Delta Sport is geen optie PZC Lezerstour gaat op 30 juni van start Oosterlands talent neemt afscheid 12 Toertocht over Jo de Roo route Open Darts Zeelandtoernooi Turnster Wendy Gebraad (11) stopt. Ouders lopen tegen grenzen van duur bestaan als topsporter aan. De Jo de Roo toertocht gaat zon dag voor de eerste keer over een parkoers dat zijn naam draagt. Op initiatief van de provincie Zeeland kregen vier oud-wielrenners (Kee- tie van Oosten-Hage, Theo Middel kamp, Jan Raas en Jo de Roo) een eigen fietsroute. Die van de voor malige klassiekerkoning uit Bieze- linge voert over Zuid-Beveland. De route wordt zondag om 9.00 uur op de Grote Markt van Goes geopend door gedeputeerde Ben de Reu. Hij zal vervolgens ook op de fiets stappen, net als Jo de Roo - bijna 78 jaar - en voormalig Tour winnaar Jan Janssen. Bij recente edities van de Jo de Roo toertocht, die al meer dan twintig jaar wordt verreden, de den er tussen de tweehonderd en driehonderd coureurs mee. In schrijven kan op de dag zelf. Deel name kost 5 euro. Sportvisserloop is ook open ZK 10 km De Sportvisserloop vormt van avond de opening van het PZC Stratenloopcircuit. De wedstrijd heeft een lengte van tien kilome ter en begint om 19.30 uur. De wedstrijd is tevens het open Zeeuws kampioenschap tien kilo meter. Start en finish zijn bij café brasserie De Sportvisser. Om 19.15 uur is er een Kidsrun voor de jeugd van 7 tot en met 14 jaar. De afstand bedraagt 1500 meter. Gunst zesde in Ruddervoorde Wielrenner Davy Gunst is giste ren tijdens de wedstrijd Rudder voorde Koerse zesde geworden. De Yersekenaar van SEG Racing kwam in de race over 172 kilome ter met nog veertien man op kop te zitten. In de finale reden drie coureurs weg en die bleven nipt uit de greep van de rest. Gunst sprintte naar de zesde plek. Johnny Hoogerland (Roompot) uit Langeweegje werd 51e. Net nu ze het pad van de topsport zou gaan bewan delen, moet ze een punt achter haar carrière zet ten. Wendy Gebraad uit Ooster- land stopt na dit seizoen met tur nen. Het is voor haar ouders niet langer te bekostigen. „We balen als een stekker, maar de wereld vergaat natuurlijk niet." Het mag beslist geen huilver- haal worden, vindt moeder Elma Gebraad. „We zijn niet zielig." Nee, ze wil de buitenwereld al leen maar een inkijkje geven in de opofferingen die een talentvol le Zeeuwse sporter zich op weg naar de top moet getroosten. En mogelijk valt er lering uit te trek ken. „Er zit zoveel talent in Zee land", meent Elma Gebraad, „maar we vallen in deze provin cie een beetje tussen wal en schip. Er is geen geld en we zit ten overal redelijk ver vandaan. Wendy zal niet de laatste zijn die voortijdig stopt, maar wellicht kan haar verhaal iets teweegbren gen." Wendy Gebraad begon op zes jarige leeftijd met turnen bij Del ta Sport in Zierikzee. Ze bleek ta lent te hebben en zocht haar heil in Den Bosch bij Flik-Flak. De club sloot beter bij haar kwalitei ten aan. In 2014 had ze een tus senjaar. Groep zeven op school eiste veel aandacht op. In het weekeinde bleef ze trainen bij Flik-Flak, door de week was ze bij MTV'69 actief. Aan het begin van dit seizoen keerde ze terug in Den Bosch en werkte ze onder de vleugels van de bekende trai ner Nico Zijp. Moeder Elma fungeerde de voorbije tijd veelal als chauffeur tussen Oosterland en Den Bosch. „Zes keer in de week trainen, of tewel 1400 a 1500 kilometers rij den." En dan worden de wedstrij den, die in het gehele land wor den gehouden, nog maar even buiten beschouwing gelaten. „Het voorbije seizoen heeft ons 9000 euro gekost en komend sei zoen zouden we nog meer kwijt zijn." Want de elfjarige Wendy zou komend seizoen de stap naar de eredivisie maken, met alles erop en eraan op dat hoogste niveau. Veel trainen en ook buitenlandse stages dus. De familie Gebraad had plannen om een stacaravan te huren in de buurt van Den Bosch. Oma was al gestrikt om mee te verhuizen, zodat zij Wen dy kon verzorgen. De turnster zelf zou naar de zogenaamde Loot-school in Rosmalen gaan, een school waar topsport en stu die met elkaar worden gecombi neerd. Vakantie Toen de rekening echter werd opgemaakt, bleek het geen haal bare kaart. „We willen niet op het randje leven. Mijn man en ik hebben beiden een baan en heb ben er veel voor over, maar er zijn grenzen. Drie jaar lang