en verenigingen. SCA werkt al jaren aan het imago van Aardenburg als kunststad en wil van een nood een deugd maken: door de crisis zijn er flink wat panden leeg komen te staan. „Die etalages zijn beeldbepalend voor het centrum", vindt secretaris Car- lien de Backere. „Zo staat er tegen over de rooms-katholieke kerk een pand met ingegooide ruiten en spaanplaten ervoor.Zowel kunstenaars uit omgeving Aarden burg als culturele- en sportvereni gingen mogen een etalage inrich ten, als het plan wordt goedge keurd. De gemeente Sluis neemt volgende week een besluit. Rebecca Linthout (15): „Als je buiten school niet sport, is het goed dat je op school wél de kans krijgt om veel te bewegen. Laatst deden we bum- perball (voetballen in een doorzichtige plas tic ballon, red.) en dat was echt super. Ik drink water op school en fitness zelf nog na schooltijd. Omdat ik al veel aan sport doe, ben ik er niet bewuster mee bezig dan voorheen." Ché Weemaes (15): „Ik vind het goed dat het Reynaertcollege een gezonde school is. Ook is het fijn dat de school nu rookvrij is. Wat ik nog mis, is een automaat met zakjes groente en fruit. Als je fruit in je tas meeneemt, komt het er helemaal ge butst weer uit. Boter hammen neem ik al tijd mee van thuis. Dat er meer aandacht is voor beweging, vind ik superleuk." In het Viscentrum, aan de west kant van de haven, komt onder meer een interactief museum. Het bestaande Visserijmuseum en de vismijn verhuizen erheen. Het Sluise college wil wachten met de bouw ervan tot het com plete herinrichtingsplan voor de haven, inclusief uitbreiding van de jachthaven en de bouw van 460 appartementen, is goedge keurd. Daarmee moet immers een deel van het Viscentrum be taald worden. „Dat kan nog wel even duren", concludeert PvdA- fractievoorzitter Robert Evers. „Als die plannen al doorgaan. Want 460 appartementen, dat is toch wel erg veel." Hij wijst erop Het college wil wachten met de bouw van het Viscentrum tot alle plannen voor de haven in Breskens rond zijn dat de bouw van het centrum geen jaren meer kan wachten. „Alleen al omdat we dan geld moeten steken in de huidige vis- veiling. Want die is aan het eind van zijn Latijn. Dat geld kunnen we beter in een nieuw gebouw stoppen." De PvdA wil dat B en W op een rijtje zetten wat de kosten en risico's zijn van het snel bouwen van het Viscentrum. Dat voorstel wordt morgen behandeld tijdens een vergadering van de Sluise raad. Het lijkt op steun te kun nen rekenen van de Sluise coali tiepartijen. Die zijn bezig met het voorbereiden van een soortge lijk voorstel. BESTEL NU DE UNIEKE 12-DELIGE COLLECTIE OP WOENSDAG 24 JUNI 2015 Water in plaats van cola en Jennifer (vlnr, vooraan) en leerkrachten Bob de Groot (linksachter) en op hun predikaat Gezonde School, foto Peter Nicolai door Sophie Stockman Leerlingen Ché, Mika, Jentie, Karlijn Michiel Leijte (rechtsachter) zijn trots door Martijn de Koning BRESKENS. Uitstel van de bouw van een nieuw Viscentrum in de haven van Breskens is ongewenst. Als het financieel ook maar enigs zins mogelijk en verantwoord is, moet dat centrum er zo snel mo gelijk komen. Dat vindt de PvdA- fractie in de Sluise gemeenteraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68