Componist van 'Titanic' sterft bij vliegtuigongeluk 1953-2015 Groots eerbetoon aan kunstenaar Jheronimus Bosch 'Met nieuw management en platenmatenschapij 26 CULTUUR John Leddy krijgt rolletje in 'Penoza' Britney Spears zat ex te veel op zijn nek Binnenkort viert rockband Di-rect z'n 15-jarig bestaan met een groot concert in thuisstad Den Haag. Met heel veel muzikale vrienden. John Leddy gaat een bijrol spelen in het vierde seizoen van hitserie Peno za. De 85-jarige acteur speelt de vader van het nieuwe personage Coach. In Penoza IV keren verder alle vaste ac teurs weer terug, zoals Loek Peters en Gijs Naber. 'Bij SBS was het van: hier is je tekst en zo willen we het' De liefdesbreuk tussen Britney Spears en haar ex Charlie Ebersol is veroorzaakt door de diva zelf. Volgens RadarOnline bleef de 33-jarige zangeres maar aandringen op een huwelijk; iets waar Charlie niet aan toe was. Britney zou ook weer een kindje willen. De twee wa ren sinds oktober 2014 bij elkaar. James Horner, één van de grootste filmcomponisten van Hollywood, is gisteren bij een ongeluk met zijn pri- vévliegtuig in Californië om het leven gekomen. Hij werd 61 jaar. Horner zal vooral worden her innerd door de muziek die hij schreef voor Titanic. Zijn muzikale bijdrage aan de film van James Ca meron leverde hem twee Oscars op, waaronder die voor het beste lied: My Heart Will Go On, gezon gen door Céline Dion. De basisthema's voor Titanic schreef Horner naar eigen zeggen in 20 minuten. „Cameron liet mij een ruwe versie van Titanic zien die maar liefst 32 uur duurde. Ik was anderhalve dag in zijn studio. Daarna ging ik, overweldigd door de beelden, naar huis en schreef de zes belangrijkste thema's die Cameron allemaal gebruikte", ver telde Horner drie maanden gele den tijdens een tournee met de muziek van Titanic. Overigens be kende hij de megahit met Kate Winslet en Leonardo DiCaprio nog nooit in aanwezigheid van een publiek bekeken te hebben. De verlegen Horner, zoon van Oostenrijkse immigranten, bleef James Horner het liefst op de achtergrond, hoe wel hij zijn muziek ook in concert zalen dirigeerde. Hij had een enorme staat van dienst. Voor 158 speelfilms schreef hij de muziek, waarmee hij vaak mikte op de emotie van de toe schouwer. Zijn bekendste werk schreef hij voor Cameron (behalve Titanic ook Avatar). Andere hoog tepunten in zijn oeuvre zijn de muziek voor Braveheart, Alien en Apollo 13. Hij kreeg tien keer een Oscarnominatie. Het wordt dringen op het podium. Barry Hay, Miss Montreal, Wibi Soerjadi, Dennis van Leeuwen en de voormalige leadzanger Tim Akkerman. Alle maal komen ze naar de verjaar dag van Di-rect. Ook Guus Meeuwis, zo maakte de rockband bekend, zingt op 29 augustus tijdens het jubileum feest in Westbroekpark een aan tal nummers van rockband mee. Een gesprek over de afgelopen vijftien jaar aan de hand van vijf hits. Just The Way I Do 2001 Spike van Zoest, gitarist: „Onze debuutsingle. Als ik de videoclip terugkijk, zie ik vier gasten met onwijs veel energie en de bran dende ambitie om de wereld te veroveren. In geen van de band jes waarin ik voor Di-rect zat, voelde ik de kans op een échte toekomst in de muziek. Vanaf de eerste repetitie met Di-rect wist ik dat deze band anders was. Ja- mie (drummer, red.) en ik zaten nog op de middelbare school. Compleet naïef waren we. Pas veel later leerden we wat het zou als je de wereld wil veroveren." Bas van Wageningen, bassist: „Parkpop was mijn eerste jongensdroom die we vervulden. Ik ben 200 meter van het Zuider park opgegroeid. Ik moést en zou er een keer optreden. Met Di-rect lukte het al in 2002." Spike: „Op Lowlands speelden we zelfs in 2001 al. Het jaar daar voor wilde ik graag met vrienden naar dat festival toe, maar mocht niet van mijn vader. Te jong nog, vond hij." Bas: „Mijn vrienden gingen ook elk jaar. Maar ik zei altijd: ik ga pas, als ik er zelf mag spelen. Al die jongens stonden ons in 2001 aan te moedigen." Marcel Veenendaal, zanger: „Ik zag Di-rect voor het eerst op Pinkpop in 2002. Ik was jaloers op die vier jongens. Zelf wist ik niet zo goed wat ik met mijn le ven wilde en zij waren even oud en al bezig met iets waar ze hele maal achter stonden." Hungry For Love 2005 Spike: „Van onze derde plaat All Systems Go. Het succes was van zelfsprekend geworden. Het ging ook zo makkelijk: we brachten een single uit, die kwam op de ra dio en daarna zaten de zalen vol. Dat vonden we normaal. We had den geen benul hoe het zou zijn als het even minder zou gaan." Bas: „Wibi Soerjadi speelt mee op het album. Hoe dat werd geregeld, was typisch voor ons in die tijd. We dachten voor de pia- noballad Blind for You eerst aan Jamie Cullum, maar dat bleek iets te ambitieus. Toen zei Jamie: waarom vragen we Wibi Soerjadi niet? Leek ons een bizar plan, maar we zijn gewoon gaan bel len. Via 118-nummerinformatie kregen we zijn kantoor aan de lijn: 'Hallo we zijn Di-rect, we willen Wibi iets vragen." Spike: „Een paar dagen later waren we op zijn landgoed en 'Een single, die kwam op de radio en daarna zaten de zalen vol. Heel normaal vonden we' Met zo'n twintig schilderijen en negentien tekeningen is het de grootste overzichtstentoonstelling ooit rond de kunstschilder. De expositie, die vanaf 13 fe bruari te zien is, vormt volgens het museum een ongeëvenaard eerbetoon aan de belangrijkste middeleeuwse kunstenaar van Ne derland. „Nooit eerder werden zo veel werken van deze 'duivelskun stenaar' bijeengebracht." Het museum krijgt kunstwer ken te leen van vooraanstaande collega's als het Prado in Madrid, het Metropolitan Museum in New York, het Louvre in Parijs en de Gallerie dell'Accademia in Vene tië. Daaronder bevinden zich schil derijen als Het narrenschip en De keisnijding (beide omstreeks 1494 geschilderd). De tentoonstelling is het hoog tepunt van het Nationaal Evene mentenjaar Jheronimus Bosch 500, dat in 2016 wordt gevierd. Met allerlei evenementen wordt stilgestaan bij het vijfhonderdste sterfjaar van de kunstenaar. Den Bosch is de stad waar hij als Jhero nimus van Aken werd geboren, waar hij zijn meesterwerken schil derde en waaraan hij zijn ar tiestennaam ontleende. Hij beeld de monsters, duivelse figuren, en gelen en heiligen af. Nance Coolen blij met haar overstap naar RTL door Ab Zagt door Stefan Raatgever Spike van Zoest gitarist DEN BOSCH. Het Noordbrabants Museum in Den Bosch pakt vol gend jaar groot uit met een eerbe toon aan de beroemdste kunste naar die de Brabantse stad heeft voortgebracht: Jheronimus Bosch (ca. 1450-1516).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26