heeft alles in het teken van haar car rière gestaan, we zijn drie jaar lang niet op vakantie geweest. Als Wendy een wedstrijd in Al melo had bijvoorbeeld, maakten we daar een weekendje weg van." Natuurlijk zou Wendy Ge braad haar toevlucht kunnen zoe ken tot sponsors of instanties die een subsidie zouden kunnen ver strekken. „Omdat Wendy nog geen topsporter is, komt ze niet in aanmerking voor een toelage van NOCNSF (de nationale sport koepel). In het verleden hebben we wel eens aangeklopt bij de gemeente Schouwen-Duiveland, maar die ondersteunt geen in dividuele sporters. Tsja, en voor sponsors is Wendy niet interes sant genoeg. Er zijn per seizoen maar acht wedstrijden en op zo'n turnpakje is geen plek voor de naam van een bedrijf. Haar trai ner bij Flik-Flak zegt ook dat wanneer je een loopbaan als turn ster wilt, je het zelf moet doen en anders moet je er niet aan be ginnen. Je moet niet afhankelijk van anderen willen zijn. Daar kunnen we ons helemaal in vin den." En dus is het straks na 12 juli bij de laatste (onderlinge) wed strijd van het seizoen over. Wen dy Gebraad gaat een sportoplei- ding in Middelharnis volgen. El ma: „Het turnen heeft haar leven verrijkt. Mensen in onze omge ving dachten wel eens dat ze werd gedwongen om dit allemaal te doen. Dat is nooit het geval ge weest. Het was haar keuze. Ze is ook altijd heel goed begeleid bij Flik-Flak. Er zat nooit druk ach ter. Het lichaam heeft nooit iets te lijden gehad. De trainer zag daar heel goed op toe. Als ie mand ergens last van had, werd er geen wedstrijd geturnd." „Wendy heeft er heel veel ple zier aan beleefd, maar ze gaat nu een nieuwe uitdaging aan. Het boek gaat dicht, maar gelukkig hebben we de plakbloeken nog." Natuurlijk zou Wen dy Gebraad zich kun nen aansluiten bij een Zeeuwse vereni ging. Delta Sport Zie rikzee is in de buurt van haar woonplaats Oosterland, terwijl ook MTV Middelburg en de Turnschool Zeeland in Vlissingen een mogelijkheid zijn. Gebraad ziet dat echter niet zitten. Het sluit niet aan bij haar niveau. „Niks ten nadele van die clubs", zegt moeder Elma, „maar voor Wendy is dat geen uitdaging. Bovendien had ze zo'n goede klik met Nico Zijp, haar trainer bij Flik-Flak. Ze snapten elkaar, voelden elkaar perfect aan." Over anderhalve week start de 101e editie van Tour de France. De pro loog is 4 juli in Utrecht en op zondag 5 juli finisht de tweede etappe op Neeltje Jans. Al jaren springt de PZC hier op in met een uitdagend en gratis Tourspel: de Lezerstour. In 2014 speelden ruim 2300 wie- Ierliefhebbers mee. Volgende week dinsdag 30 juni wordt de nieuwe editie van de Lezerstour begonnen. Bij dit spel is het de be doeling dat u voor de start van de Tour een wielerploeg samenstelt van twintig renners en vijf reser- ves. Deze renners verzamelen ge durende deze fameuze etappe koers punten, waardoor er een (dag)klassement ontstaat. Zo maakt elke deelnemer per etappe kans om in de krant te komen met een toprangschikking. Naast de eer van het meedoen, maken deelnemers ook kans op prachtige prijzen. Hoofdprijs bij de PZC is een fiets ter waarde van 1000 eu ro, beschikbaar gesteld door Fiets- wereld Melse uit Goes. De Ronde van Frankrijk krijgt door deelname aan de Lezerstour een extra dimensie en het zorgt el ke etappe voor extra wedstrijd spanning. Het is ook mogelijk om het in subpoules tegen vrienden, colle ga's, familie op te nemen, om te kijken wie het beste scoort. Het Tourspel is gratis. Kijk voor meer informatie op pzc.nl/lezerstour en houd uw dagblad en de nieuwssi te in de gaten. Sport sport@pzc.nl GOES OOST-SOUBURG. De stichting Darts Zeeland houdt 29 augustus voor de vierde keer het Open Darts Zeelandtoernooi. Plaats van handeling is de sportkantine De Belt in Oost-Souburg. Bij de mannen is de hoofd prijs 2000 euro, bij het vrouwentoernooi krijgt de winnaar 500 euro. Toni West (foto) werd ooit winnaar van de eerste uitgave. Vorig jaar was Danny Noppert de beste, bij de vrouwen won Aileen de Graaf. In schrijven kan op de site www.dartszeeland.nl. YERSEKE RUDDERVOORDE Loopbaan in de door Jan Dagevos Het peloton trekt jaarlijks door het schitterende Franse landschap, met deelname aan de Lezerstour ben je er zelf een beetje bij. foto lan Langsdon/EPA kjgrc,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40