'School en opvang onder 1 dak' Wereltdeal 'Help bij het zoeken naar arme kinderen' Bewoners Hof van Sint Jan bepalen zelf wel wanneer ze hulp nodig hebben «sas WALCHEREN 7 Hofje in hart van Middelburg viert 25-jarig bestaan. ra Op een verstild plekje in het hart je van Middel burg ligt het Hof van Sint Jan. Het 25-jarig bestaan van het hofje werd gisteren ge vierd. Wethouder Arjan Beekman onthulde een plaquette en er werd een rozenstruik geplant. In de twaalf woningen wonen mensen die vanwege een ernstige beperking hulp nodig hebben. Hulp die zij zelf vragen wanneer ze het nodig hebben. Die hulp komt van de stichting Fokus, die ook op het hofje zit. Wanneer een bewoner hulp nodig heeft, is die er. Binnen drie minuten. „Voor de duidelijkheid, ik woon niet bij Fokus." Angela Maas (34) wil voorkomen dat er vergissingen worden gemaakt. Maas huurt gewoon een woning bij Woongoed. Voor hulp klopt ze, wanneer nodig, aan bij Fokus. Ze woont sinds 2007 in het Hof van Sint Jan. „Ik werd op dat moment afhankelijk van zorg. Ik had eigen lijk maar twee opties. Of in een verpleeghuis of weer bij mijn ouders wonen. Dat leek me eigen lijk helemaal niks. En op die leef tijd in een bejaardenhuis..." Het Hof van Sint Jan vond ze door gewoon te googelen. „Ik wil de de regie niet uit handen geven. Hier kan ik de zorg krijgen die no dig is, op de manier die ik wil." Dat ze aan niemand verantwoor- ding hoeft af te leggen, vindt Maas een groot voordeel van de manier van wonen in Hof Sint Jan. Ze hoeft geen rekening te hou den met de beschikbaarheid van de zorg. „Anders zou ik al een dag taak hebben aan het plannen van de zorg. Nu kan ik gewoon met vriendinnen uit en het zo laat ma ken als ik zelf wil. Ik ben niemand uitleg verschuldigd." Henk de Jonge (64) is een be woner van het eerste uur. Hij woont er nu 25 jaar en mocht daar om de symbolische handeling ver richten, het planten van een rozen struik. Hij zag de buurt jonger worden. En rustiger, zeker sinds de koffieshop om de hoek is ver dwenen. „Het is goed om je eigen zaakjes te kunnen regelen want er is niks beter dan zelfstandig zijn." En dat is de essentie van wo nen in het hof. Marijke van Sluis is een van de hulpverleners van Fokus. De hulpvraag gaat uit van de bewoners zelf. Via een inter com kunnen de hulpverleners op geroepen worden en razendsnel ter plekke zijn. „We willen de cliënten niet belasten met onze aanwezigheid. We zorgen dat de mensen gewoon kunnen leven." Wie denkt dat Hof van Sint Jan een soort woongroep is, vergist zich. „Het is net een gewone straat", zegt Sarimanah Piter (32). „Iedereen heeft zijn eigen huis en doet zijn eigen ding. We wonen hier midden in het centrum en toch lekker rustig. Mooi dat je bin nen je eigen beperking toch zelf de regie hebt. Als je durft te vra gen ben je ook zelfstandig." MIDDELBURG. De Walcherse ge meenten moeten creatieve oplos singen bedenken voor onderwijs huisvesting, bijvoorbeeld door school en kinderopvang onder één dak te organiseren. Dat was een van de adviezen van Seakle Satter van onderwij sad- viesbureau Buroosat, gisteravond tijdens een regionale commissie over onderwijshuisvesting. De in formatiebijeenkomst werd gehou den, omdat er binnen de raad van Middelburg behoefte was aan een toelichting op het huisvestings plan van de gemeente. Ook raads leden van de gemeente Vlissingen en Veere waren uitgenodigd. Satter gaf aan dat hij in het huisvestingsplan een duidelijke aanpak van leegstand in de kinder opvang en peuterspeelzalen mis te. Zijn voorstel om onderwijs, kinderopvang en peuterspeelzaal in de toekomst in één gebouw te organiseren, kon op goedkeuring van veel raadsleden rekenen. Een gebrek of juist een overschot aan ruimte kan volgens Satter ook op gelost worden door de gebouwen multifunctioneel te gebruiken. BESTEL NU DE UNIEKE 12-DELIGE COLLECTIE OP PZC.NL/DISNEY FZC Kinderombudsman Mare Dul- laert vertelde maandagavond dat veel kinderen die onder de ar moedegrens leven, niet bekend zijn bij de overheid. Dat komt vooral omdat door de economische crisis een hele grote groep nieuwe armen is ont staan. Vooral ZZP'ers die nauwe lijks nog opdrachten hebben. Maar ook ouders die scheiden en hun woning met verlies moeten verkopen en blijven zitten met een restschuld. Omdat ze niet bekend zijn, al dus de wethouder, kan de ge meente hen ook niet gericht on dersteunen. Volgens hem wordt wel geprobeerd via scholen, GGD, bedrijfsleven en anderen instellingen en organisaties, te weten te komen welke kinderen onder die armoedegrens leven. Maar dan nog kunnen er kinde ren onder de radar blijven. De wethouder wil die kinderen 'dat kleine beetje extra ondersteu ning geven'. Ook een organisatie als de Stichting Leergeld kan dat doen. „Maar dan moeten ze wel weten wie ze moeten ondersteu nen." Niet alleen kinderen onder de radar van de gemeente en hulp verlenende instanties, aldus de wethouder. „Ook ouderen klop pen lang niet altijd aan bij de ge meente of andere instellingen, Volgens de wethouder blijven niet alleen kinderen onder de radar van de gemeente en hulpverlenende instanties ook al hebben ze recht op onder steuning." Volgens Simons is het niet alleen een kwestie van niet weten dat er hulpprogramma's zijn. „Maar ook een kwestie van, 'we hebben altijd voor onszelf ge zorgd, dat doen we nu ook'." Ook deze mensen hebben er baat bij als Porthos weet waar zij wonen en hen kan ondersteu nen, aldus de Middelburgse wet houder. WOENSDAG 24 JUNI 2015 Zelfstandig zijn door te vragen door Cuido van der Heijden Angela Maas woont met haar hulphond in Hof van Sint Jan. „Hier kan ik de zorg krijgen die nodig is, op de manier die ik wil. Ik kan het met vriendinnen zo laat maken als ik zelf wil. Ik ben niemand uitleg verschuldigd." foto Lex de Meester door Emile Calon MIDDELBURG. Meld het bij Port- hos. Dat advies geeft de Middel burgse wethouder Chris Simons aan iedereen die weet dat er kin deren zijn die onder de armoede grens leven. „Porthons kan actie ondernemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35