2 I &W\ en keukenijs 9 DIE BELGEN/FRANSEN/DUiïSERS/iïALIANEN Mêêê Huis tuin r Doorhalen wal niet an toepassing' is isr ->i "an »>.r Test 1, 2, 3 TOP 5 OVERTREDINGEN Ir—s 1 JUF* Als je als vakantie ganger zestien keer door de milieuzone rond het Colosseum rijdt, kun je zestien boetes krijgen Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internet warenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek met ijsmakers. Je hebt van die mensen bij wie de zomer zo naar de bol is gestegen dat ze een paar honderd euro lappen voor een kolossale ijsma chine in een oogverblindende, ge borsteld stalen uitvoering. Maar als we de Duitse testsite Testsie- ger moeten geloven kun je al voor een paar tientjes heel be hoorlijke yoghurt-, sorbet- en roomijsjes draaien. Natuurlijk: een professionele ijsmaker zal zijn neus ophalen voor deze kunststof apparaten met hun soms wat gammele motortjes. Maar voor huis-, tuin- en keuken ijsjes zijn ze uitermate geschikt. Binnen 30 tot 60 minuten heb je je ijs, mits je elementen 24 uur hebt ingevroren. Denk alleen niet dat je met freewheelen en impro viseren een topresultaat bereikt. Om zelf ijsjes te maken, geldt: meten is weten. Het is dus zaak goede recepten te zoeken met een goede handleiding. Als je die ver volgens met de nauwkeurigheid van een Zwitsers uurwerk uit voert, kun je een lange neus trek ken naar de firma's Campina, Ola, IJsboerke en - als je heel erg je best doet - Ben Jerry's. Reageren? KRUPS GVS24I -4 VERVOLG VAN VOORPAGINA Ben had het prima voor elkaar. Dacht hij. Hotelletje in het cen trum van Pisa, parkeerplaats vooraf geregeld met hotelier. Het verblijf was inderdaad heerlijk, maar bij thuiskomst kreeg de va kantiestemming een knauw. Vier keer een verboden milieuzone (zona traffico limitato, ZTL) inge reden, vier keer 120 euro boete. En dat terwijl hij vooraf was ge waarschuwd en dacht dat hij goed had opgelet. Schrale troost voor Ben: hij is niet de enige. De zona traffico limitato (ZTL, 'zone met beperkt verkeer') is hier en daar dan ook al omge doopt in Zone Toeristisch Leed. In de strijd tegen luchtverontreini ging en extreme drukte zijn steeds meer Italiaanse stadscentra - vaak bepaalde uren van de dag - alleen toegankelijk met een speci aal vignet. Wie dat niet heeft, wordt geflitst en bij thuiskomst ligt er een vette bon op de mat. Of meerdere. Wanhopig Na de snelheidsovertredingen in onze buurlanden (zie kader) zijn bovengenoemde verkeersovertre dingen in oude stadscentra 'hot', aldus Lisette Schreuder van ANWB Rechtshulp. Ook al omdat je niet altijd de borden kent of de opschriften en uitzonderingen be grijpt, kan dat in boetebedragen best snel oplopen. Want stel datje als nietsvermoe dende vakantieganger, wanhopig zoekend naar een parkeerplek in altijd hectische Rome, zestien keer langs het Colosseum rijdt, is het dan ook zestien keer kassa? „In principe wel," aldus Schreu der. „Je begaat namelijk zestien keer een overtreding." Rookverbod Wil je in beroep gaan tegen een in het buitenland opgelopen ver keersboete, dan gelden voor elk land andere regels. Veel informa tie over hoe en waar je in beroep kunt gaan is te vinden op het platform van ANWB Experts (anwb.nl/experts, maar alleen toe gankelijk voor leden). Bovengenoemde verkeersinstinker - ook Duitsland wordt steeds be- faamder om de milieuzones (Um- weltzone) waar je alleen met de juiste sticker welkom bent - staat niet op zich. Ieder land heeft zo zijn afwijkende regels. Wat te denken van een Noors rookverbod voor automobilisten binnen de bebouwde kom? Of de Spaanse regel die zegt datje als brildragende bestuurder altijd een reservebril met dezelfde sterkte bij je moet hebben? Nog zo'n Spaanse eigenaardigheid: in sommige steden mag je op de on even dagen in de maand alleen aan de kant van de oneven huis nummers parkeren. Het is maar datje het weet. Op de landensite van de ANWB (anwb.nl/vakantie) staan per va kantiebestemming de bijzondere verkeersregels vermeld. De meest opvallende regels in diverse va kantielanden staan hiernaast op gesomd. '1 ->:» 1 S. CÏ EIGENAARDIGHEDEN FRANKRIJK DUITSLAND woensdag 24 juni 2015 GO geldengoed@persgroep.nl Vanaf €55 Aangenaam, stil apparaat met grote vulopeningen aardige motor. Je moet wel even de tijd nemen om ijs te maken. Rare jongens De meeste vragen van Nederlanders aan de ANWB Experts gaan over: 1. Snelheidsovertre dingen (België, Frankrijk en Duitsland) 2. Milieuzones (Italië, Duitsland) 3. Parkeren 4. Afstand houden (bumperkleven Duitsland) 5. Naheffingen door fouten bij tolpoortjes (Frankrijk en Italië) -t'z. tn W-V I ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS 44 De functie voor flitsmeldingen op het navigatiesysteem moet zijn uitge schakeld. Vergeten? Dat kan een boete tot liefst €1500 plus rijontzeg ging opleveren. Een blaastest waarmee u uw alcohol promillage kunt meten is verplicht aan boord. Parkeren voor een ziekenhuis, politie bureau, postkantoor of bij rood-witte of rode stoeptegels is verboden. Navigatieapparatuur met flitsmeldin gen in de auto kost minimaal €74 boete, plus inbeslagname van de apparatuur. In Duitsland geldt bij verkeersovertre dingen een strafpuntensysteem. In theorie zou je in Duitsland in de schoolbanken kunnen terechtkomen: wie in Duitsland het maximumaantal strafpunten bereikt, moet een educatief programma volgen. Een band verwisselen of lamp vervan gen langs de snelweg is verboden: u mag geen voertuig repareren, uw voertuig moet zo snel mogelijk worden weggesleept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